Alergie - praktické rady

Alergie - praktické rady

20. dubna 2023

Pro značnou část populace přestavuje alergie určitou přecitlivělost a přehnanou reakci organismu na vnější prostředí okolo nás. Alergie může pro některé z nás být životní výzvou, postavit se přímo svému vnitřnímu nepříteli čelem s uvědoměním, že za dlouhodobou nerovnováhu svého těla musíme převzít zodpovědnost a přijmout, že z velké části stojíme sami proti sobě svým přístupem a potlačováním potřeb svého těla. Můžeme to v některých případech omlouvat dědičností a také jsme se naučili přijímat, že po značnou část roku se nemůžeme nadechnout volným nosem, proč? Buďme na sebe laskaví a zkusme to napravit.

Hlavní roli hraje uvědomění, že náš imunitní systém je naší součástí a alergická reakce poukazuje na porušení ochranné bariéry. Úpravou životního stylu je možné reakce podobné alergiím eliminovat na minimum, nebo při lehké formě se jich zbavit úplně. Zde platí, že jak dlouho se dostávalo tělo do nerovnováhy, tolik nás bude stát úsilí to opět napravit. V prvé řadě si řekneme pár základních rad, jak předcházet neadekvátním reakcím našeho organismu. Zároveň čím podpoříme tělo, před začátkem a propuknutím hlavně pylové sezóny. Správnou podporou nenutíme organismus sahat do rezerv vlastního těla, pro chybějící energii, čímž se opět oslabujeme. Základem, je nastolení denního režimu.

Víme, co jíme a co to s námi dělá?

To, co vkládáme do svých úst je základem pro zdraví našich střev. Stravu naše tělo přetransformuje na esenci pro plíce. Pokud přijímáme ve stravě nevhodné potraviny s obsahem transmastných kyselin, umělých dochucovadel a různé polotovary, náš trávicí trakt je uvnitř střevní výstelky zahlcen chemií a ta narušuje náš obranný štít. Další, v dobré víře i přírodní složky, je složitější přes zahlcené střevo vstřebat do krevního oběhu, plic a krve.

Naší stravou by měly být potraviny v té nejčistší a přirozené podobě. Tepelně opracovaná strava by se neměla kombinovat se studenými potravinami, takže salát si místo k obědu dejte raději na svačinu, ale ne přímo z lednice. Mezi jídly neuždibujte, aby měl trávicí trakt čas natrávit přijatou stravu, vyživit krev a touto esencí podporovat plíce. Pokud je střevo zahlcené, nemůže propouštět výživné látky ani doplňky stravy. Ideální je odkyselit a podpořit tělo pomocí bylin. Na jaře pročistit játra, tenké střevo v létě, a na podzim očistit bylinami tlusté střevo.

Základem by měla být zjara úprava stravy hlavně vařením, dušením a na páře. U alergií co nejvíce omezte smažení a grilování. Čím méně je náročná tepelná úprava i časově, tím lépe (to samozřejmě neplatí u fast foodu). Spíše je dobré naučit se, že co vkládáte do úst je nutné pořádně rozkousat a spojit se slinami, kde již začíná proces trávení. Odezvou po dojezení, by vám mělo být spokojené bříško, bez škrundání, tlaku pod žebrem, bez únavy či zažívacích potíží. To je vše je totiž ukazatelem, že strava, kterou jste pozřeli nebyla vhodně zvolena s ohledem na kondici vašeho trávicího traktu, který má velmi zásadní vliv na podporu vašeho dýchacího systému.

Nevhodné potraviny u alergií: produkty z rafinované mouky (např. toustový chléb, tortilly), většina balených polotovarů, maso a vejce z velkochovů, dochucovadla, margaríny a sycené nápoje. Zároveň se vyvarujte potravin s obsahem ořechů, arašídů a cukru. Čokoláda může obsahovat částečky ořechů, arašídů a soji, což bývají u přecitlivělého trávení silné alergeny. Nově rajčata, mrkev a semínkové druhy ovoce mohou také způsobit alergickou reakci, většinou i kvůli postřikům. Zkuste zdroj od malých farmářů či Bio bedýnky.

Vhodné potraviny i nového typu: náhražkou prosa je slzovka obecná, která pomáhá odhlenění. Můžete vařenou slzovku použít, jako součást přílohy společně s rýží, jáhlami atd. Dále ji můžete rozmixovat a přidávat do pomazánek, či nákypů. Dá se s ní i zahušťovat omáčka místo mouky, nebo zkuste i kořen kudzu.

Na jaře svému trávení ulevte a nahraďte maso rostlinnými bílkovinami a minerály. Bohatý amarant a quinoa jsou zdrojem železa, vápníku, hořčíku, fosforu, mědi a vitamínů ze skupiny B a E což vaší krev perfektně vyživí. Vše je možné zkombinovat, ať do lehkých jídel typu jáhloto, polévek či pomazánek, které můžete ochutit lahůdkovým droždím, známé i jako tebi, což není droždí jako takové, ale pozor musí být bez obsahu sladu pro bezlepkovou stravu.

Nezapomeňte, že venku už kvetou sedmikrásky a pampelišky, které vaše střeva podpoří v očistě. Pokud chcete dávat malým dětem pečivo a různé rádoby zdravé křupky, raději nahraďte klasický bílý rohlík poctivým kváskovým chlebem.

Dostatečná hydratace

Jsme z velké části tvořeni vodou. Čistá voda nám pomáhá zajistit dostatečnou hydrataci všech životně důležitých orgánů, jejich správné fungování, stejně tak funkci krve a lymfy pro odvádění nečistot z těla. Při dlouhodobé dehydrataci musí organismus sáhnout do rezervoárů vodního hospodářství, což vede k nadměrné aktivitě histaminu. Tato zvýšená hodnota způsobuje nesnášenlivost, která má přímou souvislost s projevy kýchání, únavou či slzením očí, jelikož jsou sliznice suché a tedy náchylné. 

Do čisté vody můžete přikápnout pár kapek jablečného octa, čímž prospějete svému trávení. Ovoce také obsahuje vodu. Opatrně u exotické ovoce, na které nemáme v našich podmínkách nastavené trávení, hodně ochlazuje, což může vyhovovat pouze horkokrevným typům. Ti, co mají často studené končetiny, musí jejich tělo vynaložit mnoho energie na ohřátí a zpracování stravy, či vody s ledem a tím oslabená energie nedoputuje do plic.

Omezte kávu a vody nadupané cukrem, sladidly a energetické drinky. Spíše se zaměřte na čaje, jako Rooibos, Maté a bylinné čaje volte po konzultaci s odborníkem na přírodní medicínu.

Snížení stresu a kvalitní spánek

Kvalitní spánek a odpočinek je základ našeho zdraví. Jsme propojené nádoby, kdy psychika ovlivňuje naše fyzické tělo. Nedostatek spánku a stresové faktory mohou přispět ke staženému dýchání. Vyzkoušejte dechová cvičení pro podporu bránice. Bránice je sval a jako každý jiný potřebuje posilovat a tím zvětšovat kapacitu plic.

Spánková rutina je také důležitá. Je vhodné chodit spát i vstávat ve stejnou dobu. Velmi často zapomínáme na regeneraci a stále jedeme na doraz, tím naše tělo oslabujeme. U alergií na roztoče zainvestujte do pohodlných lůžkovin z kvalitních materiálů, kde se nemůže tak snadno dařit roztočům, kteří milují prachové peřiny. Vyvarujte se flanelu, huňatých dek, vlněných přehozů a kožešin. Zároveň vsaďte spíše na lůžkoviny z dutého vlákna, polyesteru a dacronu. Zde je umělé syntetické vlákno vítáno.

Pro relaxaci a zároveň zvlhčení sliznic můžete použít aromalampu s mlhovým rozptylem. Ideálními oleji jsou v tomto případě oleje s pronikavou vůní např. Eukalyptus, Ravintsara, Borovice, Levandule spike a oblíbená Majoránka. Pod vedením zkušeného aromaterapeuta můžete vyzkoušet éterické oleje jako Kadidlo, Cedr, Benzoe či Anýz. A komu nevyhovují silice vonných olejů, může si alespoň večer zapnout solnou lampu.

TIP: U malých dětí je vhodné ošetřovat i jejich spinkací plyšáky. Pravidelně v období pylové sezóny, je na 24 hodin dejte do mrazáku, pro zničení roztočů a jejich výměšků, poté je dejte vyprat a ideálně ještě dosušit v sušičce.

Pohyb venku?

V období pylové sezony se vyhýbejte zemědělským oblastem hlavně v období sklizně a sečení, kdy jde o zvýšený pylový rozptyl alergenů vzduchem. Kdo se nedokáže vzdát procházek v přírodě, může vyrazit brzy z rána, kdy je ještě rosa anebo těsně po dešti. Po příchodu z venku si opláchněte obličej vlažnou vodou a pokud možno si ve vaně pročesejte i vlasy, kde může pyl ulpět. Venkovní oblečení je vhodné nechat v jiné místnosti než v ložnici, kde spíte. Zároveň oblečení na ven nejlépe pravidelně v pylové sezoně perte, jelikož i na něm ulpívá spoustu dráždivých látek.

Myslete také na alergiky při výletech autem. Filtr klimatizace je také plný pylu, ale i plísňových sporů a je potřeba ho po roce měnit, jinak si vše pustíte v teplém období zpětně do auta. Piknik či kempování je vhodné posunout až po pylové sezóně. Využijte pomoc aplikace Pyly.cz nebo Atlas pylových alergenů či pylovou mapu s přehledem kdy, kde a co právě kvete.

Úklid

Doma je možno mít alergii, ale ne na úklid. Prach je potřeba pravidelně vysávat, to platí i u matrací. Ideálně mít vysavač s vodním filtrem. Staré typy vysavačů vypouští vše zpět do prostoru.

Plíseň na hlíně u kytek v květináči je nutné odstraňovat. Prádlo, pokud sušíme v bytě na sušáku může kvůli zvýšené vlhkosti způsobovat plísně, které jsou velkým a převážně skrytým alergenem pro přecitlivělý organismus, po vdechnutí těchto sporů narušujeme obranou esenci plic. Takže i v pylové sezóně je důležité větrání. Pokud je na okně silný žlutý nálet pylu, počkejte na vhodný čas např. ráno nebo večer, kdy je už zvýšená vlhkost vzduchu a pyl se tolik nevíří. Zároveň je dobré i pro zútulnění domova nepořizovat kvetoucí rostliny, zvláště ty na jaře velmi intenzivně vonící např. hyacinty

Kde není radost, tam chodí lékař

Zdá se vám to vše nějak složité? Co je hlavní je zbořit staré a nefunkční programy mysli, které vás dostali do nerovnováhy. Smutek, starosti a pláč oslabují plíce. Kdo nenastolí změnu životního stylu, chodí pak jen do čekáren lékařů a tam moc radosti vidět není. Nádech-výdech je základ života, ale radost, která rozchechtá od srdce, je nad všechny lékaře. Takže pojďme se společně prochechtat do zdraví.
Sdílet
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta se věnuje především vývoji nových produktů Serafin a s tím souvisejícím tématům. Nicméně si také ráda odpočine u kreativních činností, jako je třeba psaní článků. To ji vždy obohatí, dozví se při něm něco nového a dává jí to prostor k zamyšlení.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?