Ženšen pravý

Ženšen pravý

Panax ginseng
Sbíraná část
kořen, listy
Podporuje
kognitivní funkce, krevní oběh, normální funkci kardiovaskulárního systému, paměť - výkon mozku, imunitní systém, odolnost, vitalitu, fyzický výkon, normální hladinu glukózy v krvi

Ženšen pravý (Panax ginseng) je vytrvalá bylina z čeledi aralkovitých. Je to jedna z nejznámějších a nejcennějších léčivých rostlin na světě. Ženšen se používá v tradiční čínské medicíně již po tisíce let. Je také známý jako „korejská růže“ nebo „korejský ginseng“. Zvláště poetické je pak jeho pojmenování „všehoj“.

Popis

Ženšen pravý je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky až 60 cm. Má podzemní část tvořenou mohutnou kořenovou hlavou nepravidelného tvaru, z níž vyrůstají 1 až 2 řídce rozvětvené mrkvovité kořeny, dosahující délky až 20 cm a tloušťky až 3 cm. Takový kořen často připomíná lidské tělo. Nevětvená vzpřímená lodyha je zakončena dlouze řapíkatými listy a každý rok odumírá. Listy jsou střídavé, dlanitě složené z 5 až 7 lístků. Květy jsou drobné, zelenožluté, uspořádané v hroznovitém květenství. Plodem je bobule, která obsahuje 1 až 2 semena.

Rozšíření a ekologie

Ženšen pravý je původní v Číně, Koreji a Japonsku. Vyskytuje se v listnatých lesích na vlhkých humózních půdách. Preferuje polostín, ale může růst i na plném slunci.

Užití v tradiční lidové medicíně

V tradiční čínské medicíně se ženšen používá k léčbě široké škály onemocnění. V dnešní době je ženšen součástí mnoha kultur po celém světě. Má velmi široké spektrum pozitivních účinků na lidský organismus, z nichž nejznámější jsou:

  • Zvýšení energie a zmírnění únavy. Ženšen je považován za adaptogen, což znamená, že pomáhá organismu přizpůsobit se stresu a zátěži. Zlepšuje fyzickou i duševní výkonnost a pomáhá snížit pocit únavy.
  • Podpora imunity. Ženšen má protizánětlivé a antioxidační účinky, které mohou pomoci posílit imunitní systém.
  • Podpora kognitivních funkcí. Ženšen může zlepšit paměť, koncentraci a duševní svěžest.

Sběr, zpracování a forma užívání

Planě rostoucí ženšen je spíše na ústupu, tudíž je přísně chráněný, a proto se pěstuje ve speciálních školkách. Sbírá se v 5. až 7. roce svého života, kdy má nejvíce účinných látek. Sběr se provádí obvykle na podzim a doprovází ho speciální rituály pro hojnost úrody. Kořen se opatrně vykope a očistí od zeminy. Poté se musí rychle vysušit, aby neztratil své léčivé účinky. Po sběru se ženšen suší na vzduchu nebo v sušičce. Při sušení na vzduchu je důležité, aby byl kořen umístěn na suchém a stinném místě. Sušení v sušičce by mělo probíhat při teplotě do 60 ° C.

Správně usušený ženšen má světle hnědou barvu . je pevný a pružný. Má také výraznou vůni a hořkou chuť.
Ženšen se může užívat v různých formách. Nejčastěji se jedná o extrakt, z kterého se vyrábí různé tablety a kapsle. Dá se sehnat i celý kořen nebo také listy (vhodné na přípravu čaje).

Ženšen je obecně bezpečný pro dospělé, pokud se užívá v doporučených dávkách. U některých lidí však může způsobit nežádoucí účinky, jako jsou například: nespavost, bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak a zvýšený tep.

Obsah účinných látek

  • ginsenosidy
  • saponiny
  • polysacharidy
  • aminokyseliny

Ženšen pravý | Serafin byliny

Produkty, které obsahují ženšen

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství