Migréna a přírodní léčba

Migréna a přírodní léčba

10. listopadu 2020

Migréna je charakterizovaná opakující se chronickou bolestí hlavy. Doprovodným příznakem bývá nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na zvuky apod. Časté migrenózní bolesti hlavy mají velmi negativní vliv na celkovou kvalitu života. Z pohledu alternativní medicíny mají migrény několik druhů spouštěčů, ale z pohledu psychosomatiky všechny mají jedno společné – stres: „mám plnou hlavu starostí, problémů, už toho mám až nad hlavu.“

Migréna a žlučník
Co s tím?
Migréna a močový měchýř
Hormonální změny
Zánět dutin

Přes hlavu člověka prochází několik akupunkturních drah (meridiánů), a to zejména dráha žlučníku a dráha močového měchýře. Pokud jeden z těchto orgánů je dysfunkční, tak se to projeví na akupunkturní dráze, která k němu patří, a to v oblasti jejího průběhu.

V případě, že bolest hlavy začíná v oblasti spánků, čela a za očima, jedná se pravděpodobně o migrénu, kterou spouští žlučník. Říkáme tomu „migréna z vystresovaného žlučníku“. Může ji vyvolat i jídlo, které vám podráží žlučník a žlučovody. Mírně zavádějící může být to, že nemusíte mít typické trávicí potíže spojené se žlučníkem, ale přesto může být tento orgán dysfunkční a vyvolávat migrény.

Pokud trpíte tímto typem migrény a vždy si vezmete nějaké chemické analgetikum (růžovou pilulku proti bolesti), tak se dostáváte do začarovaného kruhu, jelikož tyto léky působí negativně na játra a žlučník. Takže výsledkem sice je zmírnění bolesti, ale opět zhoršení stavu žlučníku a postupně častější a těžší migrény.

V první řadě se pokuste ze svého života co nejvíce odstranit chemikálie působící negativně na játra (léky včetně antikoncepce, jedy z potravy, alkohol, sladké pečivo a sladké nápoje). Dále zkuste eliminovat váš životní stres.Existuje hodně relaxačních cvičení, velmi dobře fungují relaxační dechové cviky z jógy, jimiž uvolníte bránici a vnitřní orgány.Dalším krokem je stimulace akupunkturních bodů žlučníku, kterou by vám měl ukázat odborník. Existuje však universální tzv. C bod, který se nachází 3 prsty pod pupkem 30° vlevo. Tento bod působí preventivně, ale dokáže významně snížit bolest hlavy. Mačkáme 10-15x.

V případě, že bolest hlavy začíná v oblasti temene a týlu, jedná se zpravidla o problém s močovým měchýřem, potažmo s krční páteří, která souvisí s akupunkturní dráhou močového měchýře. V tomto případě platí stejná doporučení jako u prvního typu migrény, ale k tomu je potřeba si hlídat příjem tekutin, „neprostydnout na močový měchýř“ a zařadit kvalitní masáž na uvolnění krční páteře. Někdy bývá tento typ migrény signálem o vyčerpaných ledvinách.

 

 

Třetím typem migrény je tzv. hormonální. Souvisí s hormonálními změnami u žen (před menstruací a někdy při ovulaci). I tento typ migrény se dá velmi dobře zvládnout přírodně, a to užíváním přípravků právě v krizovém období.

Častou příčinou bolestí hlavy jsou neodhalené chronické záněty nosních a čelních dutin. Ty souvisí nejčastěji s chronickými alergiemi a v podzimním, zimním období také s nachlazením. Chronické záněty dutin mohou způsobovat nejenom bolesti hlavy, ale také hučení či šumění v uších. Rychlou úlevu v tomto případě může přinést inhalace:

Do hrnce dáme:

2 litry vody

3 hrsti sušeného květu černého bezu

2 kávové lžičky mletého kmínu

3 stroužky namačkaného česneku

Vše jednu minutu povaříme a potom inhalujeme klasickým způsobem s použitím ručníku či jiné přikrývky přes hlavu. Páry vdechujeme nosem, aby se do nejvíce dostaly do dutin.

Po ukončení inhalace již nechodíme ven a zůstáváme v klidu v teple domova.

Ať už vás trápí jakýkoli typ migrény, vyzkoušejte uvedené rady a léky nahraďte bylinnými přípravky. Uvidíte, že to funguje!

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail