Červenec - chraňme svůj cévní systém

Červenec - chraňme svůj cévní systém

13. června 2022

Čínský pentagram přesně odráží přírodu a vesmír uvnitř nás – našeho těla. Červenec je krásné letní období plné koupání, procházek v přírodě a dovolenkových aktivit. Ale právě horké počasí nejvíce ohrožuje náš krevní oběh.

Do krevního oběhu se řadí soustava žil a tepen, srdce, ale také játra, kde dochází k předávání živin z potravy do krve. Krev pak pro tělo zajišťuje výživu, kyslík a odvádí z těla ven zplodiny.

Náš život je přímo závislý na toku životadárné tekutiny – krve. Prostřednictvím krve je zajištován transport všech živin, vitamínů, minerálů i kyslíku po celém těle. Krev také odvádí veškeré odpadní látky a zplodiny z těla ven. Pro svojí správnou funkci potřebuje mít kvalitní „potrubí“, kterým je právě cévní systém.

Pokud v oblastech cév dojde k jakékoliv anomálii, tělo nemůže být kvalitně vyživováno a začíná strádat – vzniká onemocnění.

Cévní systém se skládá z tepen, žil, vlásečnic a srdce. Tepny vedou krev ze srdce, žíly zase směrem do srdce. Vlásečnice jsou tenké cévky vytvářející spoje mezi žílami a tepnami, které umožnují výměnu látek mezi krví a tkáňovým mokem.

Srdce funguje jako pumpa, která zajištuje tok krve v cévách. Tento základní systém nám dává život.

Postupem našeho života různé faktory, které na nás působí, ovlivní stav našeho cévního systému a následně mohou vznikat různá onemocnění.

Nejčastější nemoci cév

Křečové žíly  

V dolních končetinách jsou v žilách kapsovité chlopně, které brání zpětnému toku krve. Krev se v žilách pohybuje pasivně, návrat krve žílami je podporován smršťováním kosterního svalstva, a to pohybem.

Proto křečové žíly vznikají zejména v důsledku dlouhodobého stání nebo sezení, kdy nedochází ke smršťování kosterního svalstva na nohou, a tím pohybu krve v žilách.

Cévní stěna je složená z velkého množství stavebních látek, mezi něž patří také vápník a jiné zásadité minerály. Pokud je naše tělo stabilně atakováno kyselými produkty a musí je stále neutralizovat, používá na tuto reakci vápník a zásadité látky z cévní stěny, a tím dochází k jejímu oslabování.

Vznik křečových žil podněcuje obezita, těhotenství, nošení těžkých břemen, dlouhé stání nebo naopak sezení. Komplikací u křečových žil může být jejich zánět, případně i bércový vřed. U lidí s křečovými žilami vzniká také velké nebezpečí trombózy.

7 důležitých rad:

  1. Nenamáhejte organismus zbytečně velkými sportovními výkony, při nichž dochází k přetěžování srdce a krevního oběhu.
  2. Nepijte nadměrné množství alkoholu, který zatěžuje játra, ale i srdce a kardiovaskulární systém.
  3. Nejezte chladné potraviny a nepijte chladné nápoje, protože způsobují zahřátému organismu velký stres.
  4. Volte spíše potraviny a nápoje vlažné.
  5. Ulevujte dolním končetinám v poloze se zvednutýma nohama.
  6. Velice účinné je střídání teplé a studené sprchy. Velmi známý je tzv. Kneippův chodník, v němž se pravidelně střídají koupele nohou v teplé a studené vodě.
  7. K prokrvení končetin velmi dobře pomáhá pohyb, zejména chůze.

Užívejte byliny a bylinné čaje, které přirozeně podporují cévy jako je kaštan, vinná réva, měsíček či medvědí česnek

Arterioskleróza

Arterioskleróza neboli kornatění tepen je závažné onemocnění. Jeho příčinou je ukládání tukových látek, zejména cholesterolu a krevních sraženin na vnitřní straně cévy a tvorba tzv. arteriosklerotických plátů.

Tyto pláty vedou ke snížení elasticity cév a zhoršení průtoku krve, což ohrožuje okysličování tělesných orgánů. Nepružné cévy pak špatně regulují krevní tlak.

Podle lokalizace postižení cév se onemocnění může projevit jako infarkt myokardu, mozková mrtvice, nedokrvení končetin, ale i zapomínání, hučení v uších a vysoký krevní tlak.

Kornatění tepen je způsobeno zejména špatným životním stylem, velkým množstvím ztužených tuků ve stravě. Často si ani neuvědomujeme, kolik skrytého tuku sníme. Velké množství tuku je obsaženo v uzeninách, salátech s majonézou, zákuscích, sladkých sušenkách, ale i v různých rádoby zdravých müsli tyčinkách ochucených polevou – ta je z velké části tvořená právě ztuženým rostlinným tukem.

K rozvoji arteriosklerózy přispívá velkou měrou i kouření, stres a málo pohybu. Při léčbě je tedy vždy potřeba v první řadě upravit životní styl a jídelníček.

Velmi účinnou bylinou je třeba medvědí česnek.

Bušení srdce

Bušení srdce, někdy až arytmie (nepravidelný srdeční rytmus) se začíná vyskytovat u čím dál většího množství osob a první příznaky již mají mladí lidé.

Nejčastější příčinou je život v dlouhodobém chronickém stresu, který působí na náš nervový systém, a tím i na nervy, které vyživují srdce. Srdeční nervy pak začínají vysílat patologické signály a projeví se to bušením srdce, a to především v čase klidu, odpočinku.

V tomto případě je velmi důležité najít si nějaký typ fyzického uvolnění prostřednictvím sportu, který zajistí vyplavení přebytečných stresových hormonů a následně relaxaci.

Doplnění minerálů zejména hořčíku a vitamínů řady B vašemu srdci rozhodně prospěje.

Červenec patří mezi nejkrásnější období roku. Vnímejte krásu přírody, uvolněte se a relaxujte. Při horkých dnech dbejte o svůj cévní systém, odlehčete si stravu, hýbejte se v přírodě a radujete se. Koupel v horské bystřině nebo lesním potůčku udělá pro váš cévní systém zázrak.

Sdílet
Aneta Benediktová | Serafin byliny

Aneta Benediktová

odborná poradkyně
Zakladatelka a odborná poradkyně společnosti. Více o ní na www.anetabenediktova.cz
Napsat e-mail