Molusky - problém dětí i dospělých

Molusky - problém dětí i dospělých

14. srpna 2022

Roztomilý název Molusky s velmi nepříjemným projevem. Název Molusky za sebou skrývá zdravotní problém v podobě nehezkých výrůstků na kůži, které mají obvykle bílou nebo růžovou barvu. Mívají velikost špendlíkové hlavičky, jsou ostře ohraničené a mohou svědit, bolet, rudnout a bobtnat. Vyskytují se kdekoli na těle, včetně tváře, krku a genitálií. Moluskami často trpí malé děti, ale i dospělí.

Co je původcem?

Za tuto infekční chorobu může lehce přenosný virus Molluscum contagiosum. Nákazu s inkubační dobou od 2 do 7 týdnů může vyvolat fyzický kontakt s infikovanou osobou i sdílení hraček, žínek, ručníků, povlečení nebo oděvů.

Molusky se objevují nejčastěji v dětských kolektivech a postihují především děti do 7 let věku. Ve větší míře napadají děti s oslabenou imunitou. Nevyhýbají se však ani dospělým osobám. Velmi často dochází k přenosu infekce škrábáním postižených částí těla či holením. Mnoho dospělých si molusky předává také pohlavním stykem.

Virus se velmi rychle šíří ve vodě. Často může za molusky bazén, a to hlavně ten veřejný. Kromě bazénů je velké riziko přenosu ve společných sprchách, v saunách, lázních a vířivkách. Molusky sice nepatří mezi závažná onemocnění, zato jsou velmi příjemné. Léčba u dětí i dospělých může být poměrně dlouhá a otravná.

Kdo je nákazou nejvíc ohrožen?

Ačkoliv molusky může mít úplně každý, někteří lidé jsou virem ohroženi více než jiní. Nejčastěji se nakazí lidé s oslabenou imunitou. Dalšími rizikovými skupinami jsou ekzematici, alergici a také lidé vystavení dlouhodobému psychickému vypětí. Průběh nemoci u nich pak může být výraznější a léčba o poznání delší.

Léčba Molusek

Molusky a jejich léčba je většinou řešena u dětí při masivním výskytu výrůstků a u dospělých při výskytu molusek v oblasti pohlavních orgánů a análního otvoru.

Klasická medicína řeší léčbu molusek:

Kryoterapií - zmrazením výstupků tekutým dusíkem

Vypíchnutím - narušení středu výstupku a jejich následné seškrábnutí

Laserovou terapií

Všechny zmíněné možnosti vyžadují trénovaného medicínského specialistu. Ten během výkonu může, ale nemusí pacientovi podat lokání anestezii. Krátce po zákroku může nemocný pociťovat bolest.

Celkově zejména u dětí jsou tyto metody bolestivé a velmi stresující. Neodborným zásahem může dojít k zanesení infekce do rány nebo dalšímu šíření nemoci.

Přírodní medicína nabízí velmi účinné možnosti léčby:

Ta se vždy skládá ze zevní aplikace bylinných extraktů, ale je nutné zároveň užívat i přírodní přípravky vnitřně, a to takové, které mají přirozené antivirotické působení.

Bohužel dle zákonných nařízení vám v tomto článku nemůžeme napsat o jaké se jedná. Můžete nás kontaktovat emailem či telefonicky a rádi vám poradíme. (email: info@serafinbyliny.cz tel. 739021759)

Důležitá je trpělivost a každodenní péče. Na postižené místo je nutné každý den, ideální na noc, aplikovat bylinný extrakt a nechat jej zaschnout. Jelikož se jedná o přírodní produkt, tak ten nedráždí kůži a nezpůsobuje nepříjemné pálení a poškozování pokožky.

Prevence je důležitá

Nejúčinnějším opatřením je dodržování základních hygienických zásad. Není vhodné sdílet osušky, šaty či mycí houby. Pokud to je možné, vyvarujte se půjčování vybavení, jakým jsou helmy, rukavice či jiné věci, které přijdou do přímého kontaktu s pokožkou.

Opatrný by člověk měl být i v případě, kdy se u něj molusky projeví. Konkrétně by měl totiž dělat vše pro to, aby neinfikoval lidi v jeho okolí. Rozhodně by tedy s nikým neměl sdílet nemyté předměty a pokud se u něj výrůstky nacházejí v oblasti genitálií, je na místě i sexuální zdrženlivost. 

Nyní již víte, že problém zvaný Molusky není neřešitelný. Je důležité správné ošetření a preventivní chování.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?