Vřes obecný
Stálozelený keřík rostoucí na vřesovištích, rašeliništích v dubových a borových lesích kvete nádhernými květy starorůžové a fialové barvy, které mohou vytvářet až mystické koberce v lesním porostu. Často mezi vřesem nacházíme i keříky brusinek.
Dává přednost kyselým půdám, nevadí mu ani mokrá ani suchá půda. Má rád sluníčko a po požáru lesa se dokáže velmi rychle znovu vysemenit a vyrůst.
Rodové jméno "calluna" pochází z řeského "kalluna", což znamená kartáč či smetáček. Dříve byl totiž používán na výrobu košťat.
Nať vřesu se v bylinné léčbě používá ve formě tinktury a nebo v bylinných směsích všude tam, kde je potřeba působit na ledviny a močové ústrojí.
Vřesový nektar milují včely. Keltové věděli, že včela létá od vřesu do úlu podle postavení a úhlu slunce, a považovali jí za poslíčka putujícího cestou slunečního světla k duchovnímu světu.
Bílý vřes se považuje za amulet štěstí a ochrany proti zlu a často ho prodávali potulní kramáři. Fialový vřes představuje osamělou a obdivovanou krásu.
Květy vřesu údajně pomáhaly uchovávat mládí a voda z vyluhovaného vřesu se používala na pleť. Ke stejnému účelu se za úplňku sbírala rosa z květů vřesu.
Použití v magii
Kouzlo vřesu prý každého naučilo překonat své vlastní ego a vcítit se do duševních stavů druhých lidí. Naučí vás uvědomit si své místo na světě.
Vřes byl považován za rostlinu úzce spjatou s duchovním světem a umožňující spojení s podsvětím.
V koloběhu roku zaujímá místo v letním slunovratu, kdy se bůh vegetace dostává do rozkvětu sil.
Vřesový olej
30 g květů vřesu dáme do 0,5 litru kvalitního olivového oleje, uložíme do tmavé skleněné nádoby a 14 dní necháme vyluhovat. Pak přecedíme a slijeme do tmavé skleničky.
Vždy večer po umytí olej jemně vmasírováváme do pokožky obličeje. Vřesový olej pleť čistí, vyživuje a zvláčňuje.