Dna - nemoc králů

Dna - nemoc králů

28. září 2022

Dna bývala považována za nemoc králů a šlechty. Revmatismus byl onemocněním chudých, dna onemocněním bohatých. U onemocnění dnou jde o ukládání či krystalizaci krystalků kyseliny močové v kloubech.

Projevy

Krystalky kyseliny močové v kloubech připomínají dlouhé jehlice a vyvolávají poranění provázené akutním zánětem. Známkami zánětu jsou otok, zarudnutí, zvýšení teploty, bolestivost a ztráta funkce, jsou dobře známé všem těm, kteří trpí dnou.

Nejčastěji dochází k prudkému zánětu kloubu u palce nohy, a to převážně v noci, během spánku. Bolest v kloubu bývá často popisována jako největší bolest, jakou je člověk schopen zažít.

Dna je typicky provázena vysokou hladinou kyseliny močové v krvi, ale také v moči. Zvýšená hladina kyseliny močové může být spojena s mnoha nemocemi.

Příčiny

Objektivně se dna projeví vysrážením krystalů kyseliny močové z přesycených roztoků tělních tekutin. Přestože neznáme všechny faktory ovlivňující krystalizaci kyseliny močové, víme, že se na tom z velké části podílí fenomén chronického překyselení organismu.

Za hlavní příčinu dny je považována nevhodná životospráva, především nadměrná konzumace masa, uzenin, alkoholu, a to hlavně piva. Dnu mohou také vyvolat některé léky na vysoký tlak a otoky. Dna postihuje častěji muže než ženy.

Zvýšená hladina kyseliny močové může poškozovat ledviny, ale je důležité si uvědomit , že oslabení ledvin může vést ke zvýšení hladiny kyseliny močové, protože ta je ledvinami vylučována.

Co s tím?

Klasická léčba řeší toto onemocnění primárně léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi. I tyto léky mají své vedlejší účinky, a to zejména na funkce ledvin. Někdy ale není zbytí a při velkých bolestech alespoň z počátku léčby je nutné na tuto alternativu přistoupit.

Ruku v ruce s tím však musí jít úprava životního stylu, tedy zejména stravy.

Nedoporučené potraviny –potraviny s vysokým obsahem purinů – maso, vnitřnosti, sardinky, uzeniny, sýry, čokoláda, kakaový prášek, luštěniny, alkohol, tavené sýry, bujóny a jiné dochucovací soli, slané chipsy a obecně omezit solení.

Doporučené potraviny – syrová zelenina a ovoce, zeleninové a ovocné šťávy ředěné vodou, celozrnná rýže, jáhly, pohanka, slzovka, kukuřice. Zelenina je samozřejmě vhodná i po tepelné úpravě, ale v akutním stavu více uleví syrová zelenina a zeleninové šťávy. Prostě všechny potraviny, které působí v organismu zásaditě. V tomto případě je to zejména kořenová zelenina jako je celer, mrkev a petržel.

Velmi důležitý je pitný režim. Nezapomeňme, že kyselina močová se vyplavuje přes ledviny. V případě dnavého záchvatu je vhodné vypít minimálně dva litry bylinného čaje podporujícího vylučování kyseliny močové a čisté převařené vody.

Mezi bylinky, které můžeme použít patří zejména tužebník, jehlice, zlatobýl, truskavec, nebo přeslička.

Pokud se tedy bavíme o kyselině močové a onemocnění dna, tak zde více než u jiných nemocí platí, že dobrý životní styl nám může zajistit, že toto bolestivé onemocnění naše tělo nepostihne.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?