Podzimní chmury a únava

Podzimní chmury a únava

09. října 2022

Začátek podzimu ještě provází babí léto, pestré barvy, leckdy i slunečné dny. Rodičům odpadá vymýšlení rodinných výletů pro prázdninové dny či řešení toho, kdo se kdy o děti během prázdnin postará. Konečně nastává trochu řád, doznívají ještě letní zážitky a hřejí nás dosud čerstvé cestovatelské vzpomínky.

Jenže záhy udeří podzim naplno - a letos si zvlášť pospíšil. A se zataženou oblohou, nedostatkem světla, chladem a blížící se zimou se může dostavit podzimní “deprese” a únava. Projevuje se skleslostí, negativními myšlenkami či podrážděností. Ráno se nám nechce z postele, večer se dříve stmívá a přes den je často zataženo a člověku se ani nechce ven. Přísun světla, čerstvého vzduchu a čerstvého ovoce a zeleniny klesá a není divu, že tělo může pocítit nedostatek energie.

Co s tím?

Víc než kdy jindy platí dodržovat zdravou životosprávu. Tedy spánek, strava, pohyb, odpočinek a pozitivní mysl. A taky světlo. Jinými slovy, doplňte si právě to, co s podzimem ubývá - pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu, dostatek ovoce a zeleniny, slunce a světlo, radostné zážitky s přáteli… A taky respektujte biorytmy a běh roku - zkrátka je podzim, který svým nalazením je více introvertní a tmavá polovina roku oproti té světlé je více zaměřená do sebe. Věnujte se proto sobě, svému domovu, zvolněte. Přijměte podzim s jeho atmosférou a užijte si ho. Spěchu je v naší společnosti víc než dost a po čase podzimního a zimního odpočinku zase přijde doba, kdy aktivně vyrazíme ven a doma neposedíme. A zároveň je třeba rozlišit to, čemu říkáme podzimní “deprese” či únava, jindy nazývané sezónní afektivní porucha, od skutečné deprese, která rozhodně spadá do kompetence psychologa či psychiatra.

1. Vystavte se slunci

S podzimem slunečních dní ubývá, ráno je déle tma a často je i během dne zataženo. Nedostatek slunečních paprsků nám na náladě rozhodně nepřidá. Proto si dopřejte světlo, jakmile to jde. Rozhrňte závěsy, aby se aspoň ta trocha světla z venku dostala i k vám domů, vyrazte ven na procházku, rozsviťte si. Anebo si naplánujte dovolenou do teplých krajů a načerpejte energii slunečních paprsků i do zásoby.

  2. Sportujte, hýbejte se a buďte aktivní

  Není tajemstvím, že pohyb prospívá naší psychice. Věnujte se pohybové aktivitě alespoň 20 minut. S podzimem se nám sice už nechce tolik vyrážet na kole, běhat či si jít zaplavat jako v létě, ale i tak se nabízí mnoho možností. Můžete vyrazit do fitka, bazénu nebo alespoň na podzimní procházku. A pokud se vám samotným nechce, vyrazte s rodinou či kamarádkou. Nebo navštivte společnou lekci jógy, aerobiku či pilates. Buďte aktivní i jinak - chmury snáze zaženete, když se pustíte do práce, aktivity, úklidu, zkrátka se dáte do díla a nebudete jen pasivně sedět doma a oddávat se splínům.

  3. Spěte dost a kvalitně

  V poslední době více a více vychází najevo, jak nepostradatelný je kvalitní spánek pro naše zdraví i psychickou pohodu. Vedle stravy i pohybu je klíčový pro správné fungování našeho těla. Dopřejte si denně 7–9 hodin spánku, podle vaší individuální potřeby tak, abyste se cítili vyspaní. Před spaním nekoukejte do obrazovek televize, počítače ani mobilu. Nepijte čaj, kávu ani alkohol – i když po nich zvládnete usnout, projeví se to na snížené kvalitě spánku. Spěte ve vyvětrané místnosti. A usínejte a vstávejte pokud možno ve stejnou dobu každý den, včetně víkendů.

  4. Jezte zdravě, omezte sladké a nepřejídejte se

  Určitě to znáte. Po vydatném a těžkém jídle byste se nejraději na chvíli natáhli a do ničeho se vám nechce. Pokud si dáte sladké jídlo či jídlo s vysokým glykemickým indexem, můžete po něm také cítit únavu. V zimě máme sklon jíst těžká jídla a více sladkého, abychom doplnili energii. Ale následně je naše tělo unavené, když toto jídlo zpracovává. Dopřejte si tedy dobré teplé jídlo, ale jezte do polosyta a nezapomínejte na dostatek zeleniny a ovoce. Ty jsou důležité i kvůli přísunu vitamínů a minerálů. Stejně jako luštěniny, maso a další potraviny. Určitě si pohlídejte příjem vitamínů skupiny B a hořčíku. Můžete také sáhnout po doplňcích stravy – ať už zvolíte kapsle Pohoda, Hořčík nebo Multiserafin.

  5. Dobrý ranní start

  Málokomu se chce vstávat, když za oknem je ještě tma a chladno. Ale to, jak ráno vylezete z postele vás hned naladí na nový den. Proto zkuste neposouvat budík, ale vstaňte hned. Dopřejte si ranní kávu či čaj a dobrou snídani a pusťte se do nějaké aktivity. Pozitivním a aktivním přístupem hned po ránu dáte dni skvělý start.

  6. Smějte se a dopřejte si zábavu

  Vyražte s přáteli či rodinou do kina, divadla nebo na procházku. Nebo pozvěte návštěvu k sobě domů. Smích a zábava jsou skvělou prevencí před chmurnými náladami. A když už jste sami, usmějte se na sebe alespoň do zrcadla a myslete pozitivně. Zkuste na podzimu vidět to pěkné - barevné stromy, možnost pozorovat večer na setmělé obloze hvězdy, více času stráveného doma s rodinou…

  7. Nadechněte se čerstvého vzduchu

  Vyvětrejte! Čerstvý vzduch vás probere a “nakopne” k činnosti. Nebo ještě lépe, vyrazte ven na procházku. Skvěle vás probere i studená sprcha, pokud se rádi otužujete.

  8. Pusťte si hudbu

  Hudba umí s našimi emocemi skvěle kouzlit. Dokáže nás dojmout i roztančit. Pusťte si takovou, která vám zvedne náladu – rytmickou, veselou, optimistickou či jakoukoliv jinou, kterou máte rádi. Pokud však trpíte negativními pocity a podzimními chmury, té pomalejší a teskné se raději protentokrát vyhněte.
  Sdílet
  Markéta Gossová | Serafin byliny

  Markéta Gossová

  autorka
  Markéta se věnuje především vývoji nových produktů Serafin a s tím souvisejícím tématům. Nicméně si také ráda odpočine u kreativních činností, jako je třeba psaní článků. To ji vždy obohatí, dozví se při něm něco nového a dává jí to prostor k zamyšlení.

  Objevte další témata

  Potřebujete poradit?