Zapomeňte na zapomětlivost

Zapomeňte na zapomětlivost

02. července 2022

Také vaše každodenní prožitky občas zastíní pocit, že jste na něco zapomněli? Dnes je již přirozené vyživovat tělo vitamínovými doplňky, omega nenasycenými kyselinami, zdravými dobrotami plnými ořechů a semínek, aby vám to dobře pálilo.

Naším tělem proudí energie zhmotněná do podoby orgánů, které mají svou řídící centrálu v mozku. Ten nám svým tvarem připomíná jádro vlašského ořechu rozděleného na dvě poloviny. Každá polovina má specifickou funkci a je možné, když zrovna na něco zapomenete, bude za tím převaha jedné části mozkové aktivity.

Levá hemisféra

Považujeme se za racionálně uvažující bytosti a často důvěřujeme mysli více než tělu. Levá hemisféra ovládá pravou část fyzického těla. Vzpomeňte si třeba na okamžik, kdy jste zahnali fyzickou potřebu spánku logickou myšlenkou „teď nemůžu spát, musím něco dodělat“.

Hlavní funkcí levé hemisféry je zpracování informací. Tam, kde je potřeba něco si zapamatovat, použít logiku a analytické myšlení, bývá vše napojené na zkušenosti z minulosti uložené v paměti. Čímž také vnímáme pojem času.

Pravá hemisféra

Převážně se podílí na prožitku z vizuálních a prostorových vjemů. Ovlivňuje pochody v levé části těla, kde máme srdce plné citu. Proto je umělecké, hudební a tvořivé vyjádření silně závislé na pravé hemisféře. Ta je sídlem intuice, spontánnosti, hravosti, nadšení, představivosti a podvědomého chování. Proto se tak rádi necháme unést činností, kterou máme rádi a zapomeneme při ní na čas.

Mezi oběma hemisférami probíhá neustálá výměna informací – komunikace, někdy až rozpory, jak si každá chtějí prosadit svou.

Když budeme přetěžovat pouze levou hemisféru, stane se z nás člověk, který chce vše mít stále pod kontrolou. Člověk neustále pracující pro kterého je stále složitější se uvolnit.

Naopak člověk s převahou pravé hemisféry bude tak uvolněný, až povede lehce nezodpovědný život k běžným povinnostem.

Obě hemisféry jsou schopné do určité míry pracovat nezávisle na sobě. Ale je to jako bychom chtěli oddělit ženu a muže. Oba se také navzájem se obohacují a podporují. Vzniká tak životní pestrost a dynamika.

Základní výbava

Jako základní balíček jsme od rodičů dostali do vínku nejen genetiku, ale i kognitivní funkce, abychom v tom velkém světě nebyli úplně ztracení.

Jsou to funkce, kterými vnímáme svět, reagujeme na podněty. Učíme se zpracovávat to, co se nám dostane do zorného pole naší pozornosti. Ukládáme informace i prožitky, které se během našeho vývoje naučíme. Ve správnou chvíli může mozek použít potřebnou znalost, abychom se orientovali ve světě plném různorodosti a proměn.

S těmito přísadami je naše tělesná a duševní substance originálním koktejlem, který s naším vývojem roste, můžeme ho kultivovat, abychom zráli jako víno a mohli být přínosem lidské společnosti.

Pozornost a koncentrace - zaměřením se na úkol nebo podnět se ukáže naše pozornost. Může být těkavá, nebo jsme naopak plně soustředění. Podle naší schopnosti koncentrace a udržení pozornosti také pak vypadá výsledek našeho konání.

Paměť - schopnost vštěpovat, ukládat a opětovně použít naučené znalosti a zkušenosti. Naše dlouhodobá paměť se dá posilovat stejně jako svaly.

Logika - potřebujeme ji pro řešení a nalezení východiska pomocí logického uvažování. Tady krásně funguje zdravý selský rozum.

Orientace - je důležitá a zároveň osvobozující. Díky ní si uvědomujeme sebe sama a to, čeho jsme součástí.

Komunikace - je pro nás darem. Je základem pro budování mezilidských vztahů a navazování sociálních kontaktů. V přetechnizované době komunikací posílíme pravou mozkovou hemisféru. Naučíme se vnímat svět pomocí porozumění, neverbální komunikace, pojmenováním objektů, osob, událostí, ale také pocitů. Tím dochází k propojení a souladu mezi oběma hemisférami.

Zastřená mysl

Zkuste si přiznat, zda člověk sevřený strachem, v napětí a někdy pod stínem hněvu, zlosti, může plně a soustředěně vnímat, co právě dělá? Mozek mu jede na plné obrátky, v režimu roztěkanosti a chaosu se snaží najít logické řešení. Boj nebo útěk? Obracíme se do minulosti, budoucnosti, ovlivňují nás staré strachy? Roztěkané myšlenky? Opakujeme vlastně stále stejné chybné postoje. Nezapomínáme, že je potřeba něco v životě změnit, aby se to neopakovalo? V tento moment se dostáváme do stavu zastřené mysli.

Takový stav připomíná, že ztrácíme přehled, porozumění pro řádný chod věcí v životě. Neumíme se zařadit, můžeme se cítit zmatení. Náš život je v takové chvíli neuspořádaný a bez cíle. Je potřeba se nadechnout. To je pro mozek srozumitelná informace, ví jak s ní naložit. To ostatní přijde samo pomocí intuice.

Soulad rozum a cit

Jak docílit vnímaní, prožívání, aby mozek dokázal vyprodukovat myšlenky, které jsou prospěšné a ne destruktivní? Stačí dodržet v jednoduchosti pár pravidel.

  • Udržujte zdravý fyzický pohyb.
  • Projezte a propijte se do zdraví.
  • Učte se novým věcem a poznatkům.
  • Udržujte sociální kontakty.
  • Probuďte v sobě pocit zvídavého a nápaditého dítěte.
  • Není nad to umět se sám sobě zasmát.
  • Udržujte si svůj vnitřní klid.
  • Nezapomínejte na kvalitní spánek.

Žijte život pokud možno v jednoduchosti a lehkosti. Duše bydlí v srdci, ale pracuje v mozku. Nezapomínejte na to.

Sdílet
Petra Gubišová | Serafin byliny

Petra Gubišová

autorka
Petra se zajímá o bylinky a přírodní léčitelství již řadu let, dále se v tomto směru vzdělává. Ve své kosmetické praxi používala nauky aromaterapie. Nyní obohacuje svými články náš web a sdílí v nich zajímavosti i tipy o bylinkách a péči o sebe.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?