Olivové listy a jejich působení

Olivové listy a jejich působení

02. května 2023

Všichni známe plody Olivovníku evropského, jimiž jsou olivy. Někdo je miluje více, někdo méně a jsou lidé, kteří je nejedí vůbec. To však nemění nic na tom, že jak plody, tak i listy tohoto statného stromu jsou pro naše tělo velmi blahodárné.

Trochu historie

Pravlastí olivovníku je západní Asie a Řecko, odkud se rychle rozšířily do Egypta, Palestiny a dále. Do Ameriky se olivovníky dostaly až mnohem později, díky španělským a portugalským mořeplavcům v průběhu 15. a 16. století. Olivy a olivový olej byly od nepaměti přirozenou součástí stravy přímořských národů v oblasti středozemního moře, Sýrie a Blízkého východu. Pěstování olivovníku i pojídání oliv má svou tradici již tisíce let před Kristem. Využívání olivových listů pro jejich pozitivní účinky na lidské zdraví má také dlouholetou tradici a její kořeny jsou jak jinak než ve starém Egyptě, Řecku a Římě. Olivovník byl symbolem míru, moudrosti, vznešenosti, plodnosti, síly a čistoty. Podle starověkých bájí a mýtů olivovník darovala svému městu řecká bohyně moudrosti a umění Athéna. V dávných dobách se čaj z olivových listů používal při zápalu plic, tuberkulóze, horečkách, malárii, pomáhal likvidovat bakterie, viry i parazity a léčil nemoci srdce a oběhové soustavy. Olivový čaj se využíval také na relaxaci těla i mysli, podporoval eliminaci stresu a úzkosti a napomáhal s usínáním.

Jak působí

Pro potravinářské účely se z Olivovníku evropského používají plody, a to buď pro přímou konzumaci nebo na výrobu oleje, pro léčebné účely pak sušené listy. Listy olivovníku obsahují celou řadu bioaktivních látek. Pozitivní účinky na lidský organismus jsou dány obsahem množství aktivních látek a jejich společným působením (synergický efekt, kdy se účinky jednotlivých látek navzájem podporují). Jako nejdůležitější aktivní látka olivových listů se označuje oleuropein. Jedná se o polyfenolickou látku se silnými antioxidačními účinky, která podporuje naše kardiovaskulární zdraví a pomáhá snižovat cholesterol.Olivové listy jsou také velmi silným antioxidantem, podporují naši mentalitu a přirozené fungování mozku.Olivové listy můžeme kombinovat i s dalšími bylinami, které mají podobné účinky a zvyšují tím tak působení účinných látek z listů Olivovníku evropského. Jsou jimy:Rozrazil lékařský Zelený čajSkořicovník Kombinací Olivového listí s dalšími bylinami získáme velmi chutný čaj, který můžeme pít jako skvělou prevenci proti celé řadě nepříjemných onemocnění.
Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?