Gotukola - Pupečník asijský

Gotukola - Pupečník asijský

Centella asiatica
Sbíraná část
nať, mladé výhony
Podporuje
cévní soustava, kardiovaskulární systém, pocit těžkých nohou, duševní zdraví, kognitivní funkce, imunita, dýchání

Pupečník asijský neboli Gotukola je bahenní rostlina, která je oblíbená v tradiční asijské a indické medicíně, ale také i kuchyni. Nejvíce se  vyskytuje na Madagaskaru, v Indii, na Srí Lance, v Indonésii a v některých částech jižní Afriky. Roste tam na slunných místech s vlhčí půdou jako plazivá rostlina.

Používanou částí jsou zejména listy, ale také mladé výhonky. Listy se suší a buď se přímo z nich připravuje bylinný čaj a nebo se přidávají do bylinných směsí. Indičtí jogíni používají sušené listy jako vykuřovadlo před meditací, ale také před ní popíjejí čaj z listů pupečníku.


Čerstvé listy a mladé výhony jsou velmi vhodné k přímé konzumaci. V Indii a na Srí Lance vám je připraví jako čerstvé smoothie.  Je to vynikající osvěžující a posilující nápoj v tamních vysokých teplotách kombinovaných s velmi vysokou vlhkostí vzduchu.

Stejný nápoj si můžete připravit i vy. Základem je mít doma v květináči Pupečník asijský. V současné době jeho sazeničky bez problémů koupíte v českých zahradnictvích, kde vám i poradí s jeho správným pěstováním.

Smoothie z Pupečníku asijského - recept

Do vysokorychlostního mixeru dejte 1/2 litru vody, přidejte 1-2 hrsti čerstvých listů pupečníku, šťávu z jedné limetky a rozmixujte. Můžete dochutit  skořicí.

Pravidelná konzumace pupečníku ať již ve formě čaje, čerstvého smoothie či kapek vám může zlepšit paměť a koncentraci. Pupečník působí jako tonikum, posiluje kardiovaskulární systém a zejména působí při syndromu těžkých nohou.

Pupečník se používá i na obklady při kožních rankách či zánětech kůže, ale také v kosmetice na tonizaci pleti.

Pleťová maska Pupečníku asijského - recept

V misce smíchejte 1 polévkovou lžíci jogurtu, ideálně z ovčího mléka, 1 polévkovou lžíci medu a Pupečník.

Můžete použít jednu hrst sušeného pupečníku, který zalijete horkou vodou, tak aby byl mírně ponořený, necháte chvíli odstát a pak rozmixujete na kaši, kterou přidáte k ingrediencím. Pokud máte čerstvé listy pupečníku, tak je jen rozmixujete (1 hrst) s kapkou vody a přidáte k základu z medu a jogurtu.

Masku aplikujete na obličej a necháte působit 20 minut. Pleť je pak svěží, odpočatá.
Gotukola - Pupečník asijský | Serafin byliny

Produkty, které obsahují Pupečník asijský:

Související články

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství