Padání vlasů po covidu

Padání vlasů po covidu

18. dubna 2022

Už je to více jak dva roky, co žijeme s nemocí Covid 19. Postupně začínáme zjišťovat, že zvládnutí akutní části tohoto onemocnění je jedna kapitola, ale následky zvané post covid syndrom je kapitola druhá. Jedním z častých příznaků tohoto syndromu je nadměrné padání vlasů.

Proč vlasy padají?

Vědci z celého světa postupně dělají různé studie post covid syndromu a jeho projevů. Zjistilo se, že padání vlasů postihuje více ženy než muže, ale odpověď na otázku proč, ještě není. Stejně tak není přesná odpověď na otázku, proč vlasy padají. Předpokládají se dva základní faktory. Stres a ztráta vitamínů a minerálů.

Stres

To, že celé dva roky jsme všichni žili v neobvyklém stresu je jasné. To, že nemoc covid 19 jako taková je pro náš organismus velmi zatěžující a stresující je jasné také. Většina z nás to zažila na vlastní kůži. Nicméně stres je běžnou součástí našich životů. Musíme se vyrovnávat s každodenními nároky v zaměstnání, manželství, v chodu domácnosti, ve výchově dětí atd. Tyto nároky bývají stresující už jen samy o sobě, avšak občas bývají ještě zhoršovány dalšími událostmi jako je třeba pandemie.

Je prokázáno, že dlouhodobý, chronický stres dokáže v našem těle podnítit vznik celé řady onemocnění, a to zejména kardiovaskulární, poruchy imunity a v neposlední řadě také snížení kvality a vypadávání vlasů. Může za to celá řada hormonálních pochodů v těle, na kterých se podílí náš limbický systém, štítná žláza i nadledvinky. Při dlouhodobém stresu také dochází k zatěžování a dysfunkci trávicího traktu zejména střev, žlučníku a slinivky.

Ztráta vitamínů a minerálů

Pokud je náš organismus zatížen těžkou nemocí přirozeně se zvyšují jeho nároky na potřebu minerálů a vitamínů. Při stresové reakci spotřebováváme zejména vitamíny řady B, Hořčík, ale i Selen, Vápník a vitamín C. Všechny tyto prvky jsou potřebné mimo jiné pro dobrou kvalitu naší kůže, vlasů, zubů a dalších částí těla. Při nemoci a stresu začnou chybět a to se následně projeví třeba vypadáváním vlasů nebo ztrátou jejich kvality.

Nepropadejte panice

Vše má své řešení, a to i vypadávání vlasů po covidu. Z logiky výše napsaného vyplývá, že je nutné našemu organismu dodat chybějící vitamíny a minerály. Není však vitamín jako vitamín. Pokud chceme, aby se rychle a účinně dostaly v našem těle tam kam mají a fungovaly tak jak mají, tak je potřebné dodržet několik zásad

a) Vitamíny by měly být z přirozených zdrojů jako je ovoce, zelenina, plody rostlin či stromů, a to koncentrované ve formě extraktu. Potom je jejich vstřebatelnost a účinnost vysoká.

b) Minerály a vitamíny se vzájemně potřebují k dobré vstřebatelnosti. Například vitamín A potřebuje zinek, hořčík potřebuje vápník apod.

c) Dobrá kvalita střeva a střevní sliznice je základem dobrého zpravování a využití vitamínů a minerálů. Proto pokud dodáváme potravinové doplňky na vlasy je potřeba k nim užívat byliny na podporu funkce střev jako je třeba Pampeliška lékařská

d) Fungující játra zajistí správné štěpení a transport vitamínů a minerálů

A co dál?

Dalšími kroky, kterými můžeme podpořit svoji „korunu krásy“ je strava, která naše tělo nepřekyseluje. Doporučujeme vynechat průmyslově zpracované potraviny, výrobky z bílé mouky, přidaný cukr a také alkohol. Zvyšte podíl ovoce a zeleniny, i když ony sami o sobě nám potřebné množství vitamínů a minerálů při padání vlasů nedodají. Působí však v našem těle pozitivně na celou řadu pochodů a funkcí.

Významnou pomocí je cílená relaxace, uvolnění pohybem, dechem či jinými metodami.

A nezapomeňte, že své vlasy můžete podpořit i skvělými bylinnými přípravky na zevní užití jako je třeba výrobek Vlasy S, jehož recepturu sestavila Prof. Strunecká.

Vkročte do slunného jara s bujnou kšticí! Už víte jak na to.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?