Reishi – lesklokorka lesklá

Reishi – lesklokorka lesklá

19. prosince 2022

Dovolte nám, abychom vám představili druhou houbu z našeho cyklu: „pojďte s námi na houby“. Cílem je postupně vás seznámit s historií a tajemstvím mykoterapie, jako staronového oboru holistické medicíny.

Co je Reishi?

Houba Reishi má dlouholetou tradici. Její rozmanité pozitivní účinky na zdraví jsou ceněny již více než 4000 let. Zvláště obyvatelé východní Asie si jí velmi váží. "Božská houba nesmrtelnosti" je jen jedním z mnoha názvů, který jí přírodní terapeuti udělili pro její skvělou účinnost.

Její názvy jsou téměř stejně četné, jako její pozitivní vlivy na naše zdraví. Latinský název je „Ganoderma Lucidum“. V Číně se nazývá „Ling Zhi“. Zde použitý název „Reishi“ pochází z japonsky mluvícího světa. V anglické literatuře je tato nádherná léčivá houba známá jako "Shining Lackporling".

Jak Reishi vypadá a kde roste?

Houba dostala jméno Lesklokorka lesklá kvůli svému lesklému povrchu. Ten se může změnit z hnědé na karmínovou a vždy vypadá čerstvě vyleštěný. Mladé houby poznáme podle bělavého okraje. Klobouky ve tvaru ledvin mohou růst mezi šesti až osmi palci. Trůní na postranních hrbolatých stopkách, které dosahují délky až 15 centimetrů. Světle hnědá dužnina je dřevitá a chutná hořce.

Houba roste ve východní Asii, ale najdeme ji i v evropských lesích na vlhkých místech. Jejím oblíbeným podložím jsou pařezy, kořeny a báze kmene listnatých stromů, zejména dubů.

Je Reishi nebezpečná?

O houbě Reishi se říká, že má magickou moc. Vědecká databáze PubMed aktuálně uvádí kolem 1200 článků o léčivých houbách, a výzkum stále pokračuje. To jasně ukazuje velký význam Reishi pro moderní medicínu i přírodní léčitelství.

Z dobrého důvodu má tedy pověst, že poráží nemoci a prodlužuje délku lidského života. Reishi nemá žádné vedlejší účinky, je pro nás lidi zcela neškodná.

Jen díky jejímu detoxikačnímu účinku může na začátku užívání dojít k mírným detoxikačním reakcím. Pokud se chcete této reakci vyhnout, tak zvolte počáteční dávku spíše nízkou, a pak by se měla časem zvyšovat. Reishi se obvykle bere dlouhodobě. To platí, jak pro léčbu konkrétních onemocnění, tak i pro její použití jako univerzální podpora zdraví.

Složky Reishi

Reishi je přírodní bohatě zásobená lékárnička. Obsahuje přes 400 bioaktivních látek, které ještě nebyly plně prozkoumány. Mnoho pokusů extrahovat jednotlivé složky a použít je pro léčebné účely se nezdařilo.

Zvláštní účinnost houby je pravděpodobně způsobena interakcí mnoha různých látek, jako jsou dvě skupiny látek triterpeny a polysacharidy . Obě patří mezi sekundární rostlinné látky. Odborníci předpokládají , že Reishi obsahuje více než 140 různých triterpenů. Tělo na triterpeny reaguje podobně, jako na protizánětlivé látky nebo antihistaminika. Při užívání Reishi, však nejsou žádné vedlejší účinky!

Reishi obsahuje přibližně 100 různých polysacharidů, které mimo jiné posilují imunitní systém.  Kromě těchto speciálních léčivých látek houba obsahuje obvyklé makroživiny, jako jsou bílkoviny, tuky, sacharidy a balastní látky.

Je bohatá na mikroživiny, jako je draslík, vápník, hořčík, selen, zinek, železo, měď, vitamín B1, 2, 3, 5, vitamín D a všechny esenciální aminokyseliny.

Zjistěte, co říká o Reishi naše odborná poradkyně Aneta Benediktová. Je vhodná i pro vás? Jak jí přesně užívat? Vše se dozvíte zde.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?