Houby v denním jídelníčku

Houby v denním jídelníčku

21. srpna 2022

Houby jsou obrovskou samostatnou kategorií potravin, která je ve stravě velmi často opomíjená, přestože by měla být součástí našeho jídelníčku na denní bázi.

Houby jsou nejen pro svůj sytící efekt, ale zejména pro obsah bílkovin a nerozpustné vlákniny často nazývány jako „maso lesa“ nebo „maso chudých“. Z živin jsou v menším množství zdrojem provitaminu A, vitaminu B a D, který není obsažen v žádné jiné rostlině. Obsahují také křemík, draslík, hořčík a železo. Díky obsahu beta-glukanů stimulují imunitní systém, přispívají k odolnosti proti alergiím či zlepšují metabolismus tuků a cukrů. Houbové pokrmy patří mezi nízkoenergetické, 100g hub obsahuje přibližně 149kJ.

Pro koho a jak

Ideální je dušení na sucho či vaření v polévce. Pokud budeme houby restovat, nasají totiž veškerý tuk do své vlákniny a obratem se stávají vysokoenergetickým pokrmem a pro některé jedince mohou být takto hůře stravitelné.

Nedoporučují se konzumovat ve větším množství na noc a opatrní musíme být i u vaření malým dětem. Do tří let věku je v jídelníčku doporučuji jen výjimečně na ochutnání, do pěti let zařazujeme spíše jako koření do polévek či omáček.

Houby sbíráme vždy do košíků či tašek z prodyšných materiálů. Obsahují totiž 85% vody a mohou se snadno zapařit nebo i za velmi krátký čas začít plesnivět.

Pokud nemáme prostor je ihned po příchodu z lesa zpracovat, očištěné houby uložíme na chladné místo do 10°C (sklep, lednice), a postupně zpracujte do 2 dnů.

Zpracování hub

Sušení

Ideální je sušička ovoce a zeleniny. Pokud ji však nemáme k dispozici, stačí houby nakrájet na malé kousky, rozprostřít na pečící papír a umístit do stínu s přístupem vzduchu. Nedávat na novinový papír a na přímé slunce (mohly by se zapařit). Uložíme do sklenic, kde k víčku přidáme bobkový list, jako ochranu před moly. Před vařením houby propláchneme a namočíme na 2 hodiny do vody. Vodu nevyléváme a použijeme k přípravě pokrmů.

Mrazení

Zdravé a malé houby mrazíme bez tepelné úpravy. Ostatní raději svaříme v osolené vodě, kterou následně scedíme, houby propláchneme a zamrazíme. Nikdy nemrazíme houby upravované na tuku. Houby z mrazáku spotřebujeme do 6 měsíců.

Rizika houbaření

1. Zvážit čistotu místa sběru. Houba do sebe nasaje veškeré látky ze svého okolí

2. Zapaření po sběru

3. Plísně - včasné zpracování

4. Sbírám pouze zdravé houby, které 100% znám

5. Dostatečně dlouhá tepelná úprava, ideálně vařením, dušením s minimem tuku

Náš tip: Houbové koření – usušené houby rozemeleme na prášek a smícháme se sušeným libečkem, petrželkou, saturejkou. Koření je vhodné do zeleninových a luštěninových pokrmů. Inspirujte se našimi houbovými recepty.

Sdílet
Barbora Harvišová | Serafin byliny

Barbora Harvišová

autorka a výživová poradkyně
Barča Harvišová je jednou z našich odborných poradkyň, s nimiž se můžete osobně potkat při poradenství. Její silnou stránkou je strava. Jako zkušená výživová poradkyně umí poradit, čím svému tělu nejlépe prospět.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?