Když klouby a páteř zabolí

Když klouby a páteř zabolí

28. září 2022

S bolestí kloubů, špatnou hybností nebo bolestí páteře se potýká velká část populace. V chladném období se tyto obtíže často znásobují. Na zhoršení působí chlad,  zvýšená vlhkost, přetížení psychické i fyzické, minimální doba strávená přirozeným pohybem, ale také ledviny. Jaké další vlivy nám způsobují problémy s pohybovým aparátem a existuje nějaké dobré řešení? Zkusíme si odpovědět!

Hledejte příčinu, pak je léčba efektivnější

Zkusíme se podívat na problémy s pohybovým aparátem z pohledu tradiční přírodní medicíny. Ta pracuje s tzv. meridiány, což jsou dráhy, ve kterých protéká naše životní energie – čchi. Pro lepší názornost si je můžeme představit koryta malých říček a potůčků ,která protékají po přesně daných místech našeho těla. Životadárná voda v nich ( čchi) zásobuje oblasti, kde říčka protéká životní energií. Pokud dojde k zanešení koryta řeky, voda – energie se nemůže dostat dál a dochází k onemocnění místa, kudy meridián prochází. Pokud tedy vycházíme z těchto tisíce let starých zákonitostí, tak si můžeme jednoduše odvodit, kde vznikla hlavní příčina našeho problému s klouby

Udělejte si diagnostiku sami

Náš pohybový aparát nejčastěji ovlivňují dva hlavní meridiány, a to meridián žlučníku a meridián ledvin.

Meridián žlučníku mimo jiné prochází kolem oblasti krku, ramen, loktů, kyčlí, zevního kolene a také kotníku. Pokud se první problémy s klouby a pohybovým aparátem začínají manifestovat právě v popsaných oblastech, tak vězte, že hlavní příčinou je dysfunkce vašeho žlučníku, potažmo jater.

Meridián ledvin prochází kolem oblasti vnitřního kotníku, Achillovy šlachy, vnitřního kolene, třísel a žeber. S ledvinami pak úzce souvisí i meridián močového měchýře, který ovládá a zásobuje celou oblast páteře. Takže bolesti pohybového aparátu v těchto místech pochází z dysfunkce ledvin a močového měchýře.

Člověk, který vyrůstal pod vlivem západní medicíny si asi v tuto chvíli logicky pokládá otázku: „ ale mě nebolí žlučník nebo ledviny, mě bolí loket či kolena.“

V našem těle to funguje tak, že sebemenší disharmonie v oblasti meridiánů a jejich správné průchodnosti se na těle rychle projeví bez toho, abychom měli okamžitě závažné problémy s orgánem, který k meridiánu patří.

Jak reagují naše orgány

Podle popsaných zákonitostí je patrné, že problémy s pohybovým aparátem vlastně souvisí se špatným vnitřním metabolismem v našem těle. Výjimku samozřejmě tvoří úrazy.

Nejčastěji se na rozvoji potíží s klouby odráží špatná skladba stravy, která způsobuje dlouhodobé přetížení jater a žlučníku a také způsobuje trvalé překyselení organismu, jehož následkem pak vznikají metabolické odpadní látky, které se usazují mimo jiné i v kloubech a způsobují artrózu, artritidu, dnu anebo osteoporózu. Metabolity, které vznikají v organismu při špatném stravování přetěžují ledviny, a ty následně ovlivňují naše klouby a páteř.

 Ledviny silně vyčerpává přemíra chronického stresu. Právě stres v kombinaci se špatnou skladbou stravy nám vytváří základ pro vznik revmatismu, ale i revmatoidní artritidy.

 Je velmi důležité poslouchat signály svého těla. Pokud vám naznačuje, že je unavené, tak si prostě potřebuje odpočinout. Pokud vás po nějakém jídle pálí žáha, tak to jídlo se vašemu organismu nelíbí, nechce ho. Jestliže neodpočíváte a jste stabilně ve stresu, tak vaše záda a klouby přestanou po čase váš život „unášet“ a začnou bolet.

Klouby jako symbol našich emocí a postojů

Podívejme se na to, co nám chce tělo říct prostřednictvím našich kloubů

Bolesti kyčlí

Kyčel reprezentuje naše vztahy s okolním světem, naší celkovou pružnost. Pokud bolí, tak máme vnitřně pocit, že se nám bortí všechna naše přesvědčení a názory na život. Máme pocit zrady a opuštění.

Kolena

Kolena souvisí s pokorou a přijetím. Představuje naše podvědomé pocity a emoce. Je to hlavní kloub vztahů s druhými lidmi a naší schopnosti tyto vztahy přijímat a dělat kompromisy. Je to klouby, který signalizuje napětí v partnerských i osobních vztazích.

Kotníky

Kotníky představují naši schopnost se rozhodovat, realizovat rozhodnutí a změny. Vyjadřují pružnost našich postojů. Bolesti ukazují na nedostatek stability a pružnosti v životě. Mohou také znamenat nerozhodnost a zpochybňování vlastních rozhodnutí.

Ramena

Představují naši schopnost jednat a zvládat, schopnost pevné vůle, ale i naše předsudky. Bolesti ramen signalizují, že máme problémy jednat s okolním světem, a to zejména neochotou okolí k jednání s námi přistupovat. Máme pocit, že vnější svět nám nedovoluje „jednat“.

Lokty

Bolesti loktů přichází, pokud odmítáme nechat něco být, nechceme se s něčím smířit. Ukazují nám, že nedokážeme přijmout nějaký prožitek či situaci. Bolest loktů nám sděluje, že nám nevyhovuje způsob, jakým něco děláme my nebo někdo jiný.

Zápěstí

Je branou rozhodnutí, akce. Bolesti nám ukazují, že nedokážeme být pružní v našich činech a záměrech jednat. Prostě, že si nevěříme v realizaci našich rozhodnutí, chybí nám jistota. Opakem může být i hyperaktivita, kdy si silou vynucujeme realizaci našich rozhodnutí.

Šíje a krční páteř

Bolesti v této oblasti vyjadřují naši neschopnost převést do reality naše podvědomé tužby a přání, nápady a koncepty. Většinou je to proto, že si myslíme, že to nezvládneme. Také to může signalizovat naši neschopnost říci někomu anebo nějaké situaci „ne“.

Bolesti páteře

Bolesti v oblasti zad obecně vyjadřují, že jsme si na svá bedra příliš naložili. Bereme zodpovědnost za všechny a za všechno. Bolesti páteře nám ukazují, že neumíme přijímat okolní svět a ani sami sebe takoví jací jsme. Nemáme se rádi.

Šest tipů pro zdravé klouby

Upravte si stravu – vaše strava by měla být vyvážená tak, aby váš organismus trvale nepřekyselovala. Zkuste ze svého jídelníčku vynechat cukr a výrobky, které jej obsahují. Není to jednoduché, ale jde to! Omezte příjem bílé mouky, alkohol pijte opravdu výjimečně a hlídejte si přísun solí do svého těla. Pozor na skryté soli v uzeninách, dochucovadlech nebo tavených sýrech.

Pozor na léky – nadužívání léků zejména na bolest, hormonálních léků, ale i různých stimulantů má silný vliv na celkový stav organismu, na střeva a na syndrom zvýšené propustnosti střev. Tento syndrom stojí za poruchami imunity, chronickými záněty v těle a také autoimunitními chorobami

Užívejte byliny a přírodní preparáty. Ty je nejlepší užívat preventivně anebo v počátku onemocnění, pak je jejich účinek rychlý a efektivní. Pokud začnete používat bylinné přípravky po letech užívání silných léků na klouby, tak výsledek je pozvolný a léčba zdlouhavá.  Je zcela logické, že všichni žijeme v době, kdy je na nás kladen silný tlak na výkon, vše kolem nás je hektické a nekvalitní stravě se ne vždy dokážeme vyhnout. I proto bychom měli bylinné přípravky užívat preventivně.

Při léčbě s bylinami se zkuste orientovat podle diagnostiky, kterou jste si sami udělali podle předchozího popisu. Doporučujeme vždy užívat jeden bylinný čaj cílený na klouby a k tomu bylinný čaj cílený na příslušný odpovídající orgán. Léčbu pak doplňte přírodní výživou, která se díky bylinným čajům dobře vstřebá.

Hýbejte se a relaxujte – obě činnosti k sobě úzce patří. Při pohybu odbouráte stresové hormony, a pak můžete klidě a účinně relaxovat. Pohyb je velmi důležitý pro zajištění správného rovnoměrného zatížení celého těla. Jednostranná přetížení např. pravé ruky a ramene při dlouhodobé práci u počítače přináší problémy. Pak je důležité tuto oblast správně procvičit a také protáhnout. Najděte si ve svém okolí dobrého fyzioterapeuta a pravidelně cvičte. Můžete využít i nabídek různých lázeňských pobytů, vaše klouby vám budou vděčné!

Zkuste blahodárné koupele:

Recept: Do 3 litrů vody dáme 3 hrsti čerstvého smrkového jehličí. Necháme 5 minut vařit na mírném ohni a pak 10 minut odstát. Odvar scedíme do vany s horkou vodou. Koupel trvá 20 minut. Po té se bez osušení zabalíme do suchého prostěradla a do deky a alespoň půl hodiny v teple odpočíváme.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail
Chronické záněty močového měchýře. Byliny pomáhají! | Serafin byliny | Serafin byliny
24. září 2021
Chronické záněty močového měchýře. Byliny pomáhají!
Chronické záněty močového měchýře. Byliny pomáhají!
Celý článek

Objevte další témata

Potřebujete poradit?