Vysoký krevní tlak lze úspěšně léčit bylinami!

Vysoký krevní tlak lze úspěšně léčit bylinami!

01. března 2019

Vysoký krevní tlak se stal civilizačním onemocněním, které postihuje stále mladší věkové skupiny. Na jeho vzniku se podílí stres, nadměrná konzumace soli (zejména v hotových pokrmech), nedostatek pohybu a celkově špatný pitný a stravovací režim.

Pokud bychom se podívali statisticky na osoby, které trpí vysokým krevním tlakem, u většiny z nich je způsobený dysfunkcí ledvin a nadledvinek. Podíl osob, které mají vysoký krevní tlak vlivem dysfunkce srdeční, je daleko menší.

Ledviny vytváří enzym, který určitým metabolickým mechanismem v těle ovlivňuje a udržuje krevní tlak. S ledvinami také velmi úzce souvisí funkce nadledvinek, kde se tvoří stresové hormony – kortizoly. Při napětí, stresu se tyto hormony vyplaví do krve a v rámci svého působení zvýší krevní tlak

Jak si sami můžeme zjistit příčinu vysokého tlaku

Existuje jednoduchý, orientační test, kterým zjistíte, jestli je vysoký krevní tlak ve Vašem případě spíše způsobován dysfunkcí ledvin anebo vlivem dysfunkce kardiovaskulárního systému.

Kontrolujte si krevní tlak několikrát v průběhu dne (nejlépe o víkendu), a pokud se Vám pravidelně zvyšuje mezi 17. a 19. hodinou odpolední, tak je více než pravděpodobné, že máte více zatížené ledviny, které Vám tlak zvyšují.

Při provádění tohoto testu nesmíte být ale ve stresu. Náš ochranný systém totiž při prožívání stresových situací krevní tlak okamžitě automaticky zvyšuje.

Obecně by měl mít krevní tlak hodnotu 120/70. Tato hodnota nemusí být optimální pro každého, velmi záleží i na tělesné konstituci. Hraniční hodnoty jsou 140/90. Pokud vám stoupá tlak přes tuto hranici, je potřeba to řešit. Rizikovější je vždy vyšší hladina spodního krevního tlaku – diastolického.

Léčba vysokého krevního tlaku

Při prvním zjištění vyššího krevního tlaku rozhodně nejdřív doporučujeme zkusit upravit životní styl a ovlivňovat jej tak přírodní cestou. Až následně, nasadit trvalou chemickou léčbu. V tomto případě slovo „léčba“ není přesné. Léky se krevní tlak chemickou cestou pouze udržují na nižší hladině, tudíž se neléčí jeho příčinaNásledkem těchto léků je bohužel velice často návyk organismu na chemické látky, které udržují správnou hladinu krevního tlaku. Po určité době mnoho lidí může zjistit, že tyto léky nemůže vysadit, protože jejich tělo bez nich již tlak nezvládá regulovat. Paradoxem je, že většina léků na vysoký krevní tlak může poškodit ledviny.

Také je nutné uvést, že pokud je krevní tlak opravdu velmi vysoký, tak hrozí nevratné poškození cév a srdce i s rizikem smrti. V tomto případě jsou urgentní medikamenty velmi důležité. Následně je však vhodné udělat režimová opatření v oblasti svého životního stylu a začít užívat byliny.

Úprava životního stylu

Než začnete užívat pravidelně léky na vysoký krevní tlak, zkuste si nejdříve upravit životní styl. Je to pro vaše tělo rozhodně příjemnější volba.

  • snižte příjem soli – zejména té skryté v hotových potravinách (uzeniny, paštiky, tavené sýry, konzervy…)

  • omezte příjem živočišných bílkovin

  • dodržujte pitný režim

  • maximálně snižte příjem bílého rafinovaného cukru

  • omezte anebo úplně vynechte alkohol

  • redukujte stresové situace

  • uvolňujte stres pohybem a relaxací ( denně 45 minut rychlé chůze dělá zázraky)

  • upravte svoji tělesnou hmotnost

Byliny podporující kardiovaskulární systém

Významnými bylinami jsou jmelí, hloh, jinan nebo česnek.


Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail