Jak správně užívat bylinné čaje

Jak správně užívat bylinné čaje

14. února 2022

Máte šálek čaje spojený s každodenním ranním rituálem, relaxací v chladných dnech, nebo po čaji sáhnete, jen když se cítíte oslabení? A pijete pouze čaje bylinkové, nebo i jiné? Pokud jste milovníky bylinných čajů, prozradíme Vám, jak je správně užívat.

Jak správně užívat bylinné čaje 

Bylinné čaje nejsou určeny na zahnání žízně. Jestliže máme bylinnou, směs je potřeba rozlišit, za jakým účelem budete čaj pít, zda budeme čaj pít pro zmírnění akutních příznaků nebo projevů nemoci, nebo v rámci prevence. Při akutních problémech je doporučováno jiné množství užívaných čajů, než při dlouhodobém chronickém stavu. 

Jaké je správné množství bylin a jak často čaj v těchto případech užívat? 

Při akutním stavu zalijte jednu polévkovou lžíci bylinné směsi 250 ml horké vody. Takto připravený bylinný čaj popíjejte ideálně 3x denně. 

V rámci prevence je poměr vody i bylinné směsi potřeba upravit. Jednu polévkovou lžíci zalijte ¾ litru horké vody a takto připravený čaj popíjejte kdykoli během dne. U porcovaných čajů Serafin odpovídá jeden sáček jedné polévkové lžíci čaje sypaného. 

Jestliže jste nemocní, bylinné čaje je ideální pít především při prvních anebo lehkých příznacích. Jestliže potřebujete řešit více zdravotních projevů, je vhodné čaje střídat po dni než kombinovat v jeden den dva či více druhů čaje. Po zlepšení akutního stavu a odeznění příznaků, je doporučováno popíjet bylinný čaj ještě cca dva týdny. Při dlouhodobém užívání doporučujeme být pod dohledem odborníka na přírodní léčbu, který určí i optimální délku užívání. 

Pokud užíváte bylinný čaj na akutní obtíže a ani po několika dnech nepozorujete zlepšení příznaků, doporučujeme vždy navštívit lékaře. 

Bylinky a léky, jde to dohromady?

Některé bylinky mají vliv na účinnost léků, a to rozhodně nejen těch na předpis, ale i léků volně prodejných. Pokud užíváte léky a zvažujete užívání bylinných čajů, nezapomeňte si v příbalovém letáku či v odborné literatuře o bylinkách prověřit, zda nemá bylina obsažená v bylinném čaji nežádoucí vliv na Vámi užívané léky. 

Pro koho nejsou bylinné čaje vhodné?

Zejména těhotné, kojící ženy a děti do 3 let by měly pití bylinkových čajů konzultovat s lékařem či terapeutem přírodní medicíny. Pozor je třeba dávat také u pacientů, kteří trpí poškozením vnitřních orgánů jako jsou problémy s játry či ledvinami.

Věříme, že léčivé bylinky a bylinné čaje mohou mít zázračnou moc. Dbejte při jejich užívání na doporučení lékařů a odborníků a čerpejte tak z nich maximální sílu a podporujte jimi svou vitalitu!

Sdílet
Petra Gubišová | Serafin byliny

Petra Gubišová

autorka
Petra se zajímá o bylinky a přírodní léčitelství již řadu let, dále se v tomto směru vzdělává. Ve své kosmetické praxi používala nauky aromaterapie. Nyní obohacuje svými články náš web a sdílí v nich zajímavosti i tipy o bylinkách a péči o sebe.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?