Hubnutí do plavek v každém věku

Hubnutí do plavek v každém věku

27. května 2022

Hubnutí do plavek, diety, cvičení…to jsou otázky, které řeší zejména ženy. Ženské tělo prochází v průběhu života různými změnami. To se pak promítá i na schopnosti či neschopnosti udržet si dobrou postavu a mladiství vzhled.

Dříve než se pustíte do diet a cvičení před dovolenou, vyplatí se nastavit si hubnutí podle vaší věkové kategorie. V našem článku se dozvíte, jak na to.

Dopřejte tělu to, co ve vašem věku potřebuje, a usnadněte si cestu k vysněné postavě.

Když se blíží třicítka… 

V tomto věku náš metabolismus většinou funguje správně. Pokud chceme zhubnout nějaké to kilo a cítit se dobře, postačí mírně omezit kalorický příjem a pravidelně, minimálně 3x v týdnu, chodit na hodiny aerobiku či spinningu. Přestat hledat výmluvy, že jsem unavená a že nemám čas a prostě se hýbat.

Co si hlídám ve stravě

Snídejte špaldovou, ovesnou či pohankovou kaši s kousky banánu či jiného ovoce, posypanou skořicí a vysokoprocentní čokoládou. Zapomeňte na různé müsli směsi z obchodů plné nezdravého a kalorického cukru. Pizza, hamburger ani nezdravá obložená bageta z obchodu není cestou k ideální hmotnosti. Podobně jsou na tom také koblihy či jiná sladká mlsání.

Snížení příjmu pečiva vždy pomůže k lepší hmotnosti. Noste s sebou neustále malou svačinku ve formě třeba raw tyčinky s přirozeným obsahem cukru z ovoce, tedy bez přidaného cukru. V případě hladu vás zasytí a nedovolí vám sáhnout po rychlé variantě třeba zmiňované bagety či koblihy.

Káva je vynikající nápoj, ale pokud chcete zhubnout pijte kvalitní espresso bez cukru a mléka. Na tu s napěněnou čepicí šlehačky a s přemírou cukru zapomeňte. Zapomeňte na alkohol! Pokud chcete zhubnout nepijte alkohol. Naopak zvyšte příjem čisté vody.

Co doplňuji

Základním metabolickým orgánem v těle jsou játra. Pokud chci zhubnout užívám byliny, které podporují jejich funkce, a tím mi zrychlí metabolismus.  Při sportu doplňujte Hořčík s vitamínem B6, který mimo jiné napomáhá odvodnění.

Přidáním přírodního jódu z mořských řas  podpoříte funkci štítné žlázy a celkově zrychlíte metabolismus.

Na co si dát pozor

Ženy v tomto věku velmi často užívají hormonální antikoncepci. Ta, a i jiné hormonální léky (např. na alergii či bolest) mohou způsobovat zadržování vody v těle a blokovat hubnutí.

Čtyřicítka klepe na dveře…

Pokud se zeptáte žen ve svém okolí, tak většina z nich vám řekne, že nejhezčí období svého života prožívaly právě ve věku čtyřiceti let a více. Hodně z nich už má větší děti, pevné místo ve svém profesním životě a rodiče, o které se zatím nemusí ve zvýšené míře starat. Pak mají čas na své zájmy a koníčky a zejména na sebe.

Pokud chcete hubnout v tomto věku ideálním pohybem je lehký jogging, pilates či power joga. Důležité je, si hlídat svojí tepovou frekvenci, aby byla v rozmezí tzv. spalovací tepové frekvence. Potom vám pohybová aktivita zajistí i hubnutí.

V tomto věku se také začínají hlásit první hormonální změny spojené s klimakteriem. Pokud je žena schopna je přijmout a svému tělu pomoci doplněním přírodních fytoestrogenů, tak může toto období prožívat šťastně a spokojeně. Výborným pomocníkem je i hormonální jóga.

Co hlídám ve stravě

Doporučení jsou naprosto stejná jako u mladších věkových kategorií jen přidám pár maličkostí. Nastartujte den hrnkem vlažné vody s pár kapkami citrónu či limetky. Zrychlíte si tím metabolismus a upravíte trávení.

Omezte mléčné výrobky z kravského mléka. Vápník můžete doplňovat třeba z ořechů či máku. Mléčné výrobky způsobují zadržování vody v organismu a otoky. Vynechte ze stravy různé dresingy či majonézy. Večer u televize nekřoupejte slané brambůrky, ale nahraďte je třeba cherry rajčátky či mandlemi.

Střídavým chutím na sladké zamezíte tím, že budete jíst pravidelně menší porce, ale častěji. Maximálně omezte příjem chleba či jiného pečiva. Nahraďte jej knäckebroty s vysokým obsahem vlákniny

Co doplňuji

V tomto věku je důležité nejenom podpořit metabolické funkce jater, ale také lymfatický systém – vodní hospodářství v těle a doplňovat přírodní fytoestrogeny.

Na co si dát pozor

Užívání různých typů hormonálních léků může blokovat hubnutí stejně jako třeba antidepresiva či léky na cholesterol.

50 je tu a vy jste rozkvetla do krásy! 

Tohoto věku se většina žen velmi obává. Pokud se o sebe budete správně starat, můžete do kapsy strčit kdejakou třicítku, která o sebe nedbá.

Jestliže vám menopauza dělá v těle paseku, můžete si pomoci přírodními fytoestrogeny . V tomto věku více než kdy jindy platí jíst malé porce, porce velikosti dezertního talířku, ale každé 2-3 hodiny. Budete tím udržovat svůj metabolismus „na volnoběh“, a on nebude mít potřebu hromadit zásoby ve vašem těle.

Rychlá chůze s hůlkami tzv. Nordic walking je přesně to, co vám udrží skvělou postavu a bezproblémové klouby a páteř. Pohyb je nutný denně minimálně 45 minut. A pozor! Výmluvy typu mám dost pohybu s vnoučaty či na zahrádce v tomto případě neplatí.

Co hlídám ve stravě

Doporučení jsou naprosto stejná jako u mladších věkových kategorií jen přidáme pár maličkostí Hlídejte si denní správný příjem bílkovin ve formě bílého masa, ryb nebo rostlinných bílkovin jako je třeba tofu či tempeh. V tomto věku má tělo tendenci ztrácet svalovou hmotu a nahrazovat jí podkožním tukem. Dostatečným příjmem bílkovin tomu můžete zabránit.

Jezte stravu s nízkých glykemickým indexem. Zabráníte tím přetěžování slinivky a hromadění podkožního tuku. Omezte brambory a pokrmy z nich. Zatěžují klouby! Přejděte na zdravější typy příloh jako je třeba celozrnný kuskus, rýže či quinoa.

Zvyšte příjem zeleniny a snižte příjem ovoce. Vhodné je do stravy zařadit klíčky, které obsahují hodně enzymů a podporují životní energii v organismu. Stejně tak přírodní jód obsažený v mořských řasách či v Omega 3

Co doplňuji

Přírodní doplňky se v tomto věku musí řídit celkovým zdravotním stavem a případně i léky, které užíváte.

Bylinný čaj na odkyselení organismu celkově zrychlí metabolismus. Rozhýbá játra a lymfu, podpoří vylučování toxických látek z těla. Přidáním minerálů na odkyselení si zajistíte dostatečný příjem dobře vstřebatelného vápníku a také důležitých minerálů a vitamínů. Přírodní fytoestrogeny  pomohou ke kvalitnímu spánku, který je velmi důležitý zdravé pro metabolické procesy.

Rada závěrem: V každém věku se můžete smát, smát se tak, až se budete za břicho popadat. Při smíchu se prokazatelně spaluje hodně kalorií a zároveň se zlepšuje nálada. Tak hezké léto s vaší vysněnou postavou.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?