Svízel syřišťový

Svízel syřišťový

Galium verum L.
Sbíraná část
nať
Podporuje
normální činnost jater a žlučových cest, normální funkce močových cest a ledvin

Rod svízelů čítá na 300 druhů, rostoucích téměř na všech kontinentech. Svízel syřišťový se pyšní krásnými, citronově žlutými kvítky, které medově voní. Jeho název odvolává na dřívější použití při výrobě sýrů. Tento svízel obsahuje enzym, který má schopnost srážet mléko, působí tedy jako syřidlo. Své opodstatnění má už po staletí i v lidové medicíně.

Popis rostliny

Jedná se o vytrvalou, trsnatou bylinu. Kořenový systém je bohatě větvený, často s dřevnatějícími oddenky. Lodyhy jsou tuhé, přímé, větvené a dorůstají výšky až k jednomu metru. Listy a palisty tvoří 8-12 četné přesleny, jsou podlouhlé, zašpičatělé, čárkovitě obkopinaté, od lodyhy rovnovážně odstálé. Květenství je seskupené do husté laty. Květy jsou drobné, citrónově žluté a voní po medu. Plodem je dvounažka. Kvete od června do srpna.

Hojně roste i u nás

Vyskytuje se v mírném pásu Eurasie. Od Atlantiku až po Japonsko. Zavlečen byl i do obou Amerik. Roste v celé Evropě, kromě nejsevernějších a nejjižnějších oblastí. V České republice je hojný, hlavně pak v teplejších oblastech. Roste na suchých stráních, lukách, kolem cest, podél plotů a hrází, na pastvinách a mezích, v prosvětlených borových lesích. Má rád sušší, písčité, kyselé půdy, s menším obsahem živin.

Užití v lidovém léčitelství

V lidové medicíně se používají i další druhy svízelů, hlavně svízel přítula, mají podobnou působnost. V 16. století se věřilo, že “pití šťávy, vytlačené z byliny, lodyhy a semene, s vínem, odpírá jedu hadímu a ještěrčímu”. Doporučovala se pálená voda, která “vyčisťovala žloutenku”. Spojitost s játry se prokázala i v moderní medicíně. Svízel je značně močopudný.

Podzimní sběr a charakteristická vůně

V době květu se seřezává nať, která se dál suší buď na slunci, nebo na stinných místech, teplota by neměla překročit 40 °C. Sušená droga se pak používá do nálevů (1 až 2 polévkové lžíce na litr vody), zevně do koupelí a na obklady, nebo se dál získává extrakt pro použití v tinkturách. Droga nepříjemně páchne a je ostře hořká, proto se při čajových nálevech používá spíše ve směsích.

Obsah účinných látek

  • glykosid galiosyn
  • rubiadin glykosid
  • asperulosid
  • stopa silice, minerály, saponiny
Svízel syřišťový | Serafin byliny

Produkty Serafin, které obsahují Svízel syřišťový:

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství