Děti a bříško

Děti a bříško

15. srpna 2022

Asi není rodiče, který by nezažil trápení s dětským bříškem. Bolesti bříška máme spojené hned s prvními měsíci života miminek, ale i později je bolestivé bříško častou potíží, s níž se rodiče mohou potkat. A příčin může být celá řada – od těch banálních po velmi závažné.

Kojenecké koliky u těch nejmenších

Bolesti bříška řeší rodiče již u těch nejmenších dětí. Miminko pláče, propíná se a kroutí, tlačí až zčervená v obličeji. V prvních třech měsících života je to běžné. U kojenců je příčinou hlavně nedostatečně vyvinutá trávicí soustava, děťátko si na stravu teprve zvyká a proto ho mohou trápit plynatost a koliky. Vliv má i maminčino stravování. Proto by se kojící maminky měly vyvarovat nadýmajících potravin a naopak zařadit do svého jídelníčku přirozená probiotika, podporující zdravou střevní mikroflóru. Vliv může mít i polykání vzduchu při kojení či pití z lahvičky. V tom případě je třeba upravit techniku kojení, případně u lahvičky zkontrolovat, zda není otvor příliš velký. Ve 3 až 4 měsících obvykle tyto bolesti bříška ustoupí.

Bolesti bříška u dětí – celá řada příčin

I poté, co odezní koliky ale může děti bolet bříško. Bolest může být doprovázena zácpou či naopak průjmem. A příčin může být celá řada:

Strava, infekční choroba nebo psychika

Nastat mohou při změně v jídelníčku, například při přechodu z mateřského mléka na umělou výživu či při zavádění příkrmů.U starších dětí může být bolest zase způsobena třeba nevhodnou stravou či nesnášenlivostí některých potravin (třeba alergií na lepek nebo kravské mléko).A bříško může bolet i při zácpě. Ta se u dětí vyskytuje nejčastěji při nedostatečném příjmu tekutin. Může jít i o nestrávené jídlo, které se hromadí v tlustém střevě. Tam se něj odvádí voda, stolice se zahušťuje a je těžší ji vyloučit. Obvykle je příčinou nesprávný jídelníček, například s velkým obsahem sladkostí či světlého pečiva. V tomto případě pomůže jako prevence dostatek vlákniny, tedy zařazení ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků do stravy. Také jsou vhodná přirozená probiotika. U stolování u dětí je také vhodné dbát na to, aby dítě jedlo v klidu u stolu a potravu pořádně rozkousalo.

Infekční choroba

Bolest bříška je ale také častým znakem začátku infekční choroby, například angíny či viróz. Může se objevit i průjem. Ten, pokud není příliš častý ani silný, představuje přirozené samočištění organismu. Pomůže, když bude dítě mít bříško v teple a zvýší příjem tekutin.

Psychika

Příčinou může být i psychika – zde se bolest bříška objevuje jako projev dětské neurózy. Může jít o strach z něčeho, nepříjemnou situaci nebo když potřebují více pozornosti. Zde je hlavní být dítěti oporou, situaci s ním v klidu rozebrat, vysvětlit a uklidnit jej.

Paraziti a slepé střevo

Další příčinou může být výskyt parazitů, nejčastěji roupů. Méně častý, ale velmi nebezpečný je zánět červovitého přívěsku slepého střeva.

Kdy vyhledat lékaře

Ať už je příčina jakákoli, bolest bříška u dětí rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Zejména pokud bolest provází i horečky, zvracení, bolesti v zádech či při močení nebo třeba ztížené dýchání, anebo pokud bolest trvá více než dva dny, je třeba navštívit s dítětem lékaře. Stejně tak, pokud bolesti nemají jasnou příčinu. Pokud dítě bolí pravá strana v oblasti podbřišku, pak je třeba lékaře vyhledat ihned.

Několik tipů, jak dětem (nejen) při kojeneckých kolikách ulevit:

  • nechat děťátko po kojení/krmení odříhnout
  • správná technika kojení či zvolení lahvičky s menším otvorem
  • polohování a cvičení – nožičky dítěte jemně pokrčovat k bříšku a zase je uvolňovat, což podporuje pohyb střev a usnadňuje odcházení plynů
  • uklidnění – pochovat a ukonejšit děťátko, pohupovat a odvést jeho myšlenky od bolesti
  • masírování – pohyb střev podpoří i jemná masáž bříška dětským olejíčkem, několika prsty jemně přejíždějte po bříšku ve směru hodinových ručiček
  • teplo – na bříško lze položit i teplý obklad (například plenku nahřát na topení nebo žehličkou, existují i nahřívací polštářky pro miminka), teplota však musí být miminku příjemná a je třeba ji prve opatrně vyzkoušet na své kůži, účinná je i teplá koupel
  • dětský čaj s fenyklem – podávat miminku nebo (hlavně u těch nejmenších) kojící mamince
  • výjimečně lze použít i rektální rourku
  • vyzkoušet lze i kapičky (ale i u těch přírodních doporučujeme používat až od jednoho měsíce po narození)
Sdílet
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta se věnuje především vývoji nových produktů Serafin a s tím souvisejícím tématům. Nicméně si také ráda odpočine u kreativních činností, jako je třeba psaní článků. To ji vždy obohatí, dozví se při něm něco nového a dává jí to prostor k zamyšlení.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?