V prosinci je důležitá péče o střeva

V prosinci je důležitá péče o střeva

28. listopadu 2022

Prosinec je nejen měsíc adventu a vánočních svátků, ale podle čínského pentagramu i měsíc tlustého střeva. Víme, jak jej podpořit.

Jak funguje naše tělo podle čínské medicíny

Tradiční čínská medicína uplatňuje celostní pohled na člověka. Člověk je součástí přírody a vesmíru. V jeho organismu se všechny orgány a buňky mezi sebou vzájemně ovlivňují a ovlivňují se také navzájem s přírodou a vesmírem, takže vzniká kompaktní celek.

To vše je nádherně zpracováno právě v čínském pentagramu, který vypadá jako pěticípá hvězdice. Na každém vrcholu jsou uvedeny určité orgány, který měsíc v roce k nim patří, jaký prvek, smyslový orgán, chuť, emoce. Tyto vzájemné vazby tvoří základ čínské medicíny a přesně vystihují fungování našeho organismu v kontextu s přírodou a vesmírem. Podle těchto pravidel máme v tomto období nejvíce oslabené tlusté střevo.

Trávicí ústrojí - zdroj naší energie

Trávicí ústrojí je jako velká elektrárna, jako velká baterie, která nám dodává energii k životu a chrání nás před vetřelci. Díky němu dostáváme veškeré živiny, vitamíny, minerály, stimuluje nám imunitní systém.

Přes trávicí trakt nám jdou i naše emoce. Když jej zaneseme jedy, ať už fyzickými nebo emocionálními, tak svoji „baterii" postupně vybíjíme, až nakonec můžeme skončit zcela bez živin a bez energie.

Tlusté střevo 

poslední a velmi důležitá část trávicího ústrojí.  Když je dokončeno chemické štěpení potravy v tenkém střevě, kde se vstřebává většina důležitých živin, částečně strávená potrava přechází do tlustého střeva. Tam dochází ke zpětnému vstřebávání vody a vylučování odpadních látek z těla.

Důležité je, že v tlustém střevě jsou miliardy „přátelských bakterií“, které tvoří střevní flóru. Tyto bakterie spotřebovávají nestravitelné zbytky potravy, pomáhají snižovat množství stolice. Jako součást svého metabolismu produkují vitamíny K a B.

Střevní flóra pomáhá potlačovat škodlivé mikroby a jako součást imunitního lymfatického systému tvoří protilátky. Proto při onemocněních tlustého střeva dochází k poruchám nejen přímo na sliznici střeva, ale mají vliv na celkovou imunitu člověka a také na „dobíjení jeho životní baterie“.

Tlusté střevo a nemoci

Onemocnění tlustého střeva se může projevit i jinde Podle pravidel čínské medicíny s funkcí tlustého střeva souvisí i funkce plic, což se projevuje zejména u osob s poruchou imunitního systému, které často trpí chronickým kašlem, záněty průdušek a alergiemi. Při pozorování svého okolí zjistíte, že velmi často lidé, kteří mají diagnostikované onemocnění tlustého střeva, trpí nějakou chorobou plic a opačně.

Stav našeho tlustého střeva se odráží i na kvalitě kůže. Různé kožní defekty zejména v oblasti kořene nosu svědčí o problémech s tlustým střevem.

Tlusté střevo také souvisí s tělesných ochlupením. Vypadávání chlupů nebo naopak nadměrné ochlupení signalizuje problém právě v této oblasti.

Pokud trpíme smutkem, melancholií a pesimismem bez zjevné příčiny, můžeme hledat problém také v oblasti špatného fungování tlustého střeva.

Všímejte si příznaků

Příznaky onemocnění tlustého střeva mohou být zpočátku nenápadné. Může se jednat o poruchy trávení, pocity plnosti po jídle, bolesti břicha, střídavé zácpy a průjmy.

Závažným příznakem je prudké bolestivé nucení na stolici, přítomnost hlenu nebo krve ve stolici. Přítomnost tmavé, natrávené krve většinou souvisí s žaludečními vředy, světlá červená krev může provázet krvácení z hemoroidů, řitních trhlinek a nebo poškození střevní sliznice vlivem alergenů.

Častá onemocnění střev

• různé alergické reakce

• ulcerózní kolitida – neinfekční zánět sliznice střeva

• polypy a divertikly – slizniční výchlipky na střevě

• adenomy – nezhoubné nádory a nádorová onemocnění

Česká republika je celosvětově na prvních místech ve výskytu zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku. Častěji se vyskytuje u mužů než u žen. Ročně přibývá v ČR 8 000 nových pacientů.

Zaměřte se na svou stravu

V tomto ročním období více než kdy jindy bychom měli o svá střeva pečovat.

• První, co můžeme udělat je upravit svoji stravu tak, aby obsahovala co nejméně chemických látek, které dráždí střevo. Zkuste se zajímat o tzv. éčka v potravinách.

• Vynechte ze stravy uzeniny, které obsahují mimo jiné dusitan sodný (E250) a dusitan draselný (E249) - oba jsou silně rakovinotvorné.

• Pozor na alkohol! Brání regeneračním procesům DNA buněk tlustého střeva a způsobuje deficit kyseliny listové v organismu.

• Jezte stravu s dostatečným obsahem vlákniny, vitamínů řady B a přirozených lactobacilů.

• Užívejte tzv. prebiotika. Nejznámějším je inulin obsažený v kořeni Čekanky nebo Pampelišky. Najdete je v přípravku  Digestiv

Pijte bylinné čaje a podpořte svou imunitu.  Na podporu funkce tlustého střeva jsou úžasné bylinné čaje s obsahem tzv. slizových bylin. Patří mezi ně třeba proskurník, řepík, plod fenyklu. Zažívání upraví i dobromysl, máta či nátržník. Všechny tyto byliny jsou vhodné i do čajových směsí.

Dopřejte svému tělu i své duši v období adventu a vánočních svátků jen to nejlepší. Byliny vám pomohou. Vždyť jsou součástí přírody stejně jako my. 

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?