Aromaterapie v péči o žlučník

Aromaterapie v péči o žlučník

10. března 2022

Jaro se začíná rozkoukávat a počasí zkouší všechny své podoby. Po celý rok vnímáme pět fází proměn energie Jin a Jang projevující se v Elementech, o které se opírá Aromaterapie. My si nyní budeme jaro spojovat s elementem či živlem Dřevo, který připadne právě k období jara. Tomuto elementu odpovídá v březnu energie jang žlučníku a v dubnu orgán jater patřící energii jin. JIN a JANG jsou protichůdné a zároveň doplňující se síly. Stejně jako světlo a tma, den a noc, jedno bez druhého nejde. Jaro je o růstu, pohybu, chuti k novým prožitkům. Probouzející se příroda nám na jaře ukazuje sílu i energii, jakou má semínko razící si cestu na povrch země.

Projevy nerovnováhy žlučníku a jak je řešit aromaterapií

V prvé řadě nebudeme mluvit o funkci žlučníku samostatně, ale je potřeba si spojit, že jeho funkce je závislá na játrech a na tom, v jaké jsou kondici. Vždy jde o rovnováhu. Oba dva orgány jsou klíčové při látkové výměně a úzce spolu spolupracují nejen při produkci žluči. V našem těle vede velké množství energetických drah. Pokud se v nich zablokuje tok životní energie, způsobí určité energetické blokády.

Při nerovnováze žlučníku se může blokáda energetické dráhy projevit fyzickými příznaky či potížemi. Fyzické blokace, jako například strnulost ramen a krku z větru můžeme předejít pár kapkami oleje variace jemný olej, kde vůně skořice a pomeranče uvolní napětí. U žen v období menstruačního cyklu se nerovnováha projevuje bolestí hlavy nebo rovnou migrénami, velkou unaveností, podrážděností a zadržováním vody. Zde je ideální volbou preventivně již pár dní před cyklem použít harmonizující olej 2. čakra. Obsažený fenykl zklidňuje při menstruační tenzi a cypřiš osvěží při únavě a vyčerpanosti. Obsažené citrusy dodají optimismus a pozvednou náladu.

Při nesprávné skladbě jídla může v těle vznikat vlhkost, která produkuje více tepla. To může způsobovat vaginální problémy či genitální obtíže. Tady může pomoci levandule olej první pomoci. Svým širokospektrálním účinkem na tělesné potřeby pomůže v oblasti duše se sebevyjádřením. Společně s éterickými oleji můžete ulevit přetížené hlavě bez kouzelné růžové pilulky plné chemie, která překvapivě na chvilku odstraní příčinu bolesti, ale vzápětí přetěžuje opětovně žlučník, což nás spíše uvrhne do začarovaného kruhu. Přírodní cestou pomoci zde může být ale například levandule v rozprašovači.

Aromaterapie ve své komplexnosti

V přírodě najdeme to hlavní a tím jsou byliny, na čem je Aromaterapie postavena. Zároveň je to celostní forma přírodní péče a prevence o fyzické zdraví i psychickou pohodu za pomoci esenciálních olejů. Byliny obsahující siličnaté látky, pomocí destilace uvolní z bylin esenciální složku a z té procesem převážně destilace nebo extrakce vzniká čistý esenciální olej. Oleje ovlivňují naše vnímání v limbickém centru v mozku skrze vůně. Přes pokožku např. formou masáže, koupelí nebo potíráním bolavého místa ovlivňujeme svalový tonus, tkáně i prokrvení pokožky, čímž dochází k celkovému uvolnění. Aromaterapie se velmi pěkně podporuje s účinky Gemmoterapie. Funkci žlučníku při obtížích v trávicím traktu, tak můžete podpořit nejen oleji, ale i pupenovými tinkturami např. trávicí směs z pupenů nebo bylinnými tinkturami jako je tinktura z kořene pampelišky, která napomáhá normálnímu vylučování a detoxikaci organismu a správné činnosti jater a žlučníku. Celkový účinek můžete doplnit také bylinnými čaji, ale i stravou. Pro podporu žlučníku je vhodné zařadit pravidelnost ve stravě, jíst méně a častěji lehce stravitelnou a méně tučnou stravu. Tato základní doporučení, mohou zabránit soustředění žluči ve žlučníku a následnému tvoření žlučníkových kamenů.

Práce s emocemi

Jestliže na váš život nahlížíte optimisticky, umíte respektovat a tolerovat lidi i s jejich odlišnými názory či hodnotami, je váš žlučník v energetické pohodě i když je to v podstatě agresivní orgán ovlivňující naše emoce. Pokud je člověk příliš kritický, nespokojený, vznětlivý až zlostný je to odrazem nemocného žlučníku, který vás dráždí ke změně. Může se stát, že negativní emoce neumíte či nechcete vyjádřit a zde nastává proces, kdy tuto zlobu obracíte do svého nitra a škodíte sami svému zdraví. Zde může Aromaterapie pomoci zjemnit dopad na tělo pomocí  směsi éterických olejů posílení vnitřního citu. Obsažené oleje rozradostňují, uklidňují a rozptýlí nahromaděný vztek. Pochybnostmi, zda jste nejednali unáhleně a někomu ukřivdili, či ho ranili, přetěžujete žlučník a zharmonizovat ho můžete pomocí krásných olejů ve směsi pro posílení života, v kterých obsažené oleje posilují dýchací centrum a napomáhají při pochybnostech o sobě a malé sebedůvěře. Jestliže se nerovnováha projeví např. častým buzením se v noci, neustálým tokem myšlenek a problémy v oblasti velkých kloubů sáhněte po oleji pro první čakru, kde Růže, Geránium a Patchouli uklidní při přílišné duševní aktivitě. Po fyzické stránce stres ovlivňuje žluč, ta směřuje vzhůru a má destruktivní tendenci projevující se pálením žáhy, problémy v epigastriu s pocitem na zvracení. Rychlou pomocí v tomto případě může být inhalační tyčinka s olejem levandule nebo rozprašovač s citrusovými oleji pro zklidnění žluči a uvolnění, kde oleje působí na emoce v souvislosti s chápáním pravdy.  Doplnit můžete dané také například tinkturou z pupenů Antistres

Prodýchat se do zdraví

Lidé s oslabenou funkcí žlučníku mívají sklony k ztuhlosti, napětí. Zkuste do svého každodenního shonu zapojit techniky nebo cvičení, které vypustí nahromaděnou energii, nebo doplní chybějící energii jin z nedostatku pohybu. Nemusí to být nic vysilujícího, naopak vyzkoušet můžete cviky, které udrží tělo pružné a uvolněné, jako například čchi kung, v kterém je více kladen důraz na správné dýchání, kterým zintenzivníte krevní oběh a můžete uvolnit i energetické bloky v měkkých tkáních. S uvolněným dechem proudí ve vašem těle klid a mír, společně s životadárnou energií. Takto uvolněné pocity umocní v prostoru plném bezpečí aromalampa například s pár kapkami relaxačního oleje Duchovno. Cedr, santal a skořice v této aroma směsi pozitivně doplní i energii ledvin a konkrétně santal vás přivede zpět k sobě samému a uleví, pokud jste příliš v hlavě. Pomocí živlové Aromaterapie si můžete pomáhat po celý rok, nejen v období jara. Každý olej má veliké množství účinků a zde jsme jich uvedli jen pár. 
Sdílet
Petra Gubišová | Serafin byliny

Petra Gubišová

autorka
Petra se zajímá o bylinky a přírodní léčitelství již řadu let, dále se v tomto směru vzdělává. Ve své kosmetické praxi používala nauky aromaterapie. Nyní obohacuje svými články náš web a sdílí v nich zajímavosti i tipy o bylinkách a péči o sebe.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?