Jarní očista a kdy s ní začít

Jarní očista a kdy s ní začít

13. února 2022

K jaru, kdy se země probouzí, má tendenci energie dlouho uchovávaná v zemi stoupat vzhůru na povrch. I v našem těle jde na povrch bohužel to, čím jsme se v průběhu zimy zanesli. Právě proto je v tomto období dobré naše tělo od tohoto nánosu očistit, aby naše životní energie mohla opět plně proudit.

Kdy je ideální doba začít s jarní očistou, neboli detoxikací organismu?

Ideální je období biologického jara, které začíná právě dnes, úplně nejúčinnější je pak začít přesně v den blížícího se úplňku, tedy 16.2. 20022.

Obecně se dá jednoduše říct, že když Měsíc dorůstá, roste lehce i naše váha. A když couvá, neboli ubývá, naše tělo se očišťuje. Tělo jednoduše reaguje na nárůst či pokles energií kolem sebe a samo je buď také hromadí, nebo se jich zbavuje. Fáze úbytku měsíce je právě proto ideální na očistu.

Pokud tedy chcete podstoupit velmi účinný detox, nebo dokonce začít s hubnutím, je právě úplněk, tedy 16. 2. 2022, zcela ideální na začátek očistné kúry.

Které orgány je nejlepší na jaře pročistit, posílit a proč

Játra, která mají důležitý vliv na krev. Shromažďují ji v době, kdy odpočíváme, a naopak ji uvolňují, když začneme být aktivní. Síla jater (stejně jako energie země) směřuje vzhůru a posunuje tak krev do nejzazších částí hlavy a končetin. Řídí hladký a přiměřený tok krve po těle. Nedostatek se může projevit bolestí hlavy až migrénou. Jestliže játra ochabnou, mohou se projevit problémy jako křeče svalů, bolesti krční páteře, bolestí břicha, nebo zesílený PMS. Co se týče psychiky, může docházet k frustraci a potlačování agrese. 

Oslabená játra ovlivňují také oči - můžeme pociťovat suchost, rozmazané vidění nebo šeroslepost, ale také nehty - nedostatek jaterní krve, která vyživuje nehty, se projevuje bledostí, křehkostí, hrbolatostí a praskáním nehtů.

Dalším důležitým orgánem, který je třeba v tomto období očistit, je žlučník, který pomáhá játrům se svaly. Dává jim možnost pohybu a hbitosti. Dále skladuje a vylučuje žluč. Čistota žluči zajišťuje jasný a samostatný úsudek, jasnost myšlenek i rozhodnost. Pomáhá játrům s hladkým tokem energie čchi, proto má přímou souvislost s emočními výkyvy. Žlučník pomáhá udržovat vyvážené vztahy mezi orgány, lidé s jeho pevnou energií nepodléhají natolik emočním výkyvům, poměrně lehce se z nich dostávají. Oslabená energie se projevuje neschopností přijmout ostatní lidi.

Jak na jarní detoxikaci? 

Očistu jater a žlučníku je možné nastartovat úpravou stravy, vhodně zvolenými bylinkami, ale například i cvičením. Základem jarní očisty je zvýšení pohybu v přírodě - svižná chůze a přitom zaměřit pohled očí do dálky, kdy probouzející se zelená barva přírody prospívá očím čímž má pozitivní vliv i na játra. Z bylin je na jarní očistu ideální kopřiva, pampeliška i opomíjený jablečník obecný. Bylinky lze zařadit čerstvé, ve formě bylinných čajů nebo tinktur. Co se týče stravy, pro očistu je v období jara optimální do své stravy zařadit různé výhonky např. Alfa alfa, luštěnin, řeřichy a kdo má možnost obohatit svůj jídelníček i o žabinec ptačinec nešlápne vedle. Preferujte spíše rostlinnou stravu a úpravu na páře. Omezte lepek a maso a nezapomínejte přidat zdravé tuky nenasycených mastných kyselin v podobě ořechů, lněných semínek nebo rovnou rybí olej. Zároveň nezapomínejte na dodržování pitného režimu, očista vodou je totiž nezbytností pro odplavení odpadních látek.

Detoxikace bylinkami 

Pro jarní očistu je ideální zařadit následující bylinky:

  • Kopřiva dvoudomá, která je bohatá na minerály a vitamíny, kdy vyživí a pročistí krev.

  • Kořen pampelišky, který prospívá krevnímu oběhu, trávení, regeneruje játra, žlučník i celý trávicí trakt a zároveň ještě posiluje ledviny. 

  • Jablečník obecný podporuje přirozené fungování jater a žlučníku.

Mezi další byliny, které pomohou s jarní očistou můžeme zařadit Ostropestřec mariánský, Puškvorec obecný, Pelyněk pravý, Zemědým lékařský, Zeměžluč lékařská a Benedikt lékařský.
Sdílet
Petra Gubišová | Serafin byliny

Petra Gubišová

autorka
Petra se zajímá o bylinky a přírodní léčitelství již řadu let, dále se v tomto směru vzdělává. Ve své kosmetické praxi používala nauky aromaterapie. Nyní obohacuje svými články náš web a sdílí v nich zajímavosti i tipy o bylinkách a péči o sebe.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?