Školní svačinky

Školní svačinky

21. srpna 2022

Máme tady září, děti se vracejí ke svým povinnostem do školních lavic a nám rodičům nastává opět každodenní příprava svačinek.

V tomto oboru mám dlouholetou praxi a vím, jak je někdy obtížné se trefit do chuti a vkusu dětí, co pak u vybíravých teenagerů. Ne jednou mi bylo dáno najevo „takhle tedy ne“ v podobě nesnězených svačin s dovětkem, já jsem neměl vůbec hlad.  Svačiny prostě musí být chutné a "in", aby je děti hrdě z aktovky ve škole vytáhly a veřejně snědly.

Pro děti prvního stupně, které jsou ve škole jen krátce, úplně postačí jedna porce čerstvého ovoce doplněna o kvalitní tyčinku plnou ořechů či semínek a sušeného ovoce. Tyčinka by neměla obsahovat přidaný cukr. Nezapomeňte na půl litru  vody nebo oblíbeného čaje. Pokud je však dítě ve škole déle, nebo hned po vyučování navštěvuje kroužky, svačina musí být komplexnější a k ovoci či sušence doporučuji přidat ještě hlavní svačinu a 1 litr tekutin.

Oblíbené svačiny mých dětí

SALÁTOVÁ MISKA poskládaná z:

1. Zeleniny – teplé měsíce čerstvá zelenina (podle chuti výběr: okurky, rajčata, paprika, čínské zelí, hrášek, kukuřice) doplněna o salátové listy, zimní měsíce tepelně zpracovaná zelenina (např. mrkev, petržel, celer, fazolky, zelí, dýně, řepa)

2. Obiloviny – těstoviny, kuskus, různé kroupy – slzovka, kernotto, ječné, rýže, pohanka, quinoa

3. Ořechy a semena – vlašské, lískové, mandle, dýně, slunečnice 

4. Houby nebo luštěniny – černá čočka, adzuki, cizrna, houby dušené

5. Dresing – olivový olej, citronová šťáva, hořčice, zázvor. Salát tvořte vždy ze surovin, které má dítě rádo. Nedoporučuji přidávat jogurty, majonézu či tatarku.

Salát uložte vždy do těsnící nádoby, ať zabráníte protečení uvolněné šťávy. Doporučuji závitové sklenice.

PUDING či KAŠE do skleničky: 

1. Chia puding s ovocem

2. Těstoviny (kuskus) s mákem a sušenými švestkami

3. Jáhlová mrkvová míchanice

SLANÉ I SLADKÉ VARIANTY KOLÁČŮ: 

1. Jahelník

2. Quiche

3. Polentový slaný koláč obložený dle přání dítěte

SENDVIČE A WRAPY poskládané z:

1. Pečivo – základ, dejte si záležet, jaké vyberete, rozpékané kaiserky nejsou to pravé! Nejlepší je KVÁSKOVÉ – žitné, pohankové, špaldové v podobě toustového chleba, bagety, PITA chlebové placky.

2. Namažeme - máslo, lučina, hořčice bez cukru

3. Obložíme salátem – římský, ledový, špenát

4. Doplníme bílkovinu - MASO – např. v troubě pečené mleté krůtí nakrájené na plátky, vejce, tempeh, luštěninový burger.

5. Přizdobíme oblíbenou zeleninou – rajče, okurka, paprika, mrkev, fazolky zelené Nezapomeňte přibalit ubrousek, lžičku, vidličku, kterou budou děti na salát či kaše potřebovat. Svačiny doporučuji chystat dopředu večer, ať ráno nestojíte ve stresu před otevřenou lednicí, tlačeni časem bezradní, že vaše dítko nemá co si vzít na svačinu.

Rada na závěr:

Pokud Vám jde o správné jídelní návyky vašich dětí, o to, aby v průběhu dne měly dostatek energie na zvládání všech školních povinností, nedávejte dětem peníze na svačiny a nenechávejte výběr svačin na nich. Nemají dostatek zkušeností, proč mají či nemají kupovat to či ono a navíc jejich výběr je silně ovlivněn reklamami potravinových gigantů a to jak víme, není vždy správná volba.

Věřím, že výše uvedený seznam Vám bude dostatečnou inspirací a věřte, praxi vychytáte čas a příprava bude hračka. Naše děti za to stojí.

Dobrou chuť vám přeje Bára

Sdílet
Barbora Harvišová | Serafin byliny

Barbora Harvišová

autorka a výživová poradkyně
Barča Harvišová je jednou z našich odborných poradkyň, s nimiž se můžete osobně potkat při poradenství. Její silnou stránkou je strava. Jako zkušená výživová poradkyně umí poradit, čím svému tělu nejlépe prospět.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?