Světlík lékařský

Světlík lékařský

Euphrasia officinalis
Sbíraná část
kvetoucí nať
Podporuje
normální stav zraku, osvěžení těla

Světlík lékařský, bylina, jež kvete až do podzimu a její sběr je tedy častým završením bylinkářské sezony. Lidově známý též jako ambrožka. Pod německým názvem je světlík znám jako „útěcha pro oči“ (Augentrost), což vypovídá o jeho hlavním přínosu, který je popsán v letitých herbářích. Je to malá, drobná bylinka, která není náročná na prostředí (je-li přirozené) a kvete krásnými drobnými kvítky, které zblízka připomínají němé bělavé panenky se žlutou skvrnou na břiše.

Popis rostliny

Jedná se o jednoletou, poloparazitickou bylinu, která patří do čeledi zárazovitých. Světlík dorůstá zhruba do výšky 30 cm. Jeho lodyha je přímá, kadeřavě pýřitá, větvená často už odspodu, bohatě listnatá. Listy jsou přisedlé, vejčitého tvaru, pilovitě zubaté a stopkatě žláznaté. Jeho kořen je tenký a vřetenovitý. Konečky se přichytává k jiným kořenům sousedních rostlin a tím se částečně vyživuje. Má husté a krátké květenství. Květ bělavý, asi centimetr dlouhý, tvořený spodním větším trojplátečným pyskem s fialovými proužky a žlutou skvrnou v ústí. Horní pysk je bělavý až bledě fialový. Celá koruna bývá modravě fialová. Kvete od července do září. Plodem je podlouhlá tobolka.

Světlík u nás najdete v nížinách i v horách

Světlík roste téměř po celé Evropě. Na severu zasahuje až do středního Švédska a jižního Finska, na jihu do jižní Francie a střední části Balkánského poloostrova. U nás v České republice se vyskytuje na celém území od nížin až po horské oblasti. Frekvence jeho rozšíření v kulturní krajině, tedy hlavně v zemědělských oblastech, slábne.

Světlík osidluje nejrůznější typy travinných porostů. Uvidíme ho na loukách, pastvinách, mezích, vřesovištích a rumištích. Nepotřebuje tolik živin, vyhledává půdy písčitohlinité až hlinité, vlhké až vysýchavé.

Užití v lidovém léčitelství

Ambrožkové víno vychvaloval už ve 13. století známý lékař Arnald z Villanovy. Používal ho při mrákotě očí a také ho předepisoval starším lidem, kteří si tak déle uchovali dobrý zrak. To Pietro Andrea Mattioli (středověký lékař a botanik) doporučoval mimo jiné vodu ambrožkovou, tedy vodu vypálenou ze šťávy zelené byliny. Voda ambrožková se používala hlavně zevně, tedy k obkladům a k vymývání očí. Dnes se světlík těší pozornosti farmakologických a chemických laboratoří, vznikají nové studie, které se nám snaží přiblížit jeho účinky na lidské zdraví na pozadí vědy. Moderní medicína využívá světlík lékařský pro normalizaci zraku stejně jako generace našich předků.

Kvetoucí nať sbírejte koncem léta

Ke konci léta, někdy až na podzim, se sbírá kvetoucí nať, která se následně ve svazečcích suší ve stínu maximálně do teploty 35°C. Pro zevní použití se pak dělají nálevy k přípravě obkladů na oči. Z extraktu světlíku se dělají také tinktury a nať se drtí na prášek a užívá se ve formě kapslí.

Ambrožkové víno podle Arnalda z Villanovy

Ambrožkové víno, recept katalánského alchymisty, lékaře, teologa a filozofa Arnalda z Villanovy, který si můžete vyzkoušet doma, není nijak složitý. Na podzim při vinobraní naložte do moštu kvetoucí nať světlíku lékařského, ponechejte až do úplného vykvašení. Toto víno je prý vhodné hlavně pro starší lidi anebo pro ty, kteří jsou studené komplexe. (viz Mattioliho herbář)

Obsah účinných látek

  • silice
  • hořčiny
  • flavonoidy
  • vitamín C, provitamín A
  • glykosidy

Světlík lékařský | Serafin byliny

Produkty, které obsahují Světlík lékařský:

Potřebujete poradit s vašimi bolístkami?
Nahrajte nám zprávu na Whatsapp (tel. číslo +420 720 680 451). Sdělte nám, co vás trápí a nezapomeňte uvést váš věk a jaké užíváte léky. Rádi se Vám ozveme.
Případně můžete zaslat dotaz na poradna@serafinbyliny.cz nebo kontaktovat některou z našich poradkyň.
Odborné poradenství