Březen - podporujeme žlučník

Březen - podporujeme žlučník

07. ledna 2022

Právě jarní období nám nádherně ukazuje souznění našeho těla a přírody. Většina z nás má podvědomou touhu se v tomto období očistit. Od našich babiček a prababiček víme, že bychom měli pít březovou mízu a jíst sedmikrásky. Proč tomu tak je? Důvod najdeme v čínském pentagramu. V měsíci březnu má vrchol své činnosti žlučník.

Žlučník souvisí s játry i se slinivkou

O žlučníku se říká, že je „tiskovým mluvčím“ jater. Právě žlučník nám dává najevo, jak nám fungují játra. Žlučník je velmi důležitý orgán v našem těle, odráží stav našich jater – pokud dobře funguje žlučník, fungují dobře i naše játra a naopak.

Žlučník má společný vývod do dvanácterníku se slinivkou, takže tyto dva orgány jsou napřímo propojeny a ovlivňují se nejenom ve zdraví, ale i v nemoci. Žlučník ale neovlivňuje jen naše trávení, má i zásadní vliv na kvalitu našich kloubů a kloubních pouzder.

Zajímavostí je, že pod pravou lopatkou se nachází bod, který přímo souvisí se žlučníkem. Pokud trpíte chronickým bolestmi v této oblasti, vězte, že vám je může způsobovat dysfunkční žlučník, přestože nemáte žlučníkové koliky.

Dysfunkční žlučník způsobuje

  • nadýmání
  • říhání
  • pocity hořkosti v ústech
  • zácpu nebo průjem
  • řadu dalších onemocnění

Akupunkturní dráha žlučníku prochází přes hlavu, spánky, krční páteř, ramena, okolo loktů, kyčlí, kolen. Tam všude mohou vznikat zdravotní potíže při dlouhodobé špatné funkci žlučníku. Mohou to být migrény, bolesti loktů, ramen ale i kyčlí.

Jak můžete na jaře žlučník podpořit?

V jarním období je vhodné žlučník nejenom podporovat, ale i čistit. Pokud trpíme nějakými chorobami, jejichž příčinou je podle pravidel čínské medicíny dysfunkční žlučník, tak nám všechny přírodní léčebné postupy budou po očistě lépe fungovat.

Velmi dobře můžeme v tomto období působit na zlepšování našeho zraku, na artrózu, trávicí potíže, zácpu, pálení žáhy, překyselení organismu, ekzém, lupenku nebo i na alergie. Všechny tyto choroby více či méně se žlučníkem souvisí.

Jak na očistu žlučníku? 

Jarní očistné kúry žlučníku provádíme nejlépe v době ubývajícího měsíce. Můžeme v tomto období zařadit lehký jednodenní půst, kdy v průběhu dne pijeme jen zeleninové šťávy nejlépe z červené řepy a kořenové zeleniny. 2-3x za den sníme malou hrst ořechů nebo uvařené rýže natural. V daném období nezapomeneme na dostatečné množství vody.

Měsíc březen je ideální na uvolnění kamínků a písku ze žlučníku, a to metodou očisty žlučníku karlovarskou solí. Jedná se o roky prověřenou a bezpečnou metodu sestavenou lázeňským lékařem, při které se můžete zbavit žlučových kamenů.

Jaké byliny pomáhají?

Příroda nám nabízí celou řadu léčivých bylin, které přirozeně podporují funkci žlučníku. Jsou jimi například měsíček, máta, šalvěj, řepík, dobromysl. Z bylin si můžete udělat čaj a popíjet jej. V pěkném počasí však také můžete vyrazit na procházku na louku a řadu mladých bylinek trhat a rovnou jíst. Nejčastěji nyní najdeme květ sedmikrásky nebo mladé lístečky pampelišky. Případně můžete vyzkoušet již namíchanou bylinnou směs na očistu žlučníku, například čaj Čistý žlučník

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?