Skrytý zánět. Zdraví nebo nemoc!

Skrytý zánět. Zdraví nebo nemoc!

24. září 2021

Trpíte chronickými trávicími obtížemi? Máte revmatoidní artritidu či onemocnění štítné žlázy? Máte alergii? Bolí vás klouby? Máte chronický kašel? Míváte často bolest v krku či hlavy? Máte obtíže s močovým měchýřem? Objevují se vám kožní vyrážky? Jste unavení a bez energie? Trpíte záněty žil? Máte stále mírně zvýšenou teplotu? Pravděpodobně máte v těle chronický zánět!

Co to je?

Chronický zánět je nezdravá reakce imunitního systému na některé často neškodné faktory, které vedou k poruchám metabolismu a chronickým nemocem. Velmi často vzniká nesprávným léčením akutního zánětu a chronickým přetížením imunitního systému.

Zánět je přirozený projev obranyschopnosti těla. Akutní zánět je ozdravnou reakcí těla. V počáteční fázi je dokonce potřebný, jelikož chrání organismus před napadením vnějšími útočníky, jako jsou bakterie a viry. Bez zánětlivé reakce by došlo k postupnému rozsáhlému poškození tkání, orgánů a poté ke smrti.

Problém nastává, když akutní zánět není správně vyléčen a přechází do vleklých obtíží. Chronický zánět přetrvává dlouhou dobu a má dopad na celý organismus. Vlastně udržuje organismus v „nemocném“ stavu.

Nebezpečí chronického zánětu tkví v jeho záludnosti. Jeho projevy jsou velmi malé, někdy jen obtížně rozpoznatelné, a proto je nesnadné určit, o co se skutečně jedná. Bohužel současné diagnostické metody jej ve většině případů ani neumí rozeznat.

Základní faktory způsobující chronický zánět

Špatně fungující střeva

Už malé dítě ví, že střeva = imunita. Pokud nám střeva špatně fungují a máme špatnou střevní mikroflóru, tak je chronický zánět „na světě“. Zásadní roli v tomto případě hraje tzv. syndrom propustného střeva. Ten si můžeme představit jako zahradní hadici, na kterou nám celé léto praží sluníčko. Materiál, ze kterého je vyrobena se naruší a začne mírně propouštět vodu.

I my si takto narušujeme střevní sliznici, a to hlavně potravinami, které obsahují konzervanty, konzervační soli a převahou kyselinotvorných potravin, zejména cukru. Dále také léky a jinými chemikáliemi. Střeva následně začnou propouštět do těla látky, které tam nemají být a imunitní systém reaguje tak, že neustále aktivuje obrannou reakci – zánět.

Jaké potraviny zejména vyloučit?

-          Uzeniny a tavené sýry

-          Alkohol

-          Přidaný cukr v potravinách (sladkosti)

-          Výrobky z bílé mouky

Stres

slovo, které slýcháme stále, ale co s tím? Přemíra stresu, napětí a nedostatku spánku způsobuje stav těla, kdy si organismus myslí, že jsme v ohrožení života a vytváří nám stále vysokou hladinu stresových hormonů , které nás mají bránit. My však tyto hormony nepotřebujeme, jelikož fakticky v ohrožení života nejsme, jen si tento stav vyvoláváme psychicky. Vyplavené hormony působí pak v těle jako jedovatá látka a organismus opět reaguje zánětem, v tomto případě nejčastěji autoimunitním.

Co s tím?

Na eliminaci chronického zánětu v těle způsobeného chronickým stresem je potřeba udělat celou řadu opatření. Nicméně to nejjednodušší je si zařadit do svého denního programu minimálně 30 minut aerobní aktivity. Tou se dokážeme zbavit škodlivých stresových hormonů.

Nadmíra chemických léků a kouření

Nerozumné užívání léků na bolest, různých hormonálních přípravků či antibiotik způsobuje nejenom poruchu střev, tak jak již bylo psáno, ale mění reakce imunitního systéme, který následně v těle vytváří chronický zánět.

Kouření poškozuje v těle celou řadu mechanismů, zbavuje těla potřebných vitamínů, minerálů a enzymů a způsobuje právě chronický zánět.

Přírodní léčba

Zdá se, že přírodní léčba je v současné době to jediné, opravdu fungující na chronické záněty. Pokud zvládneme dodržet úpravu stravy, eliminujeme naše stresové faktory a přidáme byliny, tak je léčebný efekt viditelný již po několika týdnech.

Významnou roli zde hrají byliny, které dokáží „vyživit“ imunitní systém a zároveň působit na střeva. Takovou bylinou je Čubet benedikt. Do směsi na imunitní zánět je potřeba také přidat byliny, které podpoří slezinu, jako jeden z orgánů imunity. Tou může být velmi účinná Marsdénie kondurangová.

Podle našich zkušeností však na chronický zánět jeden čaj nestačí. Proto je nutné přidat ještě něco víc...

Zvolte si vhodný preparát sami nebo nás kontaktujte. Rádi vám doporučíme byliny a houby právě pro vás.  poradna@serafinbyliny.cz

Nepodceňujte příznaky skrytého zánětu a začněte s léčbou již dnes! Vaše tělo vám poděkuje.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?