Camu-camu
Významný zdroj vitamínu C
Jihoamerická rostlina s plody, které našincům budou na první pohled nejvíce připomínat třešně, možná špendlíky. Svým přesahem se však spíše zařadí bok po boku šípku nebo rakytníku.
Hlavní devizou těchto plodů je především vysoký obsah vitamínu C a v této disciplíně hraje camu-camu celosvětový prim (2800–3000 mg vitamínu C na 100 g plodu). V tabulkách by se nacházela až na pomyslném vrcholu. Takové citrusy by předčila i padesátkrát, náš lokální šípek pětkrát.
Poklad amazonského pralesa
„Plíce planety“, tak často nazýváme amazonský deštný prales. Místo s tak obrovskou přírodní rozmanitostí, kterému není skoro rovno. Taktéž místo s chudou půdou, kde většinu živin ihned pohltí hladové organismy. A právě zde se daří camu-camu. V povodí řeky Amazonky, na území Peru, Brazílie, Kolumbie a Ekvádoru.
Keře camu-camu se proplétají okraji zavodněných částí pralesa, plody se často sbírají přímo z loďky. Jsou to dužinaté bobule, podobné jablkům, zbarvené do červeno-zelena, až bíla, velikostně jako menší citrón.
Využití camu-camu
Konzumují se buď přímo čerstvé, nebo se používají k výrobě džusů, nápojů, zmrzlin a koktejlů. V neposlední řadě se suší a následně drtí na prášek, který je pak dál distribuován do celého světa. Nativní kultury znaly a využívaly plody camu-camu po celá staletí. Od roku 1950, kdy byly plody oficiálně podrobeny výzkumu a vědě, začala popularita rostliny stoupat. Zlomem byla devadesátá léta, kdy export kulminoval.
Pro místní se jedná o důležitou, udržitelnou plodinu, které se nejlépe daří v přirozeném habitatu. Pokusy o kultivování a záměrné pěstování, následné odlesňování, většinou nekončily výnosně, naštěstí.
Účinky vitamínu C
Velkolepý obsah vitamínu C dělá z camu-camu velmi zajímavou rostlinu. Vitamín C totiž přispívá k udržení normální funkce imunitního systému, a to i během intenzivního fyzického výkonu i po něm. Kromě toho přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.
Vitamín C také podporuje normální tvorbu kolagenu, a tak i přirozenou funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů. Dále se podílí na normální činnosti nervové soustavy, psychické činnosti a snižuje míru únavy a vyčerpání. Přispívá i k normálnímu energetickému metabolismu.
Důležitý je i pro vstřebávání minerálů – zvyšuje vstřebávání železa a přispívá k normálnímu využití vápníku a fosforu.
V případě jemného prášku camu-camu stačí malá kávová lžička, rozpuštěná ve vodě a denní doporučená dávka vitaminu C pro člověka je rázem násobena.
Camu-camu je pro nás vzdálená a exotická plodina. Díky celosvětové globalizaci však jednoduše dostupná. Pokud pochází z ověřených zdrojů, je i udržitelně pěstovaná v harmonii s přírodou. Nabízí se nám zajímavá alternativa k našim lokálním přírodním zdrojům vitamínu C a to v značně silnější formě