Jak se utváří dětská imunita?

Jak se utváří dětská imunita?

22. srpna 2022

Děti a nejrůznější nachlazení či virózy jako by patřily neodmyslitelně k sobě. Nástup dětí do školky následovaný sérií onemocnění a viróz je strašákem mnoha rodičů. A také pravidelné nachlazení či virózy na podzim, v zimních měsících nebo zpočátku jara často bereme za standard. A tak se někdy rodičům zdá, že sotva se dítě zotaví z jednoho onemocnění, ulehne vzápětí s dalším.

To vše souvisí s dětskou imunitou, neboli obranyschopností organismu. Ta nás chrání, aby při proniknutí běžných cizorodých látek do našeho těla nevznikla nemoc. Na druhé straně pak stojí alergie, což je nepřiměřená reakce organismu proti antigenům, které obecně škodlivé nejsou, jako třeba prach a pyl. Průnik mikroorganismů (mikrobů, bakterií atd.) do těla může vést k virózám provázeným kašlem či rýmou, ale i k nemocem velmi závažným – například pneumokokovým nákazám, mezi které patří zápal plic u dětí, zánět mozkových blan či zánět středouší.

Utváření dětské imunity

Vývoj imunity začíná ještě v děloze. Hlavně pro první měsíce života se utváří tzv. pasivní imunita, která vzniká předáním části obranného systému od matky. Již v děloze získává dítě určité protilátky od maminky přenosem přes placentu. Dalším krokem k budování obranyschopnosti je vaginální porod, kdy novorozenec získá řadu důležitých baterií z porodních cest. A protilátky získává dítě od matky i při kojení prostřednictvím mateřského mléka. Imunitní systém dítěte tak není zcela zralý hned po narození a v prvních měsících svého života je miminko chráněno díky protilátkám, které má v krevním oběhu z organismu své matky. Tento základ se dále rozvíjí a dítě si začne vytvářet vlastní protilátky s tím, jak přichází do kontaktu s jednotlivými antigeny. Nejprve při kontaktu s dalšími členy rodiny, s kamarády, dalšími dětmi na hřišti, ve školce… Také se vyvíjí jeho střevní mikrobiota, která je základem pro správné fungování imunitního systému. Tento proces utváření imunity probíhá postupně po celý život, ale dětský organismus se naučí rychle reagovat zejména na patogeny, s nimiž se setkává nejčastěji. Tak se obranyschopnost stále vyvíjí a posiluje a rok od roku je odolnější. První velkou zátěžovou zkoušku imunitního systému představuje nástup do školky, tedy do nového kolektivu dětí. Dítě se tu setká s celou řadou nových patogenů a se zárodky chorob, které zatím z víceméně uzavřeného domácího prostředí neznalo. To se může projevit častějším stonáním. Hodně záleží na tom, jak má dítě již imunitní systém vyvinutý. Pokud dobře, je u něj nemocnost mnohem menší. Pokud má sníženou obranyschopnost, onemocní častěji. A to klidně i šestkrát do roka. Dobrou zprávou je, tato setkávání se zárodky chorob ale pomáhá budovat imunologickou paměť. Tělo dítěte se tak z každé nemoci učí něco nového.

Jak podpořit správně fungující imunitu dětí

Nemoci k dětství zkrátka patří. Právě díky setkávání s nimi se imunita vyvíjí a tělo se při dalším setkání dokáže chorobám bránit. Ale ačkoli si některými nemocemi zkrátka děti musejí projít, lze jejich imunitu podpořit. A to zejména správnou životosprávou. Co vše má vliv na správné fungování imunity?
  • pestrá a vyvážená strava s dostatečným obsahem zeleniny i ovoce, důležité jsou i mléčné výrobky a bílkoviny z libového masa.
  • vitamíny a minerály podílející se na správném fungování imunity (zejména vitamíny A, C a D, selen, zinek) – dítě je získá ze stravy, vitamín D pak ze slunečního záření, stravy (ryby, vejce, mléčné výrobky), případně z doplňků stravy určených pro děti
  • pobyt na čerstvém vzduchu zajistí dítěti tvorbu vitamínu D, ale také dostatek pohybu a otužování
  • přiměřené oblékání ochrání dítě před prochladnutím, zároveň není ale vhodné dítě oblékat příliš, zejména do neprodyšného oblečení, ve kterém se snadno zpotí a následně může prochladnout; je také vhodné dítě přiměřeně otužovat
  • přiměřená hygiena – ani moc, ani málo. Pravidelným mytím rukou lze bránit šíření bakterií a dítě tak nebude tolik nemocné. Zároveň však kontakt se zeminou, zvířaty atd. podporují přirozený rozvoj imunity a snižují riziko vzniku alergií.
  • psychická pohoda je také velmi důležitá, tak jako u dospělých. Strach a neklid mohou imunitu dítěte oslabovat. Je vhodné s dítětem o jeho obavách promluvit, nabídnout má láskyplnou náruč a být mu oporou.
  • zdravý a dostatečně dlouhý spánek
  • zdravé životní prostředí – imunitě prospěje když se dítě pohybuje v čistém a nekuřáckém prostředí.
Dětskou obranyschopnost lze podpořit i preventivně, například rostlinnými preparáty. O tom, zda a jak mohou děti užívat bylinky si můžete přečíst více ve článku Děti a bylinky. A když už přece jen vaše ratolesti onemocní, dopřejte jim odpočinek a klid a buďte jim nablízku.

Sdílet
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta se věnuje především vývoji nových produktů Serafin a s tím souvisejícím tématům. Nicméně si také ráda odpočine u kreativních činností, jako je třeba psaní článků. To ji vždy obohatí, dozví se při něm něco nového a dává jí to prostor k zamyšlení.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?