Hučení, pískání v uších. Důvody a přírodní léčba

Hučení, pískání v uších. Důvody a přírodní léčba

08. října 2022

Hučení, pískání, šumění či praskání v uších, odborně zvané tinnitus trápí velkou část populace. Jedná se o velmi nepříjemný stav, který může v konečném důsledku vést až k psychickým problémům. Zjištění příčiny a léčba tinnitu jsou velmi složité a často se stává, že nastavená léčba nebývá efektivní.

Jaké jsou nejčastější příčiny?

Zúžení cév

Blokáda páteře

Chronická rýma

Post covid syndrom 

Zúžení cév

Zužování cév znemožňuje prokrvování oblasti sluchového aparátu. Cévy se mohou zužovat vlivem různých cévních onemocnění, ale také vlivem kolísavého nebo vysokého krevního tlaku.

V tomto případě velmi dobře funguje dlouhodobé užívání Omega 3 kyselin v kombinaci s bylinami jako je třeba Gotukola, Jinan, Kaštan nebo listy Olivovníku

Blokáda páteře

Další příčinou bývá chronické zablokování krční páteře a oblasti trapézů a ramen. K tomuto zablokování nejčastěji dochází vlivem jednostranného pohybového zatížení. Typickým příkladem je práce u počítače.

Na blokády krční páteře má vliv i stres. Pokud máme strach, obavy, tak podvědomě zvedáme ramena a zasouváme hlavu mezi ně. Tím dochází k nepřirozenému postavení zejména 7. krčního obratle a k blokádám prokrvení krční páteře. Řešením velmi účinným bývá dobrá, kvalitní masáž a také aplikace tekutého hořčíku na oblast krční páteře a trapézů.

Chronická rýma

Chronická rýma a chronický zánět vedlejších čelních a nosních dutin jsou jednou z nejčastějších příčin tinnitu. Chronický zánět dutin je onemocnění, které se vyskytuje celoročně, jelikož souvisí nejenom s klasickým nastydnutím, ale i s různými druhy alergií.

V době širokého používání klimatizací v autě, na pracovišti i doma trpí chronickou formou tohoto onemocnění čím dál více osob. Zánět dutin bývá častým vedlejším projevem chronické celoroční alergické rýmy. Lidé si často stěžují na tzv. zadní stékající rýmu.

Projevy zánětu jsou: bolest v oblasti čela časté migrény bolest za očima dlouhodobý otok pod očima někdy zánět trojklanného nervu časté záněty uší změny sluchu

Narušená sliznice v oblasti nosu a dutin funguje jako otevřená brána pro různé typy bakterií. Bakteriální infekce pak způsobí zhoršení celkových potíží. Bakteriální infekce se pak může postupně dostat až do Eustachovy trubice v uchu a způsobit tam chronický zánět. Zánět se časem začne projevovat jako hučení nebo pískání v uších.

Medicínská diagnostika tohoto typu onemocnění je velmi složitá. Daří se jej diagnostikovat většinou ve fázi silného akutního zánětu, pokud však zánět přejde do chronické fáze, tak je diagnostika již velmi obtížná. Často ani pacient nemá pocit, že by mohlo jít o tento typ problému, jelikož většinou nemá klasickou rýmu. Sekret bohužel zůstává v čelních dutinách a celkový problém zhoršuje.

Velmi účinnou a rychlou pomoc představují inhalace.

Můžeme zvolit různé přírodní vonné silice, klasickou Vincentku anebo tuto ověřenou inhalaci:

Do hrnce dáme: 2 litry vody 3 hrsti sušeného květu černého bezu2 kávové lžičky mletého kmínu 3 stroužky namačkaného česneku

Vše jednu minutu povaříme a potom inhalujeme klasickým způsobem s použitím ručníku či jiné přikrývky přes hlavu. Páry vdechujeme nosem, aby se do nejvíce dostaly do dutin. Po ukončení inhalace již nechodíme ven a zůstáváme v klidu v teple domova.

Existují i byliny, které uleví od průvodních obtíží, nicméně je daleko lepší se obrátit na některou z poradkyň a nastavit léčbu přesně.

Post covid syndrom

V posledních měsících se objevují bolesti hlavy a s nimi související hučení a praskání v uších u lidí, kteří prošli onemocněním Covid 19. Příčiny zatím nejsou jasné, celé toto onemocnění prochází fázemi studií. V tomto případě doporučujeme se obrátit na lékaře nebo na odborníka v oblasti holistické medicíny.

Zajímavý tip

Pokud trpíte hučením či pískáním v uších delší dobu, tak je váš mozek na tento zvuk zvyklý, přijímá jej jako situaci tělu vlastní. Zkuste jej „přeučit“ na jiný typ zvuku. Pokud jste v klidu, nejčastěji před usnutím a slyšíte pískání, hučení v uších, tak si pusťte do sluchátek potichu nějakou skladu vážné hudby. Takovou, která vám pomůže v klidu usnout. Váš mozek postupně přestane vnímat hučení v uších.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?