Sladký spánek našich nejmenších

Sladký spánek našich nejmenších

08. srpna 2022

Sladký spánek našich nejmenších

Každý novopečený rodič má plno krásných představ o klidně oddechujícím miminku na hrudi. Je přesvědčený, že toto je jedním z nejkrásnějších momentů, jaký k rodičovství patří. Ale sotva se nadějeme, přejde miminkovské období a najednou máme doma ratolest objevující svět na vlastních nohou či kolínkách a uspávání se stává náročnější disciplínou.

Zvýšená potřeba neustálého pohybu dětí a chuť vše objevovat, volá po potřebě neustálého nastavování denního režimu podle toho, jak nám to naše kvítko roste. Nebudeme se zaobírat otázkou, zda spinkat s rodiči, nebo ve své postýlce. Spíše si povíme, co udělat pro děti, aby měli kvalitní a zároveň sladký spánek.

Proč je spánek důležitý

Spánek dětí během vývoje je důležitou součástí pro rozvoj jejich poznávacích funkcí, paměti a prostorové orientace. V neposlední řadě má kvalitní spánek vliv i na vývoj řeči a psychickou odolnost.

K tomu je potřeba spánkový hormon melatonin, který pomáhá nejen v usínání, ale pomáhá snižovat i dopad stresu. Plačtivost, nervozita, nesoustředěnost mohou být známkou nedostatečného nebo nekvalitního spánku.

Prostředí, ve kterém žijeme a zároveň prožitky z celého dne, které děťátko prožije mají na spánkovou hygienu velký vliv. Děti za celý den vnímají a pozorují velké množství podnětů. Během spánku je potřeba tyto podněty zpracovat. Každý k tomu potřebuje čas podle svých individuálních potřeb.

Jak dlouhý čas potřebuje vlastně dítě spát? Může nám v tom napomoci ranní pohled, zda na nás koukají očka čilého potomka, nebo ho musíme tahat z postele. Zamysleme se, zda sami, jako rodiče dodržujeme spánkovou hygienu a biorytmy svého těla. Děti nás v našich denních činnostech pečlivě napodobují a nesou si vše do dospělosti.

Jakou roli v uspávání hraje nálada rodiče

Ve spánku jsme nejzranitelnější. Proto bychom dětem měli dopřát psychickou i fyzickou pohodu k tomu, aby klidně spaly. Děti potřebují cítit bezpečí, lásku a přijetí.

Nastanou chvíle, kdy v noci k dítěti vstáváme vícekrát za noc. Buď to jsou děsivé sny, nemoc, žízeň, pocit úzkosti a občas i ta počůraná postýlka. Po takové noci je rodič vyčerpaný, k tomu musí zvládat celkový provoz domácnosti a pracovní povinnosti. Čas na pohodu je téměř nulový.

Děti jsou se svými rodiči propojené nádoby a vycítí všechny naše emoce, obavy a umí nám je okamžitě zrcadlit. Čím rychleji potřebujeme uspat, abychom zvládli všechny povinnosti, nervozita v nás stoupá a stejně tak dítě vycítí nepohodu. Začíná se cítit v ohrožení a potřebuje cítit větší blízkost maminky a večerní rituálek pro uklidnění. Čas spánku se tím samozřejmě oddaluje.

Zkuste se odprostit od toho, že musíte ještě uklidit kuchyni, pověsit prádlo a vyhraňte si čas pro potřebu děťátka, aby se dostalo do klidu, který ke spánku potřebuje.

RITUÁLY PODLE POVAHY DĚŤÁTKA

Předspánkové rituály nám mají pomoci, aby přechod od denní aktivity k noční pasivitě byl pozvolnější. Pomáhají upevňovat rodinné vztahy. Mohou mít pozitivní vliv na délku usínání, celkovou psychickou pohodu dítěte, které tím pozná, co se bude odehrávat.

Co všechno lze mezi večerní rituály zařadit?

Na každého platí něco jiného a až se zbavíme očekávání, že musí každé dítě usínat stejným způsobem, uleví se nám. Každý máme jiné prožívaní emocí, pohybů, zážitků a s tím spojený rituál např. čtení knihy nebo koupele atd. Proto nelze všechny děti uspávat stejně.

Na kvalitě spánku se podílí i vliv měsíce a roční období. V létě svítí déle světlo a v zimě nás brzké šero zažene rychleji do postele. Velmi se přimlouváme, aby malé děti měly alespoň pravidelnost, řád a chodily spát brzy a nejlépe ve stejnou dobu.

Malé děti do věku 4 let by měly spát v průměru okolo dvanácti hodin. Dnešním trendem je, že malé děti ještě v jedenáct jsou s rodiči vzhůru, s tvrzením vždyť se ráno vyspí. Jejich mozek a tělíčko se nestíhá v pozdních hodinách regenerovat a přetížení se potom může projevovat zvýšenou, až neustálou aktivitou. Jako lokomotiva, která je už tak rozjetá, že je těžké ji zastavit, bez karambolů a dohadování.

Nejedno dítě se potřebuje přes den doslova a do písmene vyskákat z energie, aby mohlo usnout. Nevyběhané dítě budete marně večer nahánět a přemlouvat na klidnou masáž, když nožkami stále kmitá.

Jiné dítě bude vnímavé na vyřčená slova a situace za celý den, která se mohou projevit bázlivostí a zvýšenou potřebou po vaší blízkosti. Tady pomáhá předvečerní mazlení, objímání a slovíčka “Mám tě moc ráda.”, Vše bude v pořádku.”

Jiné děti jsou zase kombinace všeho najednou, nedokážou vypnout myšlenky a nehybně ležet. Může pomoci nejdříve uklidit hračky, které jsou poházené po pokojíčku a jít i příkladem. Potom si společně s nimi lehneme, zavřeme oči a zhluboka dýcháme. Když se zklidní, můžeme je pohladit po zádíčkách a odejít.

Je sice trošku náročnější vypozorovat, jaký typ je naše dítě, ale chce to čas a trpělivost. Vnímavý rodič pozná, kdy je potřeba udělat změnu, která bude fungovat. Stačí i místo sledování večerní televize pozorovat děti a sami vás navedou k činnosti, u které se zklidní.

Co pomůže ke kvalitnímu spánku

V místnosti, kde naše děťátko bude spát se snažíme zajistit co nejlepší podmínky.

TMA

Spánek by nemělo rušit žádné umělé světlo zvenku. Zatemňovacími závěsy, roletami nebo žaluziemi zamezíme osvětlování z ulice. Odstraníme všechny rušivé svítící předměty, jako je elektronika a noční lampička. U postýlky by neměl být ani mobil.

TEPLOTA

Na spaní je všeobecně vhodná teplota nižší než 20 °C. Menší děti mohou mít problémy s termoregulací, větší děti se naopak odkopávají, potí se a hůř spí. Školákům stačí teplota kolem 13–15 °C. Nejlepší je tu správnou teplotu, při které bude dítě spokojeně spát, postupně vyzkoušet a brát ohled zda je zimomřivé nebo horkokrevné.

ČERSTVÝ VZDUCH

Místnost je třeba večer vyvětrat, aby se vyměnil kysličník uhličitý, který vydechujeme, za kyslík. Délka větrání souvisí s tím, kde žijeme a jaké je roční období. S přísunem čerstvého vzduchu podpoříme správné dýchání a zkvalitníme spánek.

POŘÁDEK

Pokud bude dítě z postýlky sahat na poházené hračky na zemi nebo je mít v postýlce, bude mít potřebu stále na hračky sahat a hrát si s nimi. I hračky spinkají v šuplíku nebo krabici a může to být hezký večerní rituál ukládání hraček k spánku.

Čtení pohádek a dopad modrého světla

V dnešní přetechnizované době je smutný pohled na děti sotva odrostlé z plínek mající v ruce telefon či tablet po dobu i několika hodin během dne. Začíná být vzácností, pokud se před spaním čte z ilustrované pohádkové knížky a díky za to rodičům, kteří to stále ctí.

Dnešní děti mají jiné idoly, než za našich dob, kdy vládly pohádky z mechu a kapradí. Youtubeři, kteří je ovlivňují nejsou a nenahradí rodiče. Používáním telefonů, tabletů a různých led pásků na nás velmi často působí vliv modrého světla. To na nás může mít spíše obrácený dopad a stimulovat mozek pro delší bdění.

Jiné je přirozeně modré světlo ze slunečních paprsků, které zlepšuje naše mentální schopnosti, reflexy, zvyšuje energii a stimuluje tvorbu hormonu radosti serotoninu.

Dnešní děti nechtějí moc předčítat. Co zkusit dětem během uspávání vyprávět, jaké to bylo, když jsme byli děti jako ony. Jaká doba byla za našich babiček, kdy nebylo tolik technických vymožeností. Jaké lumpárny jsme jako děti zažívali. Co dětem připomenout jejich první zkomolená slůvka a tím vykouzlit úsměv na tvářích vás obou. A taková společně vymyšlená pohádka pomůže propojit a pochopit odlišné světy a zároveň příjemně unavit. Jen pozor, abyste neusnuli dříve. Je důležité být rodičem, ale také být stále partnerem tomu, kdo na vás čeká v druhé místnosti. 

Společný čas

Společný čas je nenahraditelný a děti opravdu velmi rychle odrostou a přijde doba, kdy chvilky mazlení a vyptávání najednou ustanou. Jednou budeme rádi vzpomínat na volání z pokojíčku “Mamííí, nemůžu usnout.“ Výsluní potřebného rodiče převezmou kamarádi. Za zavřené dveře pokoje vás puberťák pustí už jen pro sebrání špinavého prádla a smradlavých ponožek. I to však může být odrazem, že jste vše udělali, jak nejlépe jste mohli a dovedli úspěšně své dítě do samostatnosti.

Sdílet
Petra Gubišová | Serafin byliny

Petra Gubišová

autorka
Petra se zajímá o bylinky a přírodní léčitelství již řadu let, dále se v tomto směru vzdělává. Ve své kosmetické praxi používala nauky aromaterapie. Nyní obohacuje svými články náš web a sdílí v nich zajímavosti i tipy o bylinkách a péči o sebe.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?