Alergie a jak na ně

Alergie a jak na ně

02. června 2022

S jarem nejen rozkvetou louky a sady, ale objeví se celá řada alergenů k pramalé radosti, dnes už bohužel celé armády alergiků. Alergie nás však netrápí jen na jaře. Mnoho lidí trpí tzv. celoroční rýmou, tedy alergickou, chronickou rýmou. Mezi alergie se řadí také ekzémy a různé typy svědivých vyrážek a také astma či chronický zánět průdušek.

Co to je alergie

Alergie je definována jako nepřiměřená odpověď našeho imunitního systému na běžné látky z okolního prostředí, které by nám neměly vadit - ale vadí…

Tato látka se označuje jako alergen a aktivuje protilátky ze skupiny imunoglobulinu IgG. Dochází k jejich zvýšené tvorbě. Toto spustí některou z alergických reakcí, která může být banální, ale na druhou stranu může ohrozit váš život.

Kde alergie začíná ? Klasická medicína většinou uvádí, že důvody a vznik alergií není přesně znám. Z pohledu přírodní medicíny pracujeme s tím, že základem alergií jsou problémy ve střevech, a také v játrech.

Střeva - základ zdraví

Střevní výstelku tvoří miliarda buněk epitelu, který vytváří bariéru mezi vnějším prostředím a vnitřkem střeva. Střeva jsou domovem triliónů bakterií, které hrají důležitou roli nejenom při štěpení živin, ale hlavně ovlivňují efektivnost našeho imunitního systému.

Jemnou výstelku střev lze velmi jednoduše poškodit. Nejčastějšími viníky bývají alkohol, antibiotika, analgetika a jiné léky. Potom je tu také skutečnost, že konzumujeme příliš mnoho lepku, cukru a mléka. Tyto všechny složky potravy mají velmi silný alergenní potenciál.

Výsledkem je, že některé bílkoviny z naší stravy, které se normálně štěpí na základní částice – aminokyseliny, jsou schopny přecházet poškozenou střevní stěnou přímo do krevního řečiště. Tam je imunitní systém identifikuje jako cizorodou látku a napadne je.

Takto vznikají potravinové alergie, ale celá řada jiných typů alergií jako třeba na pyly, trávy či zvířecí srst. Zvláštní oblastí jsou vrozené typy silných potravinových alergií např. na ořechy. Ty aktivují imunoglobuliny IgE, a tato reakce může mít fatální následky.

Projevy alergie

K nejběžnějším projevům patří alergická rýma, která může být v časném jarním období zaměňovaná za projevy nachlazení. Dále zánět spojivek, svědění a otok očí nebo pocit zaplnění až bolesti v uších, který je způsoben chronickým zánětem čelních dutin a následně Eustachovy trubice.

Alergie se často projevuje i přes kůži jako různé typy zarudnutí pokožky, svědění kůže, kopřivky až po atopický ekzém. Velmi často se alergie projevují přes horní cesty dýchací a plíce. Chronická dušnost, chronický kašel, chronické záněty horních cest dýchacích až astma, to vše jsou alergie.

Alergie může mít ale i projevy, které si v první fázi s alergiemi vůbec nemusíme spojit, a to mohou být trávicí obtíže, střídavé průjmy a zácpy, nedostatek vitamínů a minerálů v organismu, vypadávání vlasů, bolesti kloubů či chronická únava. Tyto projevy většinou souvisí s potravinovými alergiemi.

Specifickými druhy alergií jsou sluneční alergie a chladová alergie. Alergické projevy se mohou v průběhu života měnit a také se jich může projevovat několik zároveň.

Jak na alergie?

Léky, které se běžně užívají, alergie neléčí, ale zmírňují alergické projevy. Pokud chceme alergie efektivně léčit, je nutné jít k místu jejich vzniku, a to jsou střeva a játra.

Přírodní léčba v tomto případě působí harmonizačně na celý organismus pacienta, který při dlouhodobém užívání přípravků postupně mění svoji reaktivitu na zevní svět, zmírňují se alergické projevy až do té míry, že může dojít k jejich vymizení. (Výjimkou jsou silné vrozené potravinové alergie).

Při léčbě je nutné kombinovat jednotlivé přípravky, které jsou složeny hlavně z extraktů léčivých hub a rostlin, ale i z dalších látek. Dále je velmi důležitá intenzivní spolupráce pacienta při úpravě stravy a celkového životního stylu.

Při léčbě alergií je velmi nutné upravit stravu tak, aby obsahovala minimální množství přidaného cukru, nepít kravské mléko a alkohol, omezit příjem lepku a přidaných chemikálií ve stravě. I léky při léčbě hrají významnou roli. Jejich zbytečné užívání léčbu alergií blokuje. Pomáhají byliny i houby  

Ze zákonných důvodů bohužel zde nemůžeme uvést konkrétní byliny. Proto doporučujeme navštívit některého z našich terapeutů nebo nás kontaktovat emailem či telefonem.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?