Projekt Nádech

Projekt Nádech

11. listopadu 2022

Chcete společně s námi udělat dobrou věc? Z každého nákupu v listopadu jde automaticky část peněz nadaci Nádech. Navíc však v nákupním košíku, můžete vy sami, přidat částku, kterou se rozhodnete podpořit ty, kteří se potřebují nadechnout. Děkujeme.V listopadu bychom rádi pomohli lidem, kteří se ve svém životě opravdu potřebují nadechnout z plných plic. Lidem, kteří procházejí těžkým životním obdobím, které je dusí. Malá pomoc někdy může vykouzlit velký nádech a nové vykročení do života.

V listopadu podle pravidel východní medicíny jsou nejvíce ohroženy plíce. V tento čas je potřeba plíce podporovat nejlépe přírodními prostředky, ale i životním stylem. Tento měsíc pomáháme i jinak! Běžně se nám všem stává, že když pomine nějaká vypjatá situace, tak se uvolníme a zhluboka se nadechneme. Tento hluboký, uvolňující nádech zažívají rodiče v nouzi, když přijdou do centra Nádech. Proč? Protože tam rozumí jejich tíživé situaci a pomohou tak, aby se člověk mohl v životě znovu nadechnout.

Jak funguje vaše centrum a kdo jej nejvíce navštěvuje?
Naše centrum funguje jako bezpečný a příjemný prostor k získání pomoci a podpory. Je otevřené pro všechny rodiče samoživitele, kteří se ocitli v těžké životní situaci, nebo si jen neví rady kudy kam. Přichází nejedna maminka se slovy :“ Já se u vás nadechnu a už jen ten pocit, že vím, kdyby bylo nejhůř, můžu se na vás obrátit mi dává sílu.“ Maminky a tatínkové u nás mohou čerpat materiální pomoc – od oblečení pro sebe a své děti, tak potřeby pro ně, potřeby do domácnosti až po vybavení bytu.

Nabízíme také odborné poradenství – právnické, psychologické, finanční. Umíme zajistit krátkodobé hlídání a také propojit maminky, které si mohou vzájemně vypomoci. Velký úspěch mají pobyty pro děti a pobyty rodičů s dětmi. Velká většina dětí nemá možnost, nejčastěji z finančního omezení, jezdit mimo domov, zajít do bazénu, do kina, na lanové centrum. Stejně tak rodiče s více dětmi nejezdí na dovolené, na delší výlety. Oblíbené jsou také volnočasové aktivity, kde setkávají děti i rodiče. Máme také k dispozici byt okamžité pomoci, kde jsme schopni maminku ubytovat do pár hodin a následně pomoci řešit danou krizovou situaci. Umíme pomoci s brigádou, nebo vytvořit pracovní místo s uzpůsobenou pracovní dobou.

Těch příběhů, za každou maminkou je spousty, nebývají veselé, uplyne nějaký čas, než se maminka „vyléčí“ nabere sílu a získá opět důvěru. O to větší radost máme, když vidíme ty krůčky a malé posuny. Největší odměnou je maminčin úsměv a poděkování za pomoc, když se přijde rozloučit a pokračuje na své cestě. Určitě bychom nemohli pomáhat v tak velké míře bez podpory laskavých dárců, kteří nám darují zachovalé oblečení, hračky, kočárky, potřeby pro děti, nábytek, spotřebiče, potraviny, drogerii, stravenky a poukazy. Velmi si vážíme také finanční pomoci, která nám pomáhá hradit nájemné a přispívá ve velké míře na činnost a aktivity spolku.

Aktuálně provozujeme dvě Centra pomoci a podpory, v Karlových Varech a v Chebu
V obou centrech je zapojeno několik dobrovolníků, kteří se zapojují a pomáhají ve svém volném nejen při různých akcí, ale také při třídění a rovnání darovaných věcí. K naší velké radosti se nám podařilo otevřít Dobročinný obchůdek Nádech v Karlových Varech - Dalovicích, který si získal své příznivce a podporovatele. Veškerý výtěžek jde opět na činnost, aktivity a různé akce Nádechu.

Vy sama se staráte o poměrně hodně dětí, kolik jich je a jak to zvládáte?
Děti jsou velkým darem, radostí a světlem života. Postupně k nám během dvaceti let do rodiny přibývaly a nyní můžeme založit „Klapzubovu jedenáctku“. Čtyři děti jsou již dospělé a samostatné, mají své děti a my krásná a zvídavá vnoučata – koloběh se opakuje, přinášejí radost nejen nám, ale i našim dětem. Aktuálně máme dvě děti na střední škole a pět na základní, letos nastoupil i nejmladší syn. Naše rodina je velká, všichni společně fungujeme a podporujeme se. Když se scházíme na oslavy je nás přes dvacet. Je hlučno a veselo. Samozřejmě řešíme výchovné záležitosti a další běžné věci, které se počtem dětí násobí. Pubertální období nás provází vlastně do dnes. Často musíme dobře koordinovat, plánovat a improvizovat, ale bereme to s úsměvem a nadhledem, tedy většinou.

Takže k založení centra vás vedly vaše zkušenosti s pěstounskou péčí nebo něco jiného?
V menší míře vlastně ano. Dále pak kamarádky a známe v okolí, oblečení, které jsme si vzájemně předávaly. Sdílené starosti a radosti, které jsme si vyměňovaly. A v neposlední řadě nápad nejstarší dcery, soustředit pomoc na určené místo. Spolek je vlastně další rodinné dítko, založené s partnerem a dcerou a podporované celou rodinou. Všichni jsou součástí každé akce a když je potřeba, ochotně pomohou i v dalších činnostech. Syn spravuje a tvoří webové stránky a všechny záležitosti kolem reklamy. Partner si půjčuje dodávku a se synem vyzvedávají, převážejí a stěhují od dárců k rodičům. Nepomáháme jen samoživitelům, ale obrací se nás také rodiny v nouzi a další organizace.

Co byste chtěla vzkázat všem, kteří uvažují vaše centrum podpořit?
Vzkázala bych jedno velké, upřímné a srdečné DĚKUJI. Za každou maminku, tatínka, hlavně za jejich děti, které si zaslouží klidné a pohodové dětství. Protože dnešní doba není lehká a dopad zdražování se dotýká každého z nás, o to více si vážíme každé pomoci. Žádná pomoc není malá. Jitka Havránková Zakladatelka centra Nádech

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?