Astma a přírodní léčba

Astma a přírodní léčba

06. května 2022

„…navštívila jsem poradnu paní Anety Benediktové s tím, že roky užívám kortikoidové léky na astma a místo toho aby se můj stav zlepšoval, tak mi lékařka pouze postupně léky přidávala. Jednoho dne můj pohár trpělivosti přetekl a rozhodla jsem se své problémy s astmatem řešit přírodní cestou. Ta sice nebyla komfortní, ale účinek se dostavil celkem rychle. Děkuji paní Benediktové a vašim bylinkám Serafin….“

Tolik citace z dopisu, který opravdu zahřeje u srdce. V České republice žije více jak milión lidí s astmatem. Toto onemocnění je klasickou medicínou považováno za nevyléčitelné, a stejně tak jako ostatní nemoci je oddělováno na samostatnou chorobu.

Z celostního hlediska se však jedná o jeden z projevů alergií, jehož projevy jsou silnější či slabší podle psychického a fyzického stavu člověka. A zde se dostáváme k dalšímu onemocnění, kde medicína tvrdí, že je nevyléčitelné, a to jsou alergie. Obojí je možné vyléčit. Naše tělo je dokonalý mechanismus, který se umí sám opravit, jen na to potřebuje prostor a podmínky. Ty mu však často nejsme ochotni dát. Nejsme ochotni udělat ústupky z našeho komfortního života s cukrem, alkoholem a dalšími "mňaminkami". Nejsme ochotni změnit své vnímání a pracovat na svých stresových reakcích. A tak se stále dokola potácíme v kruhu nemocí, v kruhu alergií, poruch imunity a také astmatu.

Kde alergie začíná

Klasická medicína většinou uvádí, že důvody a vznik alergií není přesně znám. Z pohledu přírodní medicíny pracujeme s tím, že základem alergií jsou problémy ve střevech, a také v játrech.

Střevní výstelku tvoří miliarda buněk epitelu, který vytváří bariéru mezi vnějším prostředím a vnitřkem střeva. Střeva jsou domovem triliónů bakterií, které hrají důležitou roli nejenom při štěpení živin, ale hlavně ovlivňují efektivnost našeho imunitního systému. Jemnou výstelku střev lze velmi jednoduše poškodit. Nejčastějšími viníky bývají alkohol, antibiotika, analgetika a jiné léky. Potom je tu také skutečnost, že konzumujeme příliš mnoho lepku, cukru a mléka. Tyto všechny složky potravy mají velmi silný alergenní potenciál. Výsledkem je, že některé bílkoviny z naší stravy, které se normálně štěpí na základní částice – aminokyseliny, jsou schopny přecházet poškozenou střevní stěnou přímo do krevního řečiště. Tam je imunitní systém identifikuje jako cizorodou látku a napadne je.

Takto vznikají potravinové alergie, ale celá řada jiných typů alergií jako třeba na pyly, trávy či zvířecí srst. Zvláštní oblastí jsou vrozené typy silných potravinových alergií např. na ořechy. Ty aktivují imunoglobuliny IgE, a tato reakce může mít fatální následky.

Co to je astma

Onemocněním zvaným astma trpí milióny lidí na celém světě. Projevuje se nepříjemnými stavy dušnosti, které přicházejí jak v klidu, tak při námaze. Je doprovázeno postupným zmenšováním kapacity plic, a tím způsobuje problémy s okysličováním celého organismu. Znamená rovněž zvýšenou zátěž pro srdce. Klasická medicína pacientům s astmatem nabízí pouze potlačování příznaků, a to hlavně léky s obsahem kortikoidů. Přírodní medicína se snaží léčit příčiny. Že to nejde? Ale jde! Astma není plicní nebo průduškové onemocnění v pravém smyslu slova.

Astma je vlastně nervová choroba, tedy onemocnění nervového systému. Práce celého dýchacího systému je řízena nervem, který se česky jmenuje bloudivý. Bloudivý proto, že z mozku prochází přes mnoho struktur a orgánů, vine se kolem průdušek, a nakonec se dostává až do žaludku. Je důležité rozlišovat, zda se jedná o astma bronchiální či alergické. Bronchiální astmatici trpí nejvíce v zimě, zatímco alergické astma se naplno projevuje v jarních měsících, v pylové sezóně. Nepříjemné je, že nemocný netuší, ve které chvíli se záchvat objeví.

Co tedy dělat?

Imunita a s ní spojené alergické reakce těla výrazně ovlivňuje stav našich střev. Proto při přírodní léčbě astmatu je důležité dát na začátku do pořádku střeva, střevní sliznici a střevní mikroflóru. Někdy se totiž ze střeva mohou uvolňovat toxiny, které pak oslabují funkci dalších tkání nebo se skrze porušenou střevní stěnu do organismu dostávají různé alergeny. Funkce dýchacího ústrojí přímo souvisí se stavem střeva. Toto ví nejenom čínská medicína, ale i všechny tradiční přírodní medicíny. Při odstraňování astmatických problémů je tedy třeba soustředit se na správnou funkci střev, jater a nervového systému. Je důležité zbavit tyto orgány mikrobiální, plísňové zátěže a také těžkých kovů.

Strava

První krok, který můžeme udělat okamžitě je upravit svůj jídelníček. Existuje 5 základních druhů potravin, které podporují rozvoj astmatu:
  • Kravské mléko
  • Přidaný cukr
  • Uzeniny
  • Lepek
  • Alkohol
Žádná z výše uvedených potravin není nutná pro náš život. Kravské mléko a výrobky z něj můžeme nahradit mlékem ovčím, kozím či rostlinným. Pro běžný život našemu tělu naprosto dostačuje cukr, který je přirozeně obsažený v ovoci. Přidaný cukr v zákuscích, sušenkách či nápojích nám jen škodí. Lepek velmi zatěžuje střeva a imunitu. Jeho maximální omezení a přechod na přirozeně bezlepkové potraviny nám jen pomůže.

Bylinami ke zdraví

Při léčbě astmatu je nutné užívat byliny, které budou současně působit na všechny orgány, které se podílí na rozvoji této choroby. Bohužel ze zákonných důvodů vám zde nemůžeme napsat konkrétní bylinnou léčbu. Poradí vám jí naše odborná poradkyně paní Aneta Benediktová

Astma a psychika

Stres působí nejen na disharmonii našeho organismu, ale také oslabuje imunitní systém, mění chemické procesy v organismu, působí na vylučování látek, které pak mají vliv na chod našeho imunitního a nervového systému. Proto bychom v rámci léčby neměli zapomenout na preparát k zmírnění stresu. Uvolněný, relaxovaný a nestresovaný organismus v dobrém emocionálním rozpoložení dokáže téměř všechny problémy krásně vyřešit sám i bez pomoci zvenčí. Bohužel takový stav se prakticky nikomu nepodaří nastolit. Je však důležité na tom pracovat například pomocí různých seminářů a kurzů. Podívejte se zde

V neposlední řadě můžeme zmínit ještě jeden lék – a tím je upřímný smích, který skutečně léčí. Smích „od srdce“ masíruje bránici i všechny vnitřní orgány, uvolňuje veškeré blokace a podporuje samo detoxikační procesy v těle. Přejeme vám hluboký a klidný dech!

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?