Polycystické vaječníky - ničitel ženství a plodnosti

Polycystické vaječníky - ničitel ženství a plodnosti

23. září 2021

Nejsou cysty jako cysty. Čas od času se opravdu mohou cysty na různých orgánech těla spontánně objevovat a zase mizet.

U polycystických vaječníků (PCOS) jsou zpravidla celé vaječníky zvětšené a obalené shlukem velkých folikulů, které vznikají chronickou anovulací – v těle totiž nedochází k uvolňování vajíček a normálnímu menstruačnímu cyklu, jako je tomu u zdravých žen.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS – polycystic ovary syndrome) je poměrně složité onemocnění celého komplexu žláz s vnitřní sekrecí, kterým podle odhadů trpí 5 – 10 % žen. Vzniká nadprodukcí mužských hormonů v těle a je nejčastější příčinou ženské neplodnosti.

Ženy se syndromem PCOS většinou působí na první pohled nepřirozeně mužně a tak nějak „hrubě“. Tyto ženy mají často postavu bez výrazných křivek, bez ženských tvarů. Zvýšená hladina mužských hormonů způsobuje těmto ženám vypadávání vlasů, které se navíc nadměrně mastí. Nepřehlédnutelné jsou i kožní změny: jednak je to akné, které se tvoří bez ohledu na to, že má žena pubertu už dávno za sebou, jednak zvýšená pigmentace především v oblasti obličeje, kde často vytváří tzv. pigmentový knír – tedy hormonálně podmíněné skvrny nad horním rtem.

Nadměrná produkce androgenů může způsobovat zvýšené ochlupení, které se soustřeďuje na místech normálně typických pro mužské ochlupení: na tvářích, nad rtem a na bradě, také na hrudníku, na zádech a na břiše.

K dalším příznakům této nemoci se řadí nevysvětlitelné přibývání na váze, rezistence na inzulín, problémy s otěhotněním, potraty, pocity nadýmání, bolesti pánve či potíže se spánkem.

Ženy s PCOS mívají patologicky zvýšené hladiny tzv. luteinizačního hormonu LH, který se tvoří v předním laloku hypofýzy a jehož tvorba je řízena z hypothalamu. Obojí je součást tzv. limbického mozku, což je mimo jiné funkčně nejvyšší „centrála“ pro řízení celého našeho tělesného i duševního zdraví. Proto často tímto syndromem trpí ženy, které se od útlého věku stylizují do mužských rolí, ženy, které pracují v převážně mužském pracovním kolektivu nebo jsou vystaveny dlouhodobému, chronickému stresu, jež natolik přetěžuje již zmiňovaný limbický mozek, že začne fungovat „falešně“

Nejdůležitější principy pro přirozené zvládnutí PCOS

  • Pečujte o zdraví svých jater a podporujte střevní peristaltiku. Hormony jsou z těla mimo jiné vylučovány játry a pak stolicí. Jestliže jsou játra přetížená, nestíhají odstraňovat z krevního oběhu přebytečné hormony, ty pak mnohem delší dobu od svého vzniku pokračují v cirkulaci tělem. To samo o sobě může vyvolávat jejich vyšší hladiny. Pokud se střeva pohybují zpomaleně, pak hormony z výměšků, které zůstávají v tlustém střevě příliš dlouho, budou znovu vstřebávány do krevního oběhu, a tak znovu vyvolají nežádoucí zvýšení hladiny.

  • Regulace cukru v krvi je životně důležitá, neboť rezistence na inzulín, se kterou se setkávají ženy s PCOS, vyvolává riziko rozvoje diabetu a způsobuje zhoršování PCOS. Je velmi důležité se vyhnout potravinám, obsahujících rafinovaný cukr, pravidelně konzumovat jídla obsahující proteiny a pravidelně cvičit. Takto se vaše hladina cukru v krvi ustálí.

  • Pro ženy s PCOS je velmi důležité udržovat správnou funkci štítné žlázy. Při její snížené funkci nebo zánětech se prohlubuje PCOS.

  • Pokuste se neužívat žádnou formu umělých hormonů.

  • Snižte na maximum příjem mléčných výrobků, zejména jogurtů a pití kravského mléka. Nekonzumujte uzeniny, slazené nápoje, maximálně omezte alkohol a ztužené tuky.

  • Stylizujte se do ženských rolí. Oblékejte se jako žena, choďte na cvičení, které ve vás bude podněcovat ženskou energii (břišní tance, hormonální jóga). Pečujte o sebe!

Bylinná léčba funguje skvěle

Již z principu vzniku této nemoci je velmi důležité harmonizovat celý systém žláz s vnitřní sekrecí, podpořit játra a také ženské pohlavní orgány. A nezapomeňte i na psychiku!

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Sdílet