Zimní slunovrat a pohoda před Vánoci

Zimní slunovrat a pohoda před Vánoci

21. prosince 2022

Vánoce se již přiblížily na dosah, a ať už panikaříte, co vše ještě musíte stihnout, nebo si již užíváte klidu a těšení se na svátky a čas strávený s rodinou, pojďme se ještě krátce zastavit. Na dnešní den totiž připadá zimní slunovrat, významný den nejen z hlediska přírodního cyklu.

Nejkratší den v roce

Podívejme se na něj nejdřív čistě fakticky: zimní slunovrat představuje nejkratší den a nejdelší noc v roce, Slunce vystoupí v poledne nejníže a začíná astronomická zima. Nastává většinou 21. či 22. prosince. Letos připadá tento okamžik na úterý 21. prosince v 16:58.

Začátek zimy, ale i návrat slunce a naděje

V symbolické rovině tento magický okamžik představuje den návratu či znovuzrození slunce. Dny se opět začnou prodlužovat, a i když zima teprve začíná, již není třeba se jí tolik bát – slunovratem se totiž rodí nová naděje. Je příslibem, že jaro opět přijde, stíny zmizí a slunce přinášející život, úrodu a zdraví, zvítězí nad temnotou. Není divu, že zimní slunovrat byl a je předmětem oslav, které sahají hluboko do minulosti.

Zimní slunovrat v tradicích našich předků

Většina oslav byla spojena se zvyky, které měly dodat slunci sílu a pojistit, že jaro nakonec opravdu přijde. Objevují se v nich symboly slunce a veliký oheň, který má slunci dodat energii. Podle tradice, která se dodnes udržela ve Francii, se z lesa doneslo dlouhé dubové poleno, ozdobilo se, polilo pivem či medovinou a o zimním slunovratu se zapálilo. Hořelo až 12 dní a tím se ošetřilo období největší temnoty a domov se ochránil před zlými silami.

A symbolické jmelí, jež si dnes zavěšujeme v domácnostech? Pro Kelty bylo významnou rostlinou, která je na půli cesty mezi naším světem a světem duchů a bohů. O slunovratu se přinášelo domů a společně s ním i požehnání a ochrana.

Slované zase věřili, že se o slunovratu stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Naši předci proto měli ve zvyku prostírat při večeři i zemřelým členům rodiny. Ti se mohli na svět vrátit i v cizí podobě, proto musel být každý pocestný, který ten večer zaklepal na dveře pozůstalých, řádně pohoštěn. Kromě předků však mohli přicházet i zlovolní duchové a před nimi bylo třeba obydlí chránit.

A v neposlední řadě se v tomto období také věštilo a nahlíželo do budoucnosti. Tradice pouštění lodiček ze skořápek, rozkrajování jablka nebo lití vosku či olova nám zůstaly dodnes.

Několik tipů, jak tento čas prožít

I my můžeme v tento den již zpomalit a zklidnit se před Vánoci. A než se vrhneme ke stromečku, Štědrovečerní večeři a na návštěvy příbuzných, můžeme ještě věnovat trochu času sobě, třeba i společně se svou rodinou a přáteli. Vždyť zimní slunovrat, ač se odehrává uprostřed největší tmy, je vlastně jednou z nejradostnějších příležitostí k oslavě.

Vyzkoušejte několik tipů pro toto období:

  1. Zamyslete se, kam chcete ve svém životě směřovat. Vyslovte přání do budoucna a zanechte za sebou symbolicky vše, co se událo v tomto roce a co s sebou již nechcete vláčet dál. Můžete to dát do krabice nebo spálit.

  2. Zapalte svíčku za zesnulé příbuzné nebo za všechny zemřelé, známé i neznámé. S rodinou si povídejte o svých předcích, nakreslete si rodokmen nebo zalistujte v rodinném albu.

  3. Vyzdobte si domov v barvách zelené, červené a zlaté. Nebo si pověste stálezelené jmelí.

  4. Vyrazte aspoň na krátkou procházku do přírody a podívejte se na slunce – sice je trochu vybledlé a nehřeje, ale nebude to trvat dlouho, a zase svou sílu nabere zpět.

  5. Pozitivně se nalaďte a radujte se z toho, že se dny budou postupně prodlužovat.

  6. Udělejte radost druhým, dejte někomu nečekaný dárek nebo navštivte někoho osamělého – vneste radost a naději i do jeho srdce.

  7. Vyprávějte si příběhy po vzoru našich předků nebo si společně něco přečtěte.

  8. Společně povečeřte a nechejte u stolu prázdné místo pro zesnulé předky a příbuzné.

  9. Napečte cukroví ve tvaru slunce nebo hvězdy.

  10. Uvařte si Zimní čaj Serafin, zachumlejte se do deky a jen tak v klidu dýchejte a užívejte si přítomný okamžik.

A hlavně si udělejte pohodu a zvolněte. Vždyť nastává kouzelný vánoční čas.

Sdílet
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta se věnuje především vývoji nových produktů Serafin a s tím souvisejícím tématům. Nicméně si také ráda odpočine u kreativních činností, jako je třeba psaní článků. To ji vždy obohatí, dozví se při něm něco nového a dává jí to prostor k zamyšlení.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?