Gemmoterapie - léčba pupeny rostlin

Gemmoterapie - léčba pupeny rostlin

10. května 2022

Každý rok na jaře jsme všichni svědky velkého zázraku přírody. Zdánlivě suché semínko povalující se na zemi pokropené kapkami prvního jarního deště se za svitu slunce začíná zvětšovat a ožívat a během pár dní se z něj velkou silou dere malý zelený klíček. Stejně tak stromy na první pohled vypadající jako suché, naberou do svých kořenů ze země životadárnou mízu a vlásečnicemi pod kůrou kmene jí vedou směrem k větvím až do jejích konečků a do mladých pupenů, které se začnou rozvíjet.

Trošku historie

Už naši předci věděli, že v mladých pupenech, klíčcích a poupatech je ukrytá nesmírná síla, která umí léčit. Pupeny a poupata jsou jako zárodečné buňky nasycené informacemi o všech částech rostliny, tedy o jejím plodu, listu, kořeni i kůře. Zároveň jsou bohaté na minerály, vitamíny, enzymy a celou řadu látek prospěšných lidskému tělu. Ve starověké čínské medicíně najdeme zmínky o léčbě extrakty z mladých výhonků rostlin. Na Ukrajině se tradičně nakládají mladá poupata černého rybízu na tinkturu, která je užívá v zimě na podporu imunity a na to, aby lidé na jaře neměli jarní alergie.

Novodobou historii tohoto oboru zvaného gemmoterapie (léčba pupeny a poupaty rostlin) začal psát Dr. Paul Henry z Bruselu, který v roce 1952 jako první připravil výtažek z pupenů břízy. Dr. Paul Henry si po stovkách experimentů s rostlinnými látkami uvědomil, že každá rostlina ukládá do pupenů to nejcennější, co má pro svůj další růst, a pupeny jsou tak výjimečnou částí každé rostliny a mohou tedy obsahovat nejvíce léčivých látek z celé rostliny.  Dr. Henry po vyzkoušení výtažků z pupenů zjistil, že je nejlepší k užívání potence 1:10 a dávkování podle váhy klienta. Tedy jedna kapka takto potencovaného extraktu na jedno kilo váhy a den. Tuto dávku je nutné rozdělit na 2-3 části za den. Popsané dávkování je velmi přesné a dovoluje tinktury z pupenů užívat i malým dětem zhruba od tří let věku. Důležité je myslet na to, že v případě používání u dětí je nutné požadovanou dávku nakapat do malého množství horké vody, aby se odpařil zbytkový alkohol. Po vychladnutí dítěti teprve podat.

U nás se o gemmoterapií a jejím praktickým využitím začali zajímat nejznámější představitelé alternativní medicíny, Josef A. Zentrich a ing. Jiří Janča, kteří jako první o této metodě napsali v roce 1997. Tinktury z pupenů se na našem trhu dnes již dají běžně koupit, nicméně Evropská a následně Česká legislativa tyto přírodní přípravky neuznává, naopak u některých druhů je nově zákaz jejich výroby. Bylinné přípravky z pupenů byly desetiletí s úspěchem využívány v přírodní medicíně a můžeme se jen domnívat komu takové zákazy prospívají. To, že zákazník na tinktuře z pupenů nenajde žádnou informaci o jejím účinku nebo jen minimální je jen výsledek všech právních předpisů a nařízení.

Jak extrakty z pupenů užívat?

Dříve se gemmoterapie doporučovala užívat takovým postupem, že se nejdříve využívala jedna lahvička tinktury z pupenů břízy jako silný drenážní, čistící prostředek, a následně se nasadila tinktura z pupenů rostliny, která měla cíleně působit přímo na daný problém. V současné době však řada lidí trpí těžkými systematickými chorobami a drenáž břízou jim často způsobí silnou reakci těla.

Podle posledních zkušeností je nejvýhodnější tinktury z pupenů zařazovat do komplexní léčby společně minimálně s jedním bylinným čajem, který dělá současně mírný drenážní efekt, ale zároveň i čistící a léčebný. Nedoporučuje se současně užívat více jak dvě tinktury z pupenů. Gemmoterapii můžeme využívat s velkým úspěchem jako preventivní bylinnou léčbu. Velké opodstatnění má její užívání právě v jarních měsících, kde je organismus přirozeně nastaven na očistu a regeneraci.

Zajímavostí v gemmoterapii je ta skutečnost, že tinktura v sobě obsahuje informace o všech částech rostliny. Takže například Jirovec maďal – kaštan. Jeho květy se tradičně používaly do čajů působících na cévy a oběhový systém a plody na výrobu mastí a extraktů na klouby. V tinktuře z pupenů Kaštanu je obojí účinek.

Nyní již víte, co to je gemmoterapie. Jak jí využívá naše odborná poradkyně paní Aneta Benediktová si můžete přečíst na jejím blogu: www.anetabenediktova.cz

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?