Hromnice nebo Imbolc?

Hromnice nebo Imbolc?

02. února 2022

2.února najdeme každoročně v kalendáři název Hromnice. Odkud tento svátek pochází? Vysvětlení není jednoznačné. Předpokládá se, že vychází z původního keltského svátku zvaného Imbolc. 

Imbolc je jeden ze čtyř hlavních svátků keltského kola roku – Samhain, Oimelc, Beltaine, Lughnasadh. V Irsku je tento svátek nazýván svátek svaté Brighid. V Anglii je znám pod názvem Bridget's Day nebo také Candlemas. Oslavy začínají se západem Slunce jednatřicátého ledna a končí se západem Slunce druhého února. Svátek Imbolc je středem tmavé poloviny roku, nachází se přesně uprostřed mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností.

Imbolc je oslavou přicházejícího světla, které bylo počato o zimním slunovratu. Dny se pomalu prodlužují a ačkoli je příroda v tuto dobu často ještě pokrytá sněhem, v jejím nitru se tvoří zárodky nových životů. Je známo, že ke konci ledna začíná do stromů proudit nová míza. V období kolem prvního února přicházejí na svět první mláďátka. Zejména ovečky bývají v tuto dobu ve vysokém stupni březosti a rodí první jehňata. Původní název Imbolg v sobě nese další symboliku nového zrodu, v překladu totiž znamená "v břiše".

Odpradávna je tento čas využíván k očistě od všeho starého, co nám již neslouží. Očista může proběhnout na mnoha úrovních. Je to pravá doba pro úklid domu i vlastního nitra, očistné koupele, vykuřování nebo úklid místností, třídění věcí a uvolňování prostoru pro nové začátky.

Připravte si tradiční kadidlo, které se používalo na očistu sebe a svých příbytků při tomto svátku. Co budete k přípravě potřebovat:

- 1 díl kůry vrby

- 1 díl rozdrcených jeřabin

- ½ dílu květu barvínku nebo violky

- ½ dílu květu petrklíče

- 2 díly Benzoe ( pryskyřice) můžeme nahradit i kadidlem

Směs smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí


Imbolc je možné pojmout jako výchozí bod pro změny v životě. Lidem přináší radost, životní sílu, nadšení a podporu nových začátků.

V předvečer Imbolcu hospodyně zhášejí všechna světla a po přípravě prostoru rozsvěcují nová v každé místnosti domu. Otevírají také všechna okna a dveře, aby mohl do domu proudit nový život. Na parapet okna se staví svíce, nádoba s mlékem a čerstvý chléb.

O svátku Imbolc se ženy scházely do ženských kruhů a dělaly tajné rituály související s příchodem světla, lásky a nového života. Rituál probíhal vždy v lese nebo háji ve vyznačeném magickém kruhu. Při rituálu vyzývaly Brigitu, bohyni věčného ohně, ohně domácího krbu, uzdravení a inspirace, aby dala sílu přicházejícímu slunci životu a jaru. Velekněžka při rituálu povzbuzuje ostatní ženy:“ Každá bohyně je žena a každá žena je bohyně. Očistěte svou mysl, tělo a duši. Proměňte své vnitřní já v jarní pannu abyste byly připraveny růst a rozkvést společně s nadcházejícím rokem.“


Se svátkem Imbolc je spojována výroba svící a jejich rozvěcení, výroba slaměných panenek, výroba Brigitina kříže, žehnání semen, procházky v přírodě, očistné koupele nebo zametání čerstvým březovým proutím.


Hromnice a křesťanství

Mnohem později si křesťané v tento den připomínali událost ze života Svaté rodiny, kdy Marie s Josefem přinesli malého Ježíše do chrámu v Jeruzalémě, aby ho symbolicky vykoupili z povinnosti stát se knězem. Marie zároveň ukončila čtyřicetidenní období očisty po porodu, jak bylo tehdy zvykem. V některých rodinách uklízejí tento den vánoční výzdobu.

V katolické církvi tento svátek slaven také jako Den zasvěceného života, kdy jsou zasvěcování řeholníci a řeholnice, neboť je spojen s ochotou zasvětit svůj život poslání.

Hromnice se v křesťanské tradici slaví 2. února, kdy kněz žehná věřícím svíčky hromničky, které se zapalují na druhý den 3. února při rituálu ohně k požehnání hrdla na počest svatého Blažeje.

Pro křesťany svíčka hromnička symbolizuje samotného Ježíše tím, že "sebe sama stravuje, aby jiným dala světlo". Zvyk světit na Hromnice svíčky hromničky se začal rozšiřovat patrně od 11. století. Dříve se na počest setkání Ježíše a Simeona konal velký světelný průvod. Konal se zejména jako protiváha k pohanským svátkům a důraz byl kladen na fialovou jakožto duchovní barvu, která byla po koncilu ve 20. století nahrazena bílou.


Známé pranostiky spojené s Hromnicemi

"Na Hromnice jasná noc, bude ještě mrazů moc."

"Zelené Hromnice – bílé Velikonoce."

"Na Hromnice chumelenice, netrvá pak zima více."

"Na Hromnice, zimy polovice."

Pokud je na Hromnice tuhá zima a zataženo, bude zima brzy končit. Pokud je krásně a svítí Sluníčko, zima potrvá ještě nejméně šest týdnů.

"Na Hromnice o hodinu více"

Dny se prodlužují, je více světla.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?