Srpen – měsíc „tří ohřívačů“

Srpen – měsíc „tří ohřívačů“

25. července 2022

V měsíci srpnu nám vládnou „ tři ohřívače“. Tento zvláštní pojem vychází z principů čínské medicíny a jejího chápání fungování těla a orgánů. Kdo pravidelně sleduje naše webové stránky a články na nich, tak ví, že ke každému měsíci, části roku přináleží jeden orgán. Jaký orgán to je, určují pravidla tzv. čínského pentagramu. V měsíci dubnu jím byla játra v měsíci květnu srdce… a nyní je to „trojitý ohřívač.“

Energie nám proudí v meridiánech

„Trojitý ohřívač“ – pro většinu z nás se jedná o cizí pojem a neumíme si pod ním nic představit. Kdo se však trošku zajímá o přírodní medicínu a její principy tak ví, že všechny východní národy pracují s nějakou formou energie, která proudí v organismu a vyživuje jednotlivé orgány.

Ayurvéda s energií – prána, čínská medicína pracuje s energií, kterou nazývá čchi. Energie čchi proudí v tzv. meridiánech, což jsou neviditelné dráhy, které prochází po přesně daných místech na těle.

Každá z těchto drah patří k jednomu orgánu, který energeticky vyživuje, ale také energeticky vyživuje všechna místa v průběhu svého průchodu. Jakákoliv překážka v proudění energie v dráze pak způsobí onemocnění vyživovaného orgánu.

Akupunkturní bod jako vodovodní kohoutek

Každá z těchto drah má na přesně daném místě průběhu své dráhy různé množství akupunkturních bodů. Akupunkturní bod si můžeme představit jako malý vodovodní kohoutek. Jeden bod na dráze funguje na připuštění (přidání) energie, jiný zase na upuštění. Také tam jsou body, kterými mohu předat energii z jedné dráhy do druhé. Jedná se o velmi složitý, ale účinný systém, kterého využívá akupunktura k léčení nemocí. Tyto dráhy můžeme ovlivňovat nejenom aplikací akupunkturních jehel, ale třeba i správnou akupunkturní masáží, anebo i zahříváním akupunkturních bodů. Každý člověk sám jednotlivě si může upravit tok energie v těchto drahách různými formami cvičení. Nejznámější a nejúčinnější cvičení se nazývá čchi-kung.

Základní životní energie pochází z ledvin

„Tři ohřívače“ je vlastně neviditelný orgán, který uvnitř nás rozvádí naší základní životní energii, energii čchi do orgánů, tak aby mohly dobře pracovat, abychom mohli žít. Je to vlastně takový velký základní meridián, na který jsou pak napojeny ostatní meridiány – akupunkturní dráhy. Základní životní energie čchi, která nám byla daná při narození se nachází v ledvinách. Ledviny jsou z pohledu života – životní energie nejdůležitější orgán.

První doporučení pro období měsíce srpna je dodržovat pitný režim a chránit si své ledviny.

Neprochladněte ve studené vodě nebo třeba zpocení při sportu nebo práci na zahrádce. Dopřejte svým ledvinám vlažné nápoje, nejlépe bez cukru. Můžete zařadit bylinné čaje na ledviny, ale i třeba náš Letní čaj pro běžné pití. Nápoje plné cukru a ledu určitě vašim ledvinám dobře nedělají.

Zkuste si hýčkat své osobní vztahy, jelikož vztahové problémy s našimi nejbližšími nám nejvíce vyčerpávají naší životní čchi z ledvin.

Druhé doporučení pro období měsíce srpna je – čerpejte energii z přírody, probuďte hormony štěstí  

„Trojitý ohřívač“ úzce souvisí s funkcí našich žláz s vnitřní sekrecí. Hlavním „panem řídícím“ endokrinního systému je hypofýza a hypotalamus. Tyto žlázy s vnitřní sekrecí nejenom, že řídí ostatní žlázy, ale také ovlivňují naší náladu – produkují tzv. hormony štěstí.

Jestliže jich máte málo, tak právě pobyt v přírodě se zapojením pohybové aktivity vám může účinně pomoci. Pokud ani to nestačí, tak zkuste přidat byliny či minerály typu hořčík, které pomáhají překonávat stres a dodávají ztracenou energii.

Třetí doporučení pro období měsíce srpna je – podpořte svojí štítnou žlázu

V souvislosti s „třemi ohřívači“ se jeví velmi důležitá také štítná žláza, která je přímo jak energeticky, tak i hormonálně napojená na hypofýzu.

Štítná žláza velmi citlivě reaguje na úbytek energie zejména v souvislosti se stresem, ale také patří mezi orgány termoregulace.

V měsíci srpnu právě její zatížení bývá velké. Pokud trpíte poruchou funkce štítné žlázy, tak nyní je právě období, kdy je nutné jí pomoci správně zvolenými bylinami. Pokud si nevíte rady, kontaktujte nás na emailu poradna@serafinbyliny.cz.

Štítné žláze můžeme pomoci i pravidelnou masáží krku směrem od brady dolů ke klíčním kostem.

Víte, že štítnou žlázu posílíte pravidelným zpěvem? Vibrace v oblasti krku harmonizují její funkce.

V srpnu zpívejte, cvičte, pijte vlažné čaje a bude vám dobře!

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?