Vitamín C

Vitamín C

28. února 2022

Když se řekne vitamín C většina z nás ví, že právě tento vitamín je jedním z hlavních vitamínů, které bychom měli pravidelně doplňovat svému tělu pro podporu normální funkce imunitního systému. Co může ale ještě vitamín C v našem těle podpořit a k čemu přispět? 

Jaké má Vitamín C funkce a proč by jej měli užívat ve zvýšené míře kuřáci? 

Vitamín C je rozpustný vitamín ve vodě a je nezbytnou živinou pro lidský organismus. Člověk si ho sám neumí vytvořit a je nutné jej do těla doplnit pomocí vyvážené stravy a formou potravinových doplňků, nejlépe přírodních.Vitamín C je přirozeným antioxidantem, minimalizuje dopad ničivých toxinů jak z ovzduší, respektive okolí. Právě z tohoto důvodu je vitamin C velice důležitý pro kuřáky, který by jej měli užívat ve zvýšeném množství. Pro zajímavost, jedna cigareta zničí až 100 mg vitamínu C v těle.

Vitamín C pro zdravou pokožku a svěží vzhled

Vitamín C se přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci nejen kůže, ale také chrupavek, kostí, zubů, dásní a krevních cév. Má tedy podpůrný vliv na stavbu tkání svalů a šlach, včetně kůže. Jeho podíl při enzymatických procesech v těle má vliv i na kvalitu kloubů, buněk kostní dřeně. Vzpomeňme na dávnou dobu námořníků, kteří kvůli nedostatku vitamínu C onemocněli kurdějemi, takzvanou avitaminózou. Následkem této nemoci bylo nejen známé vypadávání zubů.

Jak se projevuje nedostatek Vitamínu C? 

Deficit vitamínu C se může projevit zvýšenou únavou, svalovou únavou spojenou s bolestí kloubů, zhoršenou regenerací při poranění, nebo zvýšenou náchylností k infekcím, například v oblasti trávicího traktu, což se projevuje zejména žaludečními obtížemi.

Vitamín C v době virózy nebo nachlazení

Když už propukne nachlazení, stoupá potřeba vitamínu C v organismu. Nejúčinnější je nasadit zvýšenou dávku okamžitě při prvním příznaku nachlazení. Při velkých dávkách se může dostavit častější močení a čištění střev, jde však o přirozené zbavování se škodlivých látek. Navíc vitamín C zlepšuje vstřebávání železa, čímž pomáhá tvorbě bílých krvinek a tím posilování imunity. Denní příjem vitamínu C by neměl překročit doporučenou denní dávku, která činí u dospělého jedince 1000 mg za den. Při překročení doporučeného dávkování se ovšem nelze předávkovat. Zvýšenými dávkami je ale možné podráždit si žaludek, případně může dojít k bolestem hlavy. U vitamínu C platí ale obecné pravidlo, že tělo využije potřebnou dávku a zbytek vyloučí močí. 

Vliv vitamínu C na psychiku

Vitamín C přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, ale také k normální psychické činnosti, i činnosti nervové soustavy. Vitamín C je tedy ideálním osvěžovačem našeho duševního stavu. Věřili byste, že vášnivý výbuch citů, zoufalství, agrese, vzteku, rozčilení, žárlivosti nás stojí během dvaceti minut až 300 mg vitamínu C? Jestliže tělo vystavujeme dlouhodobě stresovým situacím, můžeme pociťovat nedostatek vitamínu C ve formě absolutního vyčerpání. 

Jak je možné vitamín C doplnit? 

Přes léto můžeme čerpat vitamín C z čerstvá zeleniny a ovoce, na podzim nám vitamín C doplní například plody rakytníku nebo šípku. Pokud bojujete s virovou náloží, stresem, nebo chcete pouze podpořit tvorbu kolagenu v těle a tedy svou krásu i pohyb, doporučujeme doplnit vitamín C také v podobě doplňků stravy, ideálně v přírodní formě. Vyzkoušet můžete například zcela přírodní vitamín C, Serafin Céčko, přírodní kapsle obsahují extrakt z exotického ovoce Camu Camu, který vyniká svým přirozeným vysokým obsahem vitamínu C, flavonoidů, vitamínů, aminokyselin, železa, vápníku a draslíku. Obsah flavonoidů a aminokyselin umožňuje lepší vstřebávání vitamínu C organismem. 
Sdílet
Petra Gubišová | Serafin byliny

Petra Gubišová

autorka
Petra se zajímá o bylinky a přírodní léčitelství již řadu let, dále se v tomto směru vzdělává. Ve své kosmetické praxi používala nauky aromaterapie. Nyní obohacuje svými články náš web a sdílí v nich zajímavosti i tipy o bylinkách a péči o sebe.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?