Topol černý
Populus nigra L.
Sbíraná část
mladé zimní pupeny
Podporuje
normální funkci cévního systému, normální funkci dýchacího systému, normální činnost ledvin a močového měchýře
Strom, jehož původní evropské populace jsou na hranici vyhynutí. V České republice je kriticky ohrožený. Většinou je při lesnickém pěstování nahrazen mnohem produktivnějšími hybridními topoly. Jeho dřevo je měkké, lehké, málo trvanlivé a málo výhřevné. Své využití našel hlavně u truhlářů a řezbářů. Používá se při výrobě krabic, překližek, beden a obalů. Dobře známý je i pro své užití v alternativní medicíně. V parcích a stromořadích nebo pro účely větrolamů se vysazuje jeho kultivar: topol vlašský. Topol černý je u nás nepříliš proměnlivá dřevina. Bývá ale snadno zaměnitelný s topolem kanadským. Rozpoznat se dají podle mírných odlišností u listů a jejich řapíků.
Mohutný strom s hlubokými kořeny
Mohutný dvoudomý opadavý strom. Dorůstá do výšky téměř 40 metrů. Dožívá se 150 let. Má hluboké silné kořeny. Koruna je rozkladitá, tvořena silnými větvemi. Kmen může být široký i 2 metry.
Borka je podélně rozpukaná, černavá, dosti podobná borce dubu. Letorosty jsou lysé, světle žluté a žlutohnědé. Starší větévky mají šedou barvu a přecházejí do šedočerné barvy. Listy střídavé, kosníkovitého až vejčitého tvaru. Čepel listů je na okraji vroubkovaně pilovitá, dlouze zašpičatělá, na bázi široce klínovitá, lysá.
Květenstvím jsou převislé jehnědy, které jsou za plodu 15 centimetrů dlouhé. Strom začíná plodit již v deseti letech. Kvete od března do dubna.
Odolný strom, který se rozšířil na téměř všechny kontinenty
Původní výskyt zahrnuje téměř celou Evropu, s výjimkou severní Evropy. Těžištěm výskytu je Středozemí. Dále je původní v severozápadní Africe, v Malé Asii, na Kavkazu a na západní Sibiři, na východu až po Jenisej a Altaj. Jeho výsadba se rozšířila i na další kontinenty. Dnes se nachází i v Americe, v Austrálii, ve východní Asii, na Novém Zélandě.
U nás se nachází už jen zbytky původních populací. Známé jsou lokality v Poohří, ve středním Polabí a v moravských úvalech. Na většině lokalitách byl nahrazen hybridními topoly – například kultivary z okruhu topolu kanadského.
Topol má rád světlo a vlhkost. Roste v lužních lesích, především pak na břehu mohutných řek. Vyhovují mu písčité až hlinité půdy, také štěrkové náplavy. Nevadí mu ani dlouhodobé záplavy, které mohou trvat třeba i 50 dní. Je to odolný strom, dobře snáší i zhoršené ovzduší. Má dobrou výmladkovou schopnost a vytváří přidatné kořeny. Často roste ve společenství s vrbou bílou, společně vytváří měkké vrbotopolové luhy.
V lidovém léčitelství byly známy tři druhy topolů
Ve starých herbářích se popisují tři známé druhy topolů (bílý, černý a lybický), které se používaly jako léčivky. Mattioli (16. stol.) popisuje užití listí z černého topolu smíšených s octem při bolestech dny. Semeno pité s octem zase prý napomáhalo při padoucnici.
Pupeny se sbírají z poražených stromů na jaře
Pupeny sbíráme na jaře před rozvinutím. Vyhledáváme poražené stromy. Sušíme ve stínu. Při použití sušičky by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Ze sušené drogy můžeme dělat nálev. Použijeme dvě čajové lžičky rozmačkaných pupenů na šálek horké vody, působí jako diuretikum. Velice účinnou léčivou formou je tinktura z pupenů. Zevně se používají masti.
Obsah účinných látek
- fenolové sloučeniny (fenoly, fenolové kyseliny a různé flavonoidy)
- glykosidy (salicin a populin)
- silice
- třísloviny
Produkty, které obsahují Topol černý
Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství