Slinivka patří k podzimu

Slinivka patří k podzimu

21. srpna 2022

Jemné ranní pavučinky v trávě, povalující se mlžný opar nad loukami a rybníky jsou neklamným znamením pomalu přicházejícího podzimu. Sluneční paprsky posledními svými silami dobarvují zrající ovoce do červena, žluta či modrá. Právě kombinace červené a žluté, tedy oranžová je barvou pozdního léta, začátku podzimu. Je to barva posilující naše tělo a orgány právě v této době.

S pozdním létem a začátkem podzimu často bývají spojené problémy s trávením, žaludkem či slinivkou. Naše tělo nám přesně ukazuje, že podle pravidel čínského pentagramu právě tyto dva orgány jsou na podzim ohroženy.

Září je měsícem slinivky a sleziny

Slinivka a slezina, ač jsou to dva rozdílné orgány, je v čínské medicíně považována za jedno. Slinivka je žláza s vnější a vnitřní sekrecí. Vnější sekrece se podílí na trávení a vnitřní sekrece na metabolismu cukrů.

Slezina patří mezi základní orgány obranyschopnosti, úzce souvisí s lymfatickým systémem a s krvetvorbou.

Slinivka podle pravidel čínské medicíny ovlivňuje všechny slizniční orgány, např. sliznici střev, dělohy, prostaty, ale i žaludku, jícnu aj.

Se slinivkou souvisí ústa a jejich okolí, ale i sliznice v ústech. Jestliže je naše slinivka a slezina oslabená, máme větší tendence na výskyt oparů, aftů, zánětů ústních koutků a jiných typů kožních onemocnění vyskytujících se právě v oblasti úst a jejich okolí.

Se slinivkou souvisí nejenom problémy trávicího charakteru, ale i velmi rozšířené civilizační onemocnění zvané cukrovka. Vše o cukrovce se můžete dočíst zde

V září zařazujeme byliny podporující slinivku a celý trávicí trakt. Mohou jimy být Měsíček, Pampeliška, Řepík nebo méně známé, ale velmi účinné Kondurango.

Jak podpořit?

V období pozdního léta je naše tělo velmi citlivé na velký příjem cukrů. Doporučujeme vynechat příjem sladkých potravin, nejíst tedy potraviny s přidaným cukrem, a to jakýmkoliv, tedy třeba i s třtinovým.

Vhodné je jíst sezónní, přirozeně sladké ovoce jako jsou švestky, hrušky, jablka. Ovoce obsahuje jednoduchý, dobře stravitelný cukr a vlákninu.

Pokud přeci jen budete jíst sladké pokrmy, tak nejvhodnější je doba mezi 9 a 11 hodinou dopolední. Toto je doba vrcholu činnosti slinivky a cukry se tím lépe stráví.

Nezapomeňte, že i alkohol je vlastně cukr. Lidé s oslabenou funkcí slinivky by se měli alkoholu úplně vystříhat!

Pokud hovoříme o slinivce a slezině jako o společném orgánu, tak je nutné připomenout, že slezina patří do soustavy orgánů podporujících imunitu.

Již koncem pozdního léta bychom měli začít užívat byliny a potravinové doplňky k přirozené podpoře imunitního systému. Mohou to být houby s obsahem betaglukanů nebo třeba Rakytník, Vřes, Šípek či Echinacea.

V tomto období více než jindy bychom se měli vědomě vyhýbat stresu, protože ten velmi silně působí na funkci slinivky a žaludku a my pak pociťujeme bolesti v oblasti solaru plexu nezávislé na příjmu potravy.

Zejména dlouhodobý stres velmi negativně působí na funkci sleziny a sleziny, což má za následek různé imunitní poruchy, cukrovku, reflux jícnu, některé druhy alergií, chronicky zvýšené teploty, případně až autoimunitní onemocnění.

Pokuste se pravidelně odbourávat stres pohybem, sportem, procházkami v přírodě anebo relaxačním dýcháním. Můžete zařadit i uvolňující byliny jako je například Meduňka, Třezalka nebo Rozchodnice.

Víte, že své vnitřní orgány můžete pozitivně stimulovat i vhodnými barvami a drahými kameny? Se slinivkou souvisí žlutá barva a všechny její odstíny. Žlutou barvou a jejími odstíny bychom se měli nyní obklopovat, upřednostňovat jí na svém oblečení, ale třeba i v potravě. Posilujícími kameny jsou citrín, žlutý jaspis, malachit nebo rodochrozit.

Běžte do přírody a nechte na sebe působit energii a barvy podzimu. Příroda je nejlepší léčitelka!

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?