Pojďte s námi „na houby“ aneb houby jedlé i léčivé

Pojďte s námi „na houby“ aneb houby jedlé i léčivé

19. prosince 2022

Léčení bylinkami zvané fytoterapie je obecně známé a rozšířené. Snad každý z nás se ve svém životě někdy s bylinkovým čajem či jinou formou bylinné léčby setkal. Někomu vařila bylinkový čaj babička jinému maminka, někdo se s bylinami setkal třeba až v dospělosti.

Něco jiného je léčba houbami. Náš národ je národem houbařů. Je jedno jestli nám houby chutnají, jestli je jíme nebo ne, sbíráme je rádi všichni. Pravděpodobně se zde v nás projevuje lovec a jeho krásný pocit z lapeného úlovku.

To, že houba může být léčivá podobně jako třeba kopřiva, nebo jitrocel ví málo kdo. Léčba houbami je stará jako lidstvo samo a v posledních letech se tato tradice začíná intenzivně obnovovat.

Rozhodli jsme se, že vám budeme postupně jednotlivé léčivé houby představovat. Uděláme si společně krásný „výlet do lesa“ za léčivými houbami. Postupně, každý měsíc představíme jednu z nich. Prozradíme vám, jak prospěšná může být pro vaše tělo a jak jí třeba kombinovat s dalšími přírodními produkty. Tak pojďme na to! Nejdříve obecně k léčbě houbami.

Mykoterapie

Mykoterapie je léčení houbami. Pozitivní účinky některých hub na lidské zdraví jsou známy již tisíce let. Léčivé houby nám dnes nabízejí jedinečnou šanci bojovat proti závažným civilizačním chorobám a také proti rezistentním bakteriím a mutujícím virům.

Při mykoterapii se používají běžné houby, které jsou viditelné okem, a které rostou v přírodě. Mykoterapie nepoužívá houby typu různých variant plísní.

Mykoterapie v rámci přírodní medicíny je v Evropě stále relativně mladým oborem. V Asii a do jisté míry i v Africe a Jižní Americe je dnes, stejně jako před staletími, důležitou součástí lékařské praxe. U nás její význam opět jen pozvolna narůstá.

Odkud mykoterapie pochází?

Léčení houbami má dlouhou tradici. Už před tisíci lety lidé věděli o jejich pozitivních účincích na lidské zdraví. Například před 5000 lety měl Ötzi ( ledovcový muž) na své túře přes Alpy v zavazadle léčivou houbu.

Znalosti o léčivých houbách se v průběhu minulých staletí neustále rozvíjely. Počátky samotné léčby spadají do doby kamenné, kdy už existovala jakási bylinná medicína, a dokonce i akupunktura. Není proto divu, že jedním z prvních písemných záznamů o léčivých houbách je kniha z doby asi před 2000 lety.

V novodobých záznamech starých léčitelů také najdeme doporučení na léčbu houbami. U nás se používala třeba známá Penízovka sametonohá. „Bylinková kniha“ Adama Lonitzera z roku 1679 zmiňuje také léčivé houby a jejich účinky na zdraví.

Léčivé houby dokonale zapadají do základního předpokladu, že na člověka je třeba vždy pohlížet jako na celek, a že pouze holistický terapeutický přístup přinese trvalý úspěch. Mimochodem, i moderní výzkum se dnes zabývá účinností některých léčivých hub, jako je třeba Čaga nebo Coriolus. Stále více moderních studií na vědecké úrovni dokazuje přesně to, co léčitelé věděli po staletí.

Proč houby podporují zdraví

Houby nejen tvoří svou vlastní skupinu vedle rostlin a zvířat, ale mají také velmi zvláštní formy metabolismu. Například některé léčivé houby jsou schopny rozkládat dřevo. Extrahují z něj unikátní látky, které nenajdete v žádné jiné rostlině, a které mají velkou hodnotu pro lidské zdraví.

Ve volné přírodě se houby musí bránit útočníkům, kteří jsou velmi podobní lidskému organismu. Například Bříza bělokorá se snaží zničit houbu Čaga rostoucí na jejím kmeni. Proto se v houbách vyvíjejí antivirové, antibiotické a fungicidní látky, které náš imunitní systém přirozeně využívá při užívání těchto léčivých hub.

Kromě toho se houby musí přizpůsobovat nepříznivým podmínkám prostředí. To z nich dělá takzvané „adaptogeny“. Proto podporují naše tělo v tom, aby se co nejlépe přizpůsobilo aktuální situaci.

Způsob, jakým léčivé houby fungují, je vždy ve směru harmonické rovnováhy. To znamená, že například léčivá houba neuklidňuje ani neaktivuje organismus, ale působí celkově vyrovnávajícím účinkem. To platí pro celé tělo stejně pro kardiovaskulární systém, hormonální systém a imunitní systém.

Obecně platí, že metabolismus hub je mnohem více podobný lidskému než metabolismu rostlin. Složky léčivých hub jsou proto pro lidský organismus poměrně snadno využitelné. Pomáhají odstranit příčinu určitých onemocnění místo pouhého zmírnění znatelných příznaků.

Další velkou výhodou mykoterapie je, že působí naprosto přirozeně a nemá tedy žádné vedlejší účinky či dokonce dlouhodobé poškození.

Nejdůležitější složky medicinálních hub

I obyčejné jedlé houby jsou považovány za „superpotravinu“. Jsou bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály, stopové prvky a obsahují také všechny esenciální aminokyseliny.

Také léčivé houby obsahují mnoho specifických látek, které podporují naše zdraví. Jsou jimi:

Polysacharidy 

Jedná se o složité cukry. Léčivé houby obsahují především beta-glukany patřící do této skupiny. Jejich extrémně složitá chemická struktura vede ke složitým reakcím v těle. Polysacharidy jsou skvělou podporou pro imunitní systém a metabolismus.

Triterpeny 

Tyto lipidy patří do skupiny sekundárních rostlinných látek. Jsou zodpovědné především za adaptogenní účinek medicinálních hub. Například léčivá houba Reishi obsahuje přes 100 různých triterpenů, což z ní dělá extrémně univerzální a všestrannou léčivou houbu.

Adenosin 

Adenosin je ústředním stavebním kamenem adenosintrifosfátu (ATP), který zase zásobuje naše buňky životně důležitou energií. Kromě toho je adenosin obsažen ve vláknech DNA. Léčivé houby, které mají obzvláště velké množství adenosinu, jsou například Cordyceps, Reishi a Shitake.

Antioxidanty 

Hlavní příčinou různých onemocnění je oxidační stres. Je proto nesmírně důležité dodat tělu dostatek antioxidantů. Ty mohou způsobit, že volné radikály budou neškodné.

Jak léčivé houby působí na tělo?

Nyní, když jste si přečetli stručný přehled o významu a účinných látkách medicinálních hub, jistě očekáváte konkrétní seznam léčivých hub, jejich popis a použití. Tak pojďte s námi na procházku do lesa! Každý měsíc vám představíme jednu houbovou krasavici. Sledujte naše stránky a naše sociální sítě a pojďte s námi zažít "houbové dobrodružství".

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?