Březnový úplněk v Panně

Březnový úplněk v Panně

10. března 2022

Úplněk, který připadá na 18.3.2022 v 8:17, je posledním útržkem dlouhé zimy. Nejen, že zimu završí a otevře dveře svátkům jara a příchodu Velikonoc, ale březnový úplněk vám může pomoci i s trávením, stejně jako s dokončením všech záležitostí, které jste dlouho odkládali.

Co přesně představuje březnový úplněk? 

Březnový úplněk je ve znamení Panny. Toto znamení je známé svou pořádkumilovností, organizovaností a soustředěním se na detaily. S tímto úplňkem využijte jeho sílu k úklidu vašeho příbytku. Ať už jde o záležitosti, které odkládáte jako nedůležité, nebo které odkládáte, protože vás rozčilují. V domácnosti se zbavte všeho nepotřebného, vneste do věcí i chodu vašeho domova trochu řád. Vaším příbytkem je i vaše bříško a je potřeba udělat úklid i zde.

Vliv úplňku na psychiku

Odrazem vašeho zdravého těla je i psychická odolnost projevující se otevřeností v komunikaci, tolerancí i soucitem. Tento březnový úplněk ve vás však může otevřít pochybnosti a věci více dramatizovat. Uklidnit v tomto období rozbouřenou mysl pomůžou bylinné čaje nebo čajové koncentráty.

Jak pomoci během úplňku tělu i zdravé psychice?

Při úplňku v Panně se zaměřte hlavně na trávicí trakt, střeva a slinivku. Každá nepěkná komunikace, kterou za den vyslechnete, se usadí v těle stejně špatně jako nezdravé jídlo, které potom těžce trávíte. Nemůžete to strávit, stejně jako slova, která vás zranila. Střeva mají na starosti vstřebávání stravy i vjemů, tak se může stát, že to ve vás leží a nezpracované se může projevit například zácpou. Stejně tak slova hořkosti těžce polykáte a cítíte, že je váš život málo sladký. Tady je potřeba sladkost života doplnit náhražkou, která není vždy tou zdravou alternativou pro vaše trávení. Zkuste raději jarní čaj a buďte k sobě laskaví a nezanášejte se zlobou. Spíše už nemyslete na staré křivdy a odpusťte to, co už nemůžete změnit, neboť vám to neslouží, ale spíše ubírá energii a škodí. Zkuste po celý den za pomoci bylin očistit se od tohoto nánosu pomocí čaje odkyselení.

Jak ozdravit trávení v období úplňku stravou?

Zaměřte svou pozornost při úplňku na vyprázdnění starých nánosů dlouhé zimy. Zkuste půst anebo ze stravy vynechejte maso a masné výrobky a nahraďte je rostlinou variantou. V trávicím traktu dochází těmito nánosy k hnilobným procesům projevující se nadýmáním, plynatostí, až po autoimunitní záněty a v některých případech i refluxem. Tady by pomohl čaj pro očistu střeva, nebo přípravky s obsahem Čagy sibiřské. Vnitřně můžete doplnit stravu o pár kapek oleje z černého kmínu či plody rakytníku. Nahradit tučnou stravu můžete zeleninou nejlépe takovou, která roste v zemi s kořeny. Celer, čekanka kořen, červená řepa, fenykl, nebo například mrkev či ředkvičky.

Ráno můžete po probuzení zkusit vypít sklenici teplé vody, aktivizují se tím střeva nebo na lžičku lněný olej s trochou čerstvé šťávy z citronu. Během dne je doporučováno pít čaje na očistu trávícího ústrojí a podporu trávení, ale také čistou vodu a bylinné čaje z máty, řepíku, měsíčku, kořene nátržníku nebo rovnou namíchanou směs pro střeva a slinivku. Dobré je také nesladit. Ve fázi přibývajícího měsíce totiž tělo vše lépe přijímá a ukládá do zásoby. V tento den je tedy dobré celkově méně jíst a nepřejídat se. Svižná procházka či práce na zahrádce, kde můžete sbírat kořeny rostlin pro podporu svého trávení na zrychlení metabolismu nebo na pročištění, bude příjemným prožitkem, zvláště v období úplňku.

Síla sbírání bylin během úplňku

V době úplňku příroda dosahuje vrcholu své absorbční schopnosti. Byliny mají větší sílu v působení. Nadzemní části jsou v tuto dobu velmi citlivé, nepouštějte se do jejich sběru, ale spíše se zaměřte na jejich kořeny. Vašemu trávení udělají dobře tyto byliny měsíček lékařský, kořen nátržníku, proskurník lékařský, řepík lékařský, kopřiva dvoudomá, jitrocel kopinatý a nať máty. Můžete využít možnosti již hotové namíchané směsi a popíjet během dne např. čaj střeva, trávení a nezapomeňte i na čistou pramenitou vodu. Úplněk vám nabízí možnost udělat si jasno v tom, co si nosíte ve své hlavě. Poděkujte i za to, co nosíte ve svém srdci a za co jste vděčni. Celá očista podpořená silou úplňku vás odmění zářivou pletí. Nějaké to odstraněné kilo váhy, které nám dlouho schovával zimní kabát, může odstartovat chuť k novým začátkům. Březnový úplněk Vám nabízí možnost sebepoznání. Začněte ho s úsměvem, chutí a proces vnitřního úklidu může začít…
Sdílet
Petra Gubišová | Serafin byliny

Petra Gubišová

autorka
Petra se zajímá o bylinky a přírodní léčitelství již řadu let, dále se v tomto směru vzdělává. Ve své kosmetické praxi používala nauky aromaterapie. Nyní obohacuje svými články náš web a sdílí v nich zajímavosti i tipy o bylinkách a péči o sebe.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?