Opalujte se s radostí

Opalujte se s radostí

30. května 2022

Konečně jsem se dočkali teplých dnů, kdy se můžeme koupat ve slunečních paprscích. Čekali jsme na ně toužebně celou zimu a radovali se z každého teplejších dne jara. Sluneční paprsky a s nimi spojené opalování patří k radostem, které máme spojené s letním obdobím. Působí na naši náladu, prohřívají naše tělo, podporují tvorbu vitamínu D a způsobují, pro některé tolik žádoucí, opálení pokožky.

Přínosy a rizika pobytu na slunci

Sluneční paprsky působí blahodárně na naši psychiku. Míváme lepší náladu a cítíme se příjemně. Ale sluneční záření také umožňuje našemu organismu tvorbu vitamínu D. Ten přispívá k normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu a k udržení normálního stavu kostí, svalů i zubů. Podílí se i na správné funkci imunitního systému či procesu dělení buněk. U dětí je zase potřebný pro normální růst a vývin kostí.

Naopak v nerozumné míře může pobyt na slunci uškodit. Slunce vysušuje kůži a může vést k jejímu poškození a projevům stárnutí. Pokud se vystavíte slunci bez ochrany a ve velké míře, pak vám hrozí nepříjemné spálení od slunce a potažmo i zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže. Chránit byste ale měli i svůj zrak, kterému také zejména přímý pohled do slunce nesvědčí.

Tipy pro zdravé opalování

Přinášíme Vám několik tipů pro to, aby opalování zůstalo radostí a nestalo se zdrojem potíží pro vaši pokožku.

Postupně a s mírou

Vystavujte se slunci postupně. Zejména zpočátku se raději opalujte častěji, ale kratší dobu. Dáte tak možnost pokožce postupně si zvyknout, opálení bude postupné a déle vydrží. Nebuďte na slunci celý den, ale jen 2–3 hodiny. Sluňte se s mírou a vyvarujte se zbytečnému spálení. Nejsilnější je sluneční záření mezi 11. a 15. hodinou, v tu dobu si raději dopřejte siestu ve stínu.

Hydratujte tělo i pokožku

Dodržujte pitný režim a hydratujte pokožku. Slunce pokožku vysušuje, proto je důležité hydratovat se zvenku i zevnitř. Tekutiny doplňujte svému tělu pravidelně a v dostatečném množství. Ideální je čistá voda, případně ochucená bylinkami či ovocem, ale můžete zvolit i vychlazený zelený či bylinný čaj.

Ošetřete svou pokožku (nejen) po opalování. Pečujte o ni dlouhodobě a dopřejte jí regeneraci. Věnujte jí péči kvalitními přírodními krémy, které ji zklidní, hydratují a regenerují. Ideální po opalování jsou třeba ty s obsahem panthenolu, aloe vera nebo vitamínu E.

Chraňte se před slunečním zářením

Používejte vhodný krém s ochranným faktorem. Nezapomínejte si mazat ani nárty, hřbety rukou nebo uši. Na ty se často zapomíná. Na rty můžete použít balzám na rty s ochranným faktorem. Opalovacím krémem se natřete půl hodiny před tím, než se půjdete slunit a nezapomínejte ani na opětovné mazání, zejména po koupání, při kterém se krém může smýt. Doporučuje se mazat každé dvě hodiny. U krému si hlídejte ochranu proti UVA i UVB. Při opalování na nás působí oba tyto typy paprsků.

Kromě krému chraňte také své oči slunečními brýlemi, noste pokrývku hlavy (ideálně slamák či jiný klobouk se širokou krempou), chraňte se oděvem nebo slunečníkem.

Nezapomínejte na výživu

Podpořte svou pokožku vitamínem A (betakaroten), který mj. podporuje udržení normálního stavu pokožky i zraku. Najdete ho například v mrkvi, rajčatech, meruňkách, papáje, mangu, nektarinkách, broskvích, špenátu, brokolici, hrachu a řeřiše.

Nezapomínejte ani na vitamín E, který přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Ten se nachází třeba v pšeničných klíčcích, oříškách, sóje, másle, mléku či v rostlinných olejích.

Je také dobré vědět, že některé léky a látky mohou zvyšovat citlivost pokožky na UV záření. To znamená, že jejich struktura se po vystavení slunečnímu záření mění. Tyto změny mohou vést ke zvýšené citlivosti kůže na slunci, tzv. fotosenzibilizaci. Proto, pokud nějaké léky užíváte, si prostudujte přiložené návody nebo se při jejich užívání poraďte s ošetřujícím lékařem.

Sluníčka si užívejte s radostí, ale také v rozumné míře a s ohledem na svou pokožku. Jen tak využijete všechen blahodárný přínos slunečních paprsků a vyvarujete se rizik s nimi spojených.

Sdílet
Markéta Gossová | Serafin byliny

Markéta Gossová

autorka
Markéta se věnuje především vývoji nových produktů Serafin a s tím souvisejícím tématům. Nicméně si také ráda odpočine u kreativních činností, jako je třeba psaní článků. To ji vždy obohatí, dozví se při něm něco nového a dává jí to prostor k zamyšlení.

Objevte další témata

Potřebujete poradit?