Děti a bylinky

Děti a bylinky

28. července 2022

Mohou děti bylinky a bylinkové čaje? Neublíží jim? Jak staré děti je mohou a v jakém množství? Pojďme se na tyto otázky podívat blíže.

Bylinky a tradiční bylinná léčba je stará jako lidstvo samo. Byliny a léčivé houby s námi byli vždy a vždy nám pomáhaly. V dřívějších dobách neexistovali různé limonády, džusy či různá ochucená pití pro děti. Děti od útlého věku pily jen mateřské mléko, vodu nebo bylinkové čaje.

Bylinkové čaje pomáhaly při různých nemocech, ale pily se i jako běžné pití, které dětem chutnalo. Vždyť dobře udělaný čaj z květů lípy je sladký jako med. A pokud do něj vložíme kousek čerstvé maliny nebo jahody, tak pak je to dobrota!

Mohou děti bylinkové čaje?

Odpověď na první otázku je ano. Děti bylinkové čaje mohou. Důležité je však rozlišovat jaké byliny v čajích jsou.

Pro děti rozhodně nejsou vhodné byliny, které jsou silně aromatické jako je třeba rozmarýn, dále byliny mající stimulační účinek, různé adaptogeny či byliny ovlivňující hormonální soustavu.

Jsou to například eleuterokok, žen-šen, klanopraška, maca, jeřáb ptačí, kaštan, komonice, jehlice apod.

Pro děti jsou vhodné jemné bylinky jako jsou mateřídouška, lípa, šípek, divizna, meduňka, měsíček, fenykl, anýz, jahodník, květ černého bezu, lékořice (sladké dřevo), divizna, řepík, rakytník, proskurník., pampeliška, sedmikráska, jitrocel...

Bylinkové čaje pro děti se dělají slabší než pro dospělé, obvykle zarovnaná kávová lžička se zalije 150 ml horké vody a nechá se 5-10 minut odstát. Následně se scedí. U velmi malých dětí, tedy dětí mladších 6-ti měsíců stačí byliny luhovat jen 2-3 minuty.

Neublíží bylinkové čaje?

Odpověď na druhou otázku je ne, za předpokladu, že bylinky budou správně vybrány a podávány. Pokud si nejste jistí s typem bylinky, kterou chcete použít, tak se zeptejte spíše bylinkáře než lékaře. Lékař neměl ve škole obor fytoterapie a jen výjimeční lékaři se o tento obor intenzivně zajímají.

Nejlepší řešení je použít přímo hotový dětský bylinkový čaj, který se dá zakoupit v prodejnách specializovaných na bylinky.

V souvislosti se strachem z bylin je potřeba si připomenout kolik chemie, ač vědomě či nevědomě svému dítěti od jeho prvních dní do těla vpravíme. Mohou to být různá očkování, léky zejména antibiotika, která se dětem často podávají bez závažného důvodu, léky na bolest, léky na horečku…vše samozřejmě velmi dobře marketingově odůvodněné farmaceutickými firmami.

Často by při rýmě a kašli stačilo dát jen bylinkový sirup nebo čaj, dítě pohladit a nechat jej s láskou odpočinout v jeho postýlce. Poskytnout mu pocit klidu a bezpečí. Dětské nemoci totiž většinou mají silný psychický důvod.

A zkusme se podívat na stravu, kterou dětem od útlého věku dáváme. I zde můžeme polemizovat, jestli jsou více nebezpečné bylinky nebo cukry, barviva a dochucovadla v jídle. Nebojte se bylin, ony vám neublíží, jsou zde pro vás!

Jak staré děti mohou bylinky?

Odpověď na tuto otázku je od narození. Nicméně pár týdnů po narození většinou není důvod jim bylinkové čaje podávat. Důvodem mohou být třeba velká horka, kdy dítě, které není přirozeně kojené a je jen na umělé stravě potřebuje dodat trošku tekutiny, aby nebylo dehydratované. Tam potom má své opodstatnění podat po mocca lžičkách slabý vlažný fenyklový či anýzový čaj. Ten pomáhá i na tzv. „dětské prdíky“.

Běžně se dětem bylinkové čaje začínají podávat zhruba od 3 měsíců jejich věku. Mohou doplňovat tekutiny nebo i řešit nějaká malá dětská trápení. Vždy však platí to, co bylo napsáno v předchozím odstavci o druhu a množství bylin.

Zajímavým tipem pro všechny maminky může být doporučení, aby kojící matka pila dětské bylinné čaje. Platí to zejména pro matky, které kojí maličké děti do jednoho roku. Bylinky a účinné látky z nich přirozeně přechází do mateřského mléka a následně i do organismu dítěte, a tím mu mohou pomoci.

Nebojte se bylin a přírodních produktů. Rozhodně nikomu z vás ani z vašich dětí neublíží. Učte se společně s dětmi poznávat krásy přírody, poznávat a ochutnávat bylinky. Je to učení hrou a zároveň skvělá zábava. Tak směle do toho!

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?