Rdesno mnohokvěté
Název této bylinky He Shou Wu v překladu znamená "černé vlasy pana He". V asijské bylinné medicíně patří Rdesno mnohokvěté k jedné z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných bylin.
Rdesno mnohokvěté je vytrvalá ovíjivá, 7-10 m dlouhá rostlina z čeledi rdesnovitých, tedy Polygonaceae. Má hlízovitě zduřelé, dřevnaté červenohnědé kořeny a červeně nachovou, lysou a v horní části rozvětvenou lodyhu. Listy jsou střídavé, řapíkaté, s krátkou blanitou a lysou botkou. Čepel je úzce vejčitá až srdčitá, zašpičatělá, s bází srdčitou nebo uťatou. Květenstvím je vrcholová či úžlabní lata tvořená bílými květy, plodem trojboká, hladká a lesklá nažka, uzavřená v trojkřídlém obalu ze srostlého okvětí.
Druh tohoto rdesna je rozšířen v jihozápadní Číně, v Japonsku a ve Vietnamu, kde roste v puklinách kopcovitých oblastí nebo na okrajích vesnic. Pěstoval se i na černomořském pobřeží Kavkazu, nyní je již i u nás, kde i v podhorských oblastech dobře přezimuje. Nesnáší pouze zastíněné, zamokřené a těžké půdy.
Účinné látky rdesna mnohokvětého
Nejvýznamnějšími účinnými látkami v lodyze i kořenu jsou antrachinové deriváty, např. chrysofanol, emodin, rhein, ale také 45 % škrobu a 3,7% lecitinu, z minerálních látek například draslík, vápník, mangan, nikl a chrom.
Legenda o He Shou Wu
Li Ao z doby dynastie Tchang (618–907) napsal knihu Legenda o che-šou-wu, kde podrobně popisuje, jak byla tato bylina objevena. Říká se, že che-šou-wu v Číně objevil muž jménem Neng S’.
„Neng S’ se narodil s chatrným zdravím. Kvůli chronické neduživosti se nemohl oženit, a jak čas běžel, vzdal se naděje, že si někdy najde ženu a bude mít děti. K tomu se ještě dal na pití tvrdého alkoholu. Byl ovšem také nadšeným stoupencem taoismu a často v horách navštěvoval taoistického učitele.
Jednoho dne, když mu bylo padesát osm, upadl v lese do opileckého spánku. Po probuzení si všiml dvou asi třímetrových šlahounů, které se vzájemně proplétaly. Pomyslel si, že to vypadá, jako by se milovaly, a v rozmarné náladě vykopal kořen té rostliny a odnesl si jej domů do chalupy.
Ve vesnici bylinu nikdo neznal. Když ji ale uviděl poustevník z hor, řekl mu: „Tahle popínavá rostlina tě zaujala, a tak ti má určitě posloužit jako božský posilující prostředek. Měl bys ji užívat.“ Neng S’ souhlasil, kořen rozdrtil na prášek a polykal malé množství na lačný žaludek. Za sedm dní začal „realizovat tao člověka“. Vnímal, jak mu v žilách proudí dosud nepoznaná vitalita .
Za několik měsíců se z něj stal silný muž. Rozhodl se, že bude bylinu dále užívat a zdvojnásobil dávku. Za několik let mu ztmavly vlasy a vypadal znovu mladě. V příštích deseti letech se stal otcem několika chlapců a změnil si jméno na Neng S’, což znamená „Schopný plodit potomky“.