Cordyceps – housenice čínská

Cordyceps – housenice čínská

19. prosince 2022

Dovolte nám, abychom vám představili první houbu našeho cyklu: „pojďte s námi na houby“. Cílem je postupně vás seznámit s historií tajemstvím mykoterapie jako staronového oboru holistické medicíny.

Náhodný objev

Vypráví se, že Cordyceps objevili kdysi dávno pastevci v Himalájích. Přemýšleli, proč by jejich stáda jaků a ovcí byla po návštěvě určitých částí pastvin výrazně plodnější. Kromě toho zvířata v některých regionech prošla zimou mnohem zdravější a byla znatelně odolnější. Při bližším ohledání bylo jasné, že dobytek pojídá s trávou houbu, která povrchně vypadala jako housenka či stéblo.

Co to je Cordyceps?

Léčivá houba Cordyceps sinensis roste na vlhkých horských loukách v Himalájích v nadmořských výškách 3000 až 5000 metrů. Růst v extrémních podmínkách vyžaduje po houbě obrovský adaptační potenciál. Tuto schopnost adaptace pak přenáší na lidi a zvířata, kteří jí konzumují.

Z biologického hlediska patří Cordyceps mezi vřeckovýtrusné houby, jako jsou smrže nebo lanýže. Další podobností s posledně jmenovanými je také jeho vysoká cena. Vzhledem k tomu, že je velmi vzácný, může Cordyceps sbíraný ve volné přírodě dosáhnout ceny 2000 EUR nebo více za kilogram.

Před stovkami let byl tak vzácný, že mimo oblast svého přirozeného výskytu byl vyhrazen výhradně vysoce postaveným lidem, jako byl čínský císař.

Český název "housenice čínská" vychází z jeho zvláštního růstu podobného housence. Houba cordyceps jako parazit napadá podzemní housenku můry Thitarodes. Přes zimu se šíří uvnitř housenky, a nakonec ji zabije. Zbyde jen mumifikovaná skořápka plná houbového mycelia. V létě vyrůstá na povrch z těla bývalé housenky úzké, protáhlé tělo houby.

Při pohledu zvenčí vypadá houba podobně jako zbytek letní trávy. Čínský název Cordycepsu „Dong Chong Xia Cao“ je odvozen od tohoto růstového cyklu, což znamená něco jako „housenka v zimě, tráva v létě“.

Složky Cordycepsu

Jaké jsou tedy úžasné ingredience, díky kterým je Cordyceps tak prospěšný?

Při analýze Cordycepsu byly objeveny tyto cenné látky:

vitamíny B1, B2, E

různé minerály

stopové prvky měď, zinek, selen, železo, germanium

esenciální aminokyseliny

polysacharidy - beta-glukany

nukleosidy cordycepin a adenosin 

steroidy ergosterol

Na co se Cordyceps používá?

Z pohledu tradiční čínské medicíny houba Cordyceps podporuje energii ledvin. Tento orgán uchovává veškerou naši fyzickou i duševní sílu, a proto je považován za kořen života. Cordyceps dodává sílu, vytrvalost a vůli.

Podívejte se, co říká o Cordycepsu naše odborná poradkyně Aneta Benediktová. Je vhodný i pro vás? Jak jej přesně užívat? Vše se dozvíte zde.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail

Objevte další témata

Potřebujete poradit?