Borelióza či post covid syndrom?

Borelióza či post covid syndrom?

28. března 2022

Cítíte se unavení? Bolí vás klouby, svaly či nervový systém? Možná máte diagnostikovanou boreliózu, i když jste neměli klíště a nemáte na kůži žádný viditelný flíček po kousnutí hmyzem.

Většina lidí prodělala onemocnění covid 19, a to s těžším či lehkým průběhem. Někdo měl tak lehký průběh, že ani nevěděl, že tímto onemocněním prochází. Nicméně po určité době, která může trvat až několik měsíců, se u vás mohou začít náhle objevovat různé zdravotní potíže. Onemocnění Covid 19 je zcela nové a stále prochází zkoumáním ve vědeckých laboratořích, a to nejenom konkrétně průběh nemoci, ale i jeho následky, tzv. post covid syndrom. Velmi nepříjemnou komplikací této infekce je fakt, že umí v těle aktivovat tzv. spící viry a bakterie. To jsou takové, se kterými se náš organismus v minulosti setkal, imunitní systém na ně dobře zareagoval a většinu jich zlikvidoval. Zbytky pak zůstaly v těle bez toho, aniž by mu škodily. Imunitní systém je bez problémů uhlídá, aby nám netropily neplechu. O jakých virech a bakteriích mluvíme? Jsou to zejména herpes viry, EB virus, chlamýdie a borelie. A právě na poslední zmíněné se nyní zaměříme.

Co to je Lymská borelióza

Lymská borelióza je onemocnění, které je způsobeno minimálně třemi druhy bakterií Borrelia. Toto onemocnění se vyskytuje zejména v severní Americe a Evropě. Bakterie žijí v krvi drobných zvířat. Jedná se zejména o myši, hraboše, zajíce, veverky, krtky, ale i vysokou lesní zvěř. Hlavním přenašečem boreliózy jsou klíšťata. Přenašeči, ale méně častí, jsou komáři, ovádi, blechy a mouchy. Příznaky a průběh boreliózy se dělí do třech stádií. Toto rozdělení je pouze obecné, jelikož se mohou zároveň objevit i příznaky všech stádií.

První stádium boreliózy

zarudnutí na kůži, často s centrálním vyblednutím, které může vycházet z místa vpichu. Dalším příznakem může být zvětšení okolních lymfatických uzlin. Toto zarudnutí vzniká v průměru za 1 týden od přisátí klíštěte.

Druhé stádium boreliózy

začíná většinou za 2 až 12 týdnů po přisátí klíštěte, trvá několik týdnů a vymizí obvykle do tří měsíců po nákaze. Může se projevit jako neuroborelióza. Jejími projevy mohou být značně proměnlivé bolesti po celém těle, bolesti hlavy, periferní obrna nejčastěji lícního nervu, zánět mozkových blan a mozku. V druhém stádiu se často vyskytují bolesti kloubů a svalů. Nejčastěji postiženými klouby bývají kolena.

Třetí stádium boreliózy

začíná měsíce až roky po nákaze. Nejčastějšími příznaky bývají záněty mozku a míchy. Někdy tento stav může imitovat příznaky roztroušené sklerózy. Vyskytují se chronické bolesti zejména velkých kloubů a chronická únava.

Pozitivní protilátky nemusí nic znamenat

Protilátky k Lymské borelióze se promění v pozitivní teprve asi za měsíc po kontaktu s nakaženým klíštětem. V určitých regionech má až 25 procent populace pozitivní protilátky, protože se s boreliózou setkalo a ani o tom nevědělo. Takže pozitivní test nemusí znamenat nic. Podstatně důležitější je, že kterékoli protilátky proti borelióze mohou navíc zůstat navýšené doživotně, a to i u úspěšně vyléčených pacientů.

Léčba

Základem úspěšné léčby boreliózy je správná diagnostika zejména správný typ laboratorního vyšetření a pouze v časném stádiu nemoci podávání vhodných antibiotik. Dlouhodobé podávání antibiotik nemá kýžený efekt a může organismus spíše poškodit. V dalších stádiích boreliózy přichází na řadu spíše přírodní léčba nebo tvz. symptomatická léčba – léčba příznaků.Pokud si shrneme všechny předchozí informace, tak je jasné, že ve spojení s post covid syndromem se jedná o boreliózu ve druhém anebo třetím stádiu, kdy je neúčinné podávání antibiotik. Myšleno tedy přímo na boreliózu. Samozřejmě, pokud je v těle jiný bakteriální zánět, tak jsou antibiotika na místě. Velmi silným pomocníkem v tomto případě je přírodní léčba. Je důležité si však uvědomit, že stojíme proti mocnému „nepříteli“ a proto potřebujeme mocné „zbraně“. Těmi mohou být nejenom byliny, ale zejména přírodní houby. Jejich správná kombinace a dávkování pak patří do rukou odborníků na přírodní léčbu. Ti musí vždy individuálně posoudit u každého klienta, jeho celkový stav, prostředí, ve kterém žije, stravu, kterou jí a léky, které užívá. Obraťte se na naše odborné poradkyně. Nastaví vám léčbu přímo pro vás!

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?