Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum
Sbíraná část
nať, poupata
Podporuje
"duševní a emoční rovnováha, relaxace a spánek, normální stav žlučníku, normální stav pokožky, normální trávení, normální činnost jater, vylučování - pročištění, normální funkce močových cest - ledvin, normální funkce dýchacího systému, normální funkce kardiovaskulárního systému, imunita

Na suchých loukách, pastvinách a slunných stráních můžeme každoročně v čase kolem svatého Jána, tedy koncem června, pozorovat záplavu žlutých květů třezalky tečkované. Pokud přistoupíme blíž, tak uvidíme množství včel a čmeláků, jak dychtivě opylují její květy a za hlasitého bzukotu přelétají z květu na květ. Už pozorováním dění kolem žlutých květů naše tělo zaplaví klid a pohoda.

Kdy nám třezalka pomůže

Třezalka tečkovaná je známá jako hlavní bylina na uvolnění stresu a podporu přirozeného spánku. Její účinky jsou však velmi široké. Tradičně se přidává do bylinných čajů zaměřených na žlučník, trávení, kožní problémy, ale i obtíže gynekologické či kardiovaskulární. Hojně se používá i k zevní aplikaci a to nejčastěji jako olej.

Třezalka tečkovaná je bylina, kterou můžeme v bylinářské praxi používat vnitřně nebo jako tinkturu, a to z čerstvé nati nebo silnější tinkturu z jejích poupat. Z třezalky si můžeme dělat bylinářský čaj, ale nejlepší použití je do bylinářských směsí. Zde se vyhneme možné fotosenzibilizaci. 

Reakce na sluníčko

Třezalka tečkovaná obsahuje bioaktivní látku hypericin, která může mít u velmi citlivých jedinců se světlou kůží při dlouhodobém slunění fotosenzibilní účinek. Ten se může projevit začervenáním kůže nebo až svědivými flíčky.

Upozornění na fotosenzibilní reakci je nutné u výrobků s obsahem Třezalky tečkované ze zákona uvádět, ale tato reakce je velmi vzácná a k jejímu vyvolání je zapotřebí dávky obsahující 30-50x vyšší dávky hypericinu než je v běžných potravinových doplňcích.

Bylinné čaje ze zákona obsahují pouze 5 % Třezalky tečkované v celkové směsi, pití sušené Třezalky tečkované jako jednodruhové byliny se doporučuje pouze 10-14 dní. Následně je třeba udělat pauzu.

Tinktury z třezalky neobsahují takové množství hypericinu, aby běžně docházelo k fotosenzibilní reakci. K této reakci ale může dojít v případě nanesení třezalkového oleje na kůži při následném dlouhém slunění.

Tradice Třezalky tečkované

Vědecké rodové jméno "hypericum" pochází z řeckého hyper (nad), které označuje "bylinu neobyčejné léčivé síly jiné převyšující". Druhové jméno "perforatum" dostala rostlina pro malé prosvítavé siličné žlázky na listech. Když se list podrží proti slunci, vypadá opravdu jako posetý malými otvůrky.

Anglické jméno rostliny St. John's Wort (= bylina sv. Jana), stejně jako český lidový název, pochází ze skutečnosti, že byla třezalka vždy spojována se svátkem Jana Křtitele.

Troška magie spojené s třezalkou...

Třezalka tečkovaná sbíraná o svatojánské noci se věšela v malých svazcích pod okap nebo do oken domu. Věřilo se, že tak dokázala zahnat zlé duchy a všechny nemoci. Třezalka se také házela do ohně, aby ochránila dům před bleskem a požárem. Žluté barvivo z třezalky se používalo k barvení rouch a šňůrek, zvláště těch, které se používaly při obřadu letního slunovratu.

Třezalkový olej

...kdo by neznal třezalkový olej! Jeho karmínově červená barva vyniká mezi bylinnými oleji. Již od pradávna se používal na podrážděnou a popálenou kůži, umí ale také zklidnit ekzémy i promastit suchou svědivou kůži. Speciální použití pak má při bolesti zad a svalů.
Jak na bolest zad a svalů s pomocí třezalkového oleje?
Po teplé sprše nebo koupeli namažte bolestivá místa kvalitním třezalkovým olejem, přikryjte papírovým ubrouskem a na to si oblečte pevné bavlněné oblečení, aby ubrousek nespadnul. Takto běžte spát. Ráno z postele vyskočíte "jako laňka".

Recept na Třezalkový olej

Čerstvé listy a květy třezalky volně nasypte do sklenice (nestlačujte) a zalijte po hrdlo kvalitním rostlinným olejem. Poměr byliny a oleje by měl být 1:3. Sklenici zakryjte plátěnou utěrkou a nechte stát na okenním parapetu na slunci 3-4 týdny, dokud nezíská karmínově červenou barvu. Potom jej přeceďte do jiné sklenice a pevně uzavřete.

Pokud chceme, aby měl olej skvělé účinky, tak je nejlepší třezalku na jeho výrobu trhat na svatého Jana v ranních hodinách o oschnutí ranní rosy.

Třezalkové víno

Jak na třezalkové víno? 30 gramů čerstvých květů třezalky dejte do láhve kvalitního bílého vína a nechte 14 dní macerovat. Pak přefiltrujte a uskladněte v chladu a temnu. Užívejte 1/2 dcl třezalkového vína před večeří na celkové uvolnění a zklidnění.

Třezalka tečkovaná | Serafin byliny

Produkty, které obsahují bylinu Třezalku tečkovanou:

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství